reklama
 
 

Experiment, který selhal. Unikátní francouzské sídliště ohlásilo novou éru, která ale nikdy nepřišla

12. 4. 2017
Východně od Paříže leží čtvrť s utopickými obytnými komplexy. V obci Noisy-le-Grand jsou vystavena torza francouzského snu o komunitním bydlení. Kolosální obytné domy postavili mezi lety 1978 a 1983 architekti Ricardo Boffil a Manuel Nunez-Yanowský. Tyto nové stavby měly znamenat konec konvencí a starého řádu. Měly naplno demonstrovat novou éru a konec šedých panelových věží a hustě zalidněných sídlišť. Pařížský zázrak se však nekonal.
Doporučujeme

Mezi centrem Paříže a Disneylandem jsou v obci Noisy-le-Grand roztroušené stavby, které reprezentují utopické francouzské vize.

Psal se rok 1973 a Francie zažívala hospodářský zázrak. Ruku v ruce se zvyšujícím se životním standardem rostlo i procento přistěhovalců, kteří se rozhodli život v afrických slumech vyměnit za život na pařížských předměstích.

Aby nedošlo v Paříži ke vzniku ghett, rozhodl se tehdejší ministr pro bydlení a sociální práci Olivier Guichard postavit zcela nový typ komunitního bydlení.

Nová sídliště již neměla být tvořená šedými panelovými věžemi. Měla být kreativní, protože kreativní bydlení povede ke kreativnímu myšlení. Pozval proto do Francie světoznámé architekty Boffila a Yanowského. Ti měli být propagátory zcela nové filozofie v komunitním bydlení, které odteď mělo spojovat několik set lidí z odlišných kultur. 

autor: David Kohout

reklama
reklama
reklama
komerční sdělení
reklama

Sponzorované odkazy

reklama