Nový trend: Firmy chtějí české ajťačky a rovnoprávnost v IT

hrz
Aktualizováno 20. 8. 2015 20:21
IT oddělení pomalu přestává být výsostné území mužů. Rozbíhají se intenzivní kurzy pro dívky v oblasti informačních technologií. Jen dobře vyvážený tým může být dobrý, vědí už firmy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Vstoupíte-li do IT oddělení většiny firem, ocitnete se ve výsostném panství mužů obklopených desítkami polorozbitých počítačů, součástek, kabelů a šroubováků. Žena se sem takřka bojí vstoupit, natož aby zde pracovala. Jenže to se teď má díky Letní škole IT změnit.

Poslední týden v srpnu odstartuje Letní škola IT pro dívky ze středních škol, kterou pořádá sdružení Czechitas. Cílem je vzdělávat ženy v oblasti informačních technologií a inspirovat je, aby si v tomto oboru hledaly zaměstnání.

Rovněž chce vybudovat komunitu "holek“ se zájmem o počítačovou techniku a programování a vyrovnávat tak genderovou nevyváženost v této oblasti.

"Pouze dobře vyvážený tým, tedy i genderově vyvážený tým, může odvádět 100% výkon. Čím více heterogenní je pracovní skupina, tím více existuje možností, jak řešit daný problém. To vede ke komplexní a dynamické diskusi, která má vliv na kvalitnější rozhodování. Větší rozmanitost našich pracovníků zlepšuje způsoby myšlení, jednání a inovuje tím, že kombinuje různé pohledy a přístupy," vysvětluje Terasa Haller-Mangold z Konica Minolta Europe, společnosti, která projekt financuje.

Firma však sleduje "výchovou ajťaček v Čechách" i další cíle. Vadí jí totiž genderová nerovnoprávnost v této oblasti. Přijdete-li v jakékoliv společnosti do IT oddělení, bývá to výsostné hájemství mužů. Ženy již dobyly kabiny autobusů, fotbalová i hokejová hřiště, dokonce i boxerské ringy, počítačové místnosti však pro ně zůstávaly zakleté.

Do března 2016 proběhne patnáct jednodenních nebo půldenních workshopů. Budou zaměřeny na čtyři základní oblasti: programování, web design, analýzu dat a rozvoj webu. Každý z nich bude zdarma přístupný až pro 40 žen, které budou pracovat v menších skupinách pod vedením zkušeného kouče. Cílem workshopů je poskytnout účastnicím potřebné dovednosti pro kariéru v IT oblasti.

"Již druhým rokem se snažíme vzdělávat ženy v informačních technologiích a motivovat je k volbě budoucí kariéry technického zaměření. Naším snem je dostat do IT více žen," vysvětluje jedna ze zakladatelek Czechitas Dita Přikrylová.

Czechitas do budoucna plánují, že nabídku svých kurzů rozšíří i na základní a střední školy, aby k IT vedly děti – chlapce i dívky – již od raného věku. Také by chtěly být sociálně prospěšné a nabízet rekvalifikační kurzy klientům na úřadech práce a zvyšovat tak informační gramotnost dospělých napříč Českou republikou.

"Zájem o naše kurzy a obecně vzdělávání technického směru je veliký. Při otevření registrace na workshopy máme až třikrát větší počet přihlášek než je kapacita, tedy 90 přihlášek na 30 míst. Více než polovina absolventek kurzu uvažuje o IT jako o volbě budoucího povolání," uzavírá Dita Přikrylová, jedna ze zakladatelek Czechitas.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Čeští fotbalisté zůstali v žebříčku FIFA na 45. místě

Čeští fotbalisté zůstali po třech říjnových zápasech v žebříčku reprezentací FIFA na 45. místě, o které se nyní dělí se Skotskem. Pořadí stále vede Belgie. Mezinárodní federace fotbalových asociací zveřejnila říjnový žebříček na svém webu.

Český tým v říjnu odehrál tři venkovní zápasy. Nejprve v přípravě zvítězil 2:1 na Kypru, následně v Lize národů vyhrál totožným výsledkem v Izraeli a poté ve stejné soutěži podlehl 0:1 ve Skotsku. Během srazu z mužstva postupně kvůli koronavirovým opatřením vypadlo sedm hráčů a v posledním duelu scházel i hlavní trenér Jaroslav Šilhavý.

Z českých soupeřů v Lize národů si nejvíce polepšil Izrael, který se posunul o pět míst na 88. pozici. Skotové poskočili o čtyři příčky a mají stejně bodů jako Šilhavého svěřenci. Slováci naopak klesli o jedno místo na 37. pozici.

Už přes dva roky vévodí žebříčku Belgičané. Prvních pět míst zůstalo nezměněno, na šestou pozici poskočili Španělé. Největší posun se povedl Maltě, která si polepšila o šest příček na 180. místo.

Další zprávy