Změnila si pohlaví, vyloučili ji ze soutěže. Teď se soudí

pej
13. 3. 2014 6:47
Čtyřiatřicetiletá Američanka, která před osmi lety podstoupila změnu pohlaví, zažalovala fitness společnost za diskriminaci.
Chloie Jonsson
Chloie Jonsson | Foto: Facebook Chloie Jonsson

Sacramento (Kalifornie) – Chloie Jonsson podstoupila změnu pohlaví před osmi lety, prodělala operaci a zároveň hormonální léčbu. To, že je ženou, má i ve všech oficiálních dokumentech státu Kalifornie.

Fitness společnost CrossFit ale zamítla její žádost účastnit se soutěže v kategorii žen s tím, že se narodila jako muž.

Američanka prostřednictvím svého právníka podala na společnost žalobu za porušení práv na základě genderové diskriminace a žádá vyrovnání ve výši 2,5 miliónů dolarů.

Chloie Jonsson zažalovala CrossFit
Chloie Jonsson zažalovala CrossFit | Video: YouTube

"Dokonce i podle pravidel Mezinárodního olympijského výboru by Chloie mohla soutěžit v ženské kategorii," argumentuje její právník a zároveň trenér Waukeen McCoy pro Daily Mail.

Konflikt mezi CrossFit a Chloie Jonson se řeší už rok. Nejprve se přes právníka snažila situaci vyřešit mimosoudní cestou. Všechny argumenty byly dosud nevyslyšeny, a tak přišla na řadu žaloba.

"Na základě toho, že se Chloie narodila jako muž, měla by soutěžit v mužské kategorii. Geneticky by díky svalové hmotě měla výhodu nad ostatními ženami v soutěži," sdělil rozhodnutí CrossFit její předseda Dale Saran pro TMZ.com.

CrossFit je americká fitness společnost založená Gregem Glassmanem. Dnes zahrnuje síť sedmi tisíc tělocvičen po celém světě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy