Fotky: Tohle je nejbezpečnější místo v Praze. Je tu málo lidí, neznají ho ani turisté

Prohlídka areálu léčebny v Bohnicích.
Rozhodnutí vystavět rozsáhlý a tehdy také moderní ústav pro lidi s psychickým onemocněním padlo v roce 1903. První pavilon se na polích ve vesnici Bohnice (obec se stala součástí Prahy v roce 1924) začal stavět o tři roky později podle projektu architekta Václava Roštlapila.
Na štítu hlavní administrativní budovy je umístěna mozaika s výjevem od Františka Urbana. Představuje ženu zvoucí neklidné (tak se tehdy říkalo psychicky nemocným) do areálu dál.
Václav Roštlapil stojí rovněž za realizací Strakovy akademie nebo budovy Akademie výtvarných umění v Bubenči. "U všech těchto budov použil v průčelí podobný rastr," vysvětluje Tomáš Řepa z Národního památkového ústavu.
První etapa výstavby, která zahrnovala 19 pavilonů pro pacienty, administrativní a technické zázemí nebo vily pro zaměstnance sanatoria, byla dokončena v roce 1913. Další stavění zpomalila první světová válka, a tak byl areál kompletně dokončen v roce 1924. Zobrazit 16 fotografií
Foto: Libor Fojtík
Petra Jansová Petra Jansová
3. 10. 2018 6:25
Areál léčebny v Bohnicích byl ve své době druhým největším a nejmodernějším zařízením podobného druhu v Rakousku-Uhersku. Autorem většiny budov je český architekt Václav Roštlapil. V roce 1954 komplex získal památkovou ochranu.

Okolnosti vzniku unikátního urbanistického komplexu, který se dodnes dochoval v téměř původní podobě, přiblížil Tomáš Řepa z Národního památkového ústavu, podle kterého jde o jedno z nejbezpečnějších míst v Praze.

 

Právě se děje

Další zprávy