Obrazem: Poslední samec nosorožce severního bílého se vrací do Afriky. Jako model

Obrazem: Poslední samec nosorožce severního bílého se vrací do Afriky. Jako model
Sudán se stal legendou již za svého života, zároveň se stak také nadějí a mementem jednoho z nejohroženějších živočišných druhů na Zemi. Právě on sám a následně jeho uchované sperma je totiž rozhodujícím prvkem ve snahách o záchranu nosorožců severních bílých v keňské přírodní rezervaci.
Do dvorského Safari Parku přijel jako mládě v 70. letech v rámci chovné skupiny, kterou pro tehdy československou zoo získal na jedné ze svých proslulých afrických cest Josef Vágner.
V roce 2009 se pak vrátil do svého afrického rodiště, konkrétně do keňské rezervace Ol Pejeta. Odborníci totiž měli za to, že tou dobou již silně ohroženému druhu by mohlo k rychlejšímu rozmnožování pomoci jejich přirozené prostředí. Nakonec ale Sudán v roce 2018 bez dalších potomků uhynul.
Jeho ostatky pak odletěly do Česka, protože bylo dohodnuto, že o jejich konzervaci se postarají tuzemští konzervátoři. Keňa ovšem má eminentní zájem, aby se Sudán do země vrátil a stal se symbolem jejich neutuchajících snah o záchranu přírody. Jeho cesta je naplánována symbolicky na výročí jeho smrti. Bude to jeho čtvrtá mezikontinentální cesta.
Foto: ČTK
Zuzana Fojčíková Zuzana Fojčíková
17. 3. 2023 13:28
V pražském Národním muzeu v pátek naložili do beden model nosorožce severního bílého Sudána, aby se po smrti symbolicky vrátil do své domoviny, Keni. Sudán je zároveň symbolem i mementem boje za záchranu jednoho živočišného druhu. Za života se totiž stal posledním žijícím samcem nosorožce severního bílého a po jeho smrti už na světě zůstaly jen dvě samice.
 

Právě se děje

Další zprávy