Změnila si pohlaví, vyloučili ji ze soutěže. Teď se soudí

pej
13. 3. 2014 6:47
Čtyřiatřicetiletá Američanka, která před osmi lety podstoupila změnu pohlaví, zažalovala fitness společnost za diskriminaci.
Chloie Jonsson
Chloie Jonsson | Foto: Facebook Chloie Jonsson

Sacramento (Kalifornie) – Chloie Jonsson podstoupila změnu pohlaví před osmi lety, prodělala operaci a zároveň hormonální léčbu. To, že je ženou, má i ve všech oficiálních dokumentech státu Kalifornie.

Fitness společnost CrossFit ale zamítla její žádost účastnit se soutěže v kategorii žen s tím, že se narodila jako muž.

Američanka prostřednictvím svého právníka podala na společnost žalobu za porušení práv na základě genderové diskriminace a žádá vyrovnání ve výši 2,5 miliónů dolarů.

Chloie Jonsson zažalovala CrossFit
Chloie Jonsson zažalovala CrossFit | Video: YouTube

"Dokonce i podle pravidel Mezinárodního olympijského výboru by Chloie mohla soutěžit v ženské kategorii," argumentuje její právník a zároveň trenér Waukeen McCoy pro Daily Mail.

Konflikt mezi CrossFit a Chloie Jonson se řeší už rok. Nejprve se přes právníka snažila situaci vyřešit mimosoudní cestou. Všechny argumenty byly dosud nevyslyšeny, a tak přišla na řadu žaloba.

"Na základě toho, že se Chloie narodila jako muž, měla by soutěžit v mužské kategorii. Geneticky by díky svalové hmotě měla výhodu nad ostatními ženami v soutěži," sdělil rozhodnutí CrossFit její předseda Dale Saran pro TMZ.com.

CrossFit je americká fitness společnost založená Gregem Glassmanem. Dnes zahrnuje síť sedmi tisíc tělocvičen po celém světě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy