Industriální památky bouráme a pak řešíme, co dál. Je to zběsilé, říkají architekti

Prohlédněte si příklady povedených přeměn industriálních staveb v Česku i zahraničí.
Platfoma Industry Punk zkoumá, mapuje a hlavně se snaží přesvědčit veřejnost, že průmyslové památky mají vysokou hodnotu. Na pozitivních příkladech ukazuje, jak mohou být tyto objekty dále využívány a uchovávány pro další generace. (Na snímku je mezinárodní centrum pro současné umění Meetfactory, které využívá budovy bývalé továrny na výrobu skla na pražském Smíchově.)
Český přístup k industriálním památkám považují za výjimečný, ne ale v pozitivním slova smyslu. "Nádherné areály padají, protože jsou lukrativním pozemkem a u nás se ještě pořád jede na aktuální zisk, a co bude po nás, je nám jedno. Zboříme vše a pak až přemýšlíme co dále," kritizují český přístup k industriálnímu dědictví. (na snímku projekt OFF Piotrkowska v Lodži v Polsku)
Jako jednu z možných cest, která by se dala aplikovat v přístupu k industriálnímu dědictví, považují zkušební provoz, během něhož byly na dobu tří měsíců otevřeny oblouky Negrelliho viaduktu. Akce se se setkala s velkým zájmem lidí a potvrdila tak velký potenciál místa. V současnosti most prochází rozsáhlou rekonstrukcí.
Platforma Industry Punk mapuje rovněž povedené přeměny industriálních památek za hranicemi. Jednou z nich je i bývalý nacistický bunkr Flakturm - Energiebunker u Hamburku. Část betonového objektu za války osazeného protiletadlovými děly slouží v současnosti jako elektrárna, část jako kavárna.
Foto: Industry Punk
Petra Jansová Petra Jansová
8. 12. 2018 20:24
Industriální stavby nemusí končit jako nevyužívané ruiny nebo jako skládky harampádí. Podle architektů Marka Macha a Martina Štibora z platformy Industry Punk je tomu právě naopak. Sila, továrny nebo třeba nefunkční mlýny mohou důmyslnou přeměnou sloužit dál, v Česku k tomu zatím moc nedochází. "Nádherné areály padají, protože jsou lukrativním pozemkem a u nás se ještě pořád jede na aktuální zisk, a co bude po nás, je nám jedno. Zboříme vše a pak až přemýšlíme co dále," přibližuje.
 

Právě se děje

před 49 minutami

USA reagují na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, začnou rušit politické výjimky

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení politických výjimek, které Hongkongu poskytovaly ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status. Reagoval tak na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro nějž se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament na svém plenárním zasedání. Informovaly o tom tiskové agentury.

Trump dodal, že Spojené státy také zakážou vstup do země "potenciálně rizikovým" osobám z Číny a začnou sankcionovat čínské oficiální činitele, kteří jsou podle Washingtonu zodpovědní za podrývání hongkongské ekonomiky. Podle amerického prezidenta Čína porušila své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy