Armáda zavádí společné ložnice. Vymýtí sexuální harašení?

Petra Jansová Petra Jansová
27. 3. 2014 7:30
Norská armáda zavedla ložnice společné pro obě dvě pohlaví. Snaží se tak podpořit týmového ducha. Česká republika podobný krok odmítá.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Oslo/Praha – Norská armáda zavádí do svých kasáren praktiku smíšených ložnic, které budou obývat muži i ženy. Záměrem tohoto rozhodnutí je zrovnoprávnění postavení žen, snížení sexuálního obtěžování a zároveň snaha o podporu týmového ducha.

Jak totiž ukazují výzkumy norských sociologů, společné ubikace, které jsou na severu země běžnou praxí, skutečně snižují sexuální napětí v armádním sboru.

"Musíme být tým, musíme žít společně, abychom si mohli vzájemně věřit," řekla Centru genderových nerovností v Norsku jedna z vojaček a zároveň potvrdila, že zavedení smíšených pokojů byl "výborný nápad."

Už v minulosti norská armáda potvrdila pokrokový postoj. Zavedla totiž tzv. "meatless Mondays" (bezmasé pondělky), snaží se chovat ekologicky a snižovat emise skleníkových plynů (podle zpráv OSN 18 % emisí skleníkových plynů tvoří chov hospodářských zvířat).

Ubytování žen v kasárnách Armády ČR

Postavení žen v Armádě České republiky (AČR)

Jedna třetina žen v Armádě ČR dosáhla důstojnické hodnosti. Vojákyně slouží na různých pozicích a funkcích. Žádná vojenská odbornost jim není zakázána. Slouží v administrativě, logistice, jako zdravotnice a lékařky, v mechanizovaných jednotkách, u výsadkových jednotek nebo ve vzdušných silách. Stejně jako muži se účastní zahraničních misí. Jejich nasazení v tzv. první linii při bojových operacích však není obvyklé.

Armáda ČR se k podobnému kroku, který zavedli v Norsku, zatím nechystá. V české armádě slouží přes tři tisíce žen, což je zhruba 13,5 % z celkového počtu 21 tisíc profesionálních vojáků. "Ubytování vojáků a vojákyň se v AČR řeší standardním způsobem, tzn. pokud to podmínky umožňují, jsou ženy a muži ubytováni odděleně," řekla mluvčí generálního štábu plukovnice Mgr. Jana Růžičková.

"V praxi se ovšem naskytnou i takové případy, a to například při výcviku, kdy jsou ženy ubytovány společně s celou jednotkou. Nicméně i tehdy se snaží armáda zajistit oběma stranám soukromí," doplnila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy