Peking - Tomuto zvláštnímu druhu umění se jednačtyřicetiletý umělec začal věnovat z politických důvodů v roce 2005, kdy čínská vláda rozhodla o demolici umělecké čtvrti Suo Jia v Pekingu. Liu Bolin tedy splynul s pozadím, a poukázal tak na vynucenou neviditelnost čínských umělců.
Z jeho první série "chameleonských" fotografií se stal hit, který si zamiloval celý svět. Není divu, fotky jsou velmi vtipné a opravdu precizně provedené. Liu se však lidem přibližuje také tím, že je pořizuje nejen v Číně, ale objevil se, resp. skryl například u slavného hollywoodského kopce, římského Andělského hradu, v Benátkách či v New Yorku.
Výstavy od New Yorku po Vídeň
Podobným způsobem cestují i jeho fotografie. Během necelých deseti let vystavoval například v New Yorku, Kolumbii, Pekingu, Paříži, Vídni a v současnosti ji mohou obdivovat návštěvníci londýnské galerie Scream.
I když fotografie vypadají spíš jako práce počítače, žádné triky v nich nehledejte. Liu si nejprve pečlivě vybere pozadí, před kterým se bude fotit a poté následuje zhruba deset hodin práce, během kterých se pomaluje od hlavy až k patě tak, aby s fotkou dokonale splynul.
Liu vystudoval sochařství, a zatímco jeho chameleonské obrázky budí úsměv na tváři, jeho sochy jsou naopak ponuré a depresivní. Kromě toho také maluje a nevyhýbá se ani graffiti.