Industriální památky bouráme a pak řešíme, co dál. Je to zběsilé, říkají architekti

Prohlédněte si příklady povedených přeměn industriálních staveb v Česku i zahraničí.
Platfoma Industry Punk zkoumá, mapuje a hlavně se snaží přesvědčit veřejnost, že průmyslové památky mají vysokou hodnotu. Na pozitivních příkladech ukazuje, jak mohou být tyto objekty dále využívány a uchovávány pro další generace. (Na snímku je mezinárodní centrum pro současné umění Meetfactory, které využívá budovy bývalé továrny na výrobu skla na pražském Smíchově.)
Český přístup k industriálním památkám považují za výjimečný, ne ale v pozitivním slova smyslu. "Nádherné areály padají, protože jsou lukrativním pozemkem a u nás se ještě pořád jede na aktuální zisk, a co bude po nás, je nám jedno. Zboříme vše a pak až přemýšlíme co dále," kritizují český přístup k industriálnímu dědictví. (na snímku projekt OFF Piotrkowska v Lodži v Polsku)
Jako jednu z možných cest, která by se dala aplikovat v přístupu k industriálnímu dědictví, považují zkušební provoz, během něhož byly na dobu tří měsíců otevřeny oblouky Negrelliho viaduktu. Akce se se setkala s velkým zájmem lidí a potvrdila tak velký potenciál místa. V současnosti most prochází rozsáhlou rekonstrukcí.
Platforma Industry Punk mapuje rovněž povedené přeměny industriálních památek za hranicemi. Jednou z nich je i bývalý nacistický bunkr Flakturm - Energiebunker u Hamburku. Část betonového objektu za války osazeného protiletadlovými děly slouží v současnosti jako elektrárna, část jako kavárna.
Foto: Industry Punk
Petra Jansová Petra Jansová
8. 12. 2018 20:24
Industriální stavby nemusí končit jako nevyužívané ruiny nebo jako skládky harampádí. Podle architektů Marka Macha a Martina Štibora z platformy Industry Punk je tomu právě naopak. Sila, továrny nebo třeba nefunkční mlýny mohou důmyslnou přeměnou sloužit dál, v Česku k tomu zatím moc nedochází. "Nádherné areály padají, protože jsou lukrativním pozemkem a u nás se ještě pořád jede na aktuální zisk, a co bude po nás, je nám jedno. Zboříme vše a pak až přemýšlíme co dále," přibližuje.
 

Právě se děje

Další zprávy