První film s nahou ženou i erotický časopis. Výstava ukazuje plakáty ze vzácné sbírky

První film s nahou ženou i erotický časopis. Výstava ukazuje plakáty ze vzácné sbírky
Reklamu na cigarety Abadie navrhl Vilém Rotter.
Na zimní dovolenou ve Švýcarsku lákal roku 1930 plakát německého výtvarníka Ericha Hermése.
Plakát bot Bruna, které měly alespoň podle reklamy vydržet věčně, vytvořil v roce 1925 grafik Hans Jakesch.
Reklama na Bio Avion pochází z roku 1926.
Foto: Aktuálně.cz / Uměleckoprůmyslové museum v Praze / Se souhlasem k užítí
Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
8. 12. 2022 9:47
Současná doba je tak přeplněná reklamou, že většina poutačů rychle mizí v propadlišti dějin. Za první republiky se přitom na propagačních plakátech podíleli uznávaní výtvarníci. Z dnešního pohledu tak působí jako umělecká díla, která by si člověk klidně pověsil na zeď. Výstavu Řeč plakátu 1890–1938 přináší Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze.

Nápadité grafiky lákaly v první polovině 20. století k návštěvě kin či divadel, stejně jako ke koupi látek a parfémů. Aktuálně.cz přináší ukázky s ojedinělé expozice, která představuje výběr z více než třicetitisícové sbírky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Ta patří mezi nejstarší a nejvýznamnější evropské sbírky plakátů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

AC Milán opět prohrál milánské derby, za Inter rozhodl Martínez

Fotbalisté AC Milán pokračují v nepřesvědčivých výkonech, po prohře v italském Superpoháru prohráli derby s Interem i ve 21. kole Serie A. O výhře 1:0 rozhodl brankou Lautaro Martínez. Neapol zvítězila na hřišti Spezie 3:0 a upevnila si suverénní vedení v tabulce. Dvěma góly se na páté výhře lídra za sebou podílel nigerijský útočník Victor Osimhen, který se šestnácti brankami vládne pořadí střelců. Fiorentina podlehla Boloni 1:2 i kvůli ruce Antonína Baráka. FC Turín si poradil doma s Udine 1:0 a vystřídal soupeře na sedmém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy