Obrazem: Poslední samec nosorožce severního bílého se vrací do Afriky. Jako model

Obrazem: Poslední samec nosorožce severního bílého se vrací do Afriky. Jako model
Sudán se stal legendou již za svého života, zároveň se stak také nadějí a mementem jednoho z nejohroženějších živočišných druhů na Zemi. Právě on sám a následně jeho uchované sperma je totiž rozhodujícím prvkem ve snahách o záchranu nosorožců severních bílých v keňské přírodní rezervaci.
Do dvorského Safari Parku přijel jako mládě v 70. letech v rámci chovné skupiny, kterou pro tehdy československou zoo získal na jedné ze svých proslulých afrických cest Josef Vágner.
V roce 2009 se pak vrátil do svého afrického rodiště, konkrétně do keňské rezervace Ol Pejeta. Odborníci totiž měli za to, že tou dobou již silně ohroženému druhu by mohlo k rychlejšímu rozmnožování pomoci jejich přirozené prostředí. Nakonec ale Sudán v roce 2018 bez dalších potomků uhynul.
Jeho ostatky pak odletěly do Česka, protože bylo dohodnuto, že o jejich konzervaci se postarají tuzemští konzervátoři. Keňa ovšem má eminentní zájem, aby se Sudán do země vrátil a stal se symbolem jejich neutuchajících snah o záchranu přírody. Jeho cesta je naplánována symbolicky na výročí jeho smrti. Bude to jeho čtvrtá mezikontinentální cesta.
Foto: ČTK
Zuzana Fojčíková Zuzana Fojčíková
17. 3. 2023 13:28
V pražském Národním muzeu v pátek naložili do beden model nosorožce severního bílého Sudána, aby se po smrti symbolicky vrátil do své domoviny, Keni. Sudán je zároveň symbolem i mementem boje za záchranu jednoho živočišného druhu. Za života se totiž stal posledním žijícím samcem nosorožce severního bílého a po jeho smrti už na světě zůstaly jen dvě samice.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy