Stovky Brazilek se chystají na pláž "nahoře bez"

ČTK ČTK
7. 12. 2013 12:23
Cílem je léto bez pokrytectví a tělo nepoznamenané stopami po plavkách
Snímek je ilustrační.
Snímek je ilustrační. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Již více než dvě tisícovky Brazilek přislíbily na Facebooku přijít v první den jižanského léta, 21. prosince, na pláž Ipanema v Riu de Janeiro, a to všechny "nahoře bez". Brazílie je sice zemí nevázaných karnevalů s tanečnicemi v Evině rouše, ale na brazilských plážích platí zákaz odkládat vrchní díl plavek, poznamenala agentura AFP.

"Toplessaço" zosnovala třiadvacetiletá odbornice na pořádání akcí a událostí všeho druhu Ana Riasová. Cílem, jak se svěřila listu O Dia, je léto "bez pokrytectví" a tělo nepoznamenané stopami po plavkách při opalování.

Nápad se prý zrodil z pobouřených reakcí na "pochod cour", uspořádaný během červencové návštěvy papeže Františka, a ze zadržení herečky Cristiny Floresové kvůli "urážce mravopočestnosti". Policie zatkla sedmatřicetiletou herečku, protože si na pláži při focení reklamy na jednu divadelní hru odložila vrchní díl svých bikin.

"Ukázat nahá prsa v Riu je považováno za přestupek. Vždy jsem měla takové puritánství v Brazílii za podivné vzhledem k tomu, že v období karnevalu vidíte nahé ženy všude, stejně jako na obálkách časopisů v kioscích," vysvětlila Riosová, která je také aktivistkou organizace na ochranu lidských práv Amnesty International.

Přijít "nahoře bez" přislíbilo i mnoho mužů, bezpochyby ze solidarity. Riosová už vyzvala rozšířit "topless hnutí" i na další pláže v Riu, kde je sice obnažování prsou zakázáno, ale plavky zredukované do minimálních rozměrů jsou považovány za zcela normální.

 

Právě se děje

Další zprávy