Armáda zavádí společné ložnice. Vymýtí sexuální harašení?

Petra Jansová Petra Jansová
27. 3. 2014 7:30
Norská armáda zavedla ložnice společné pro obě dvě pohlaví. Snaží se tak podpořit týmového ducha. Česká republika podobný krok odmítá.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Oslo/Praha – Norská armáda zavádí do svých kasáren praktiku smíšených ložnic, které budou obývat muži i ženy. Záměrem tohoto rozhodnutí je zrovnoprávnění postavení žen, snížení sexuálního obtěžování a zároveň snaha o podporu týmového ducha.

Jak totiž ukazují výzkumy norských sociologů, společné ubikace, které jsou na severu země běžnou praxí, skutečně snižují sexuální napětí v armádním sboru.

"Musíme být tým, musíme žít společně, abychom si mohli vzájemně věřit," řekla Centru genderových nerovností v Norsku jedna z vojaček a zároveň potvrdila, že zavedení smíšených pokojů byl "výborný nápad."

Už v minulosti norská armáda potvrdila pokrokový postoj. Zavedla totiž tzv. "meatless Mondays" (bezmasé pondělky), snaží se chovat ekologicky a snižovat emise skleníkových plynů (podle zpráv OSN 18 % emisí skleníkových plynů tvoří chov hospodářských zvířat).

Ubytování žen v kasárnách Armády ČR

Postavení žen v Armádě České republiky (AČR)

Jedna třetina žen v Armádě ČR dosáhla důstojnické hodnosti. Vojákyně slouží na různých pozicích a funkcích. Žádná vojenská odbornost jim není zakázána. Slouží v administrativě, logistice, jako zdravotnice a lékařky, v mechanizovaných jednotkách, u výsadkových jednotek nebo ve vzdušných silách. Stejně jako muži se účastní zahraničních misí. Jejich nasazení v tzv. první linii při bojových operacích však není obvyklé.

Armáda ČR se k podobnému kroku, který zavedli v Norsku, zatím nechystá. V české armádě slouží přes tři tisíce žen, což je zhruba 13,5 % z celkového počtu 21 tisíc profesionálních vojáků. "Ubytování vojáků a vojákyň se v AČR řeší standardním způsobem, tzn. pokud to podmínky umožňují, jsou ženy a muži ubytováni odděleně," řekla mluvčí generálního štábu plukovnice Mgr. Jana Růžičková.

"V praxi se ovšem naskytnou i takové případy, a to například při výcviku, kdy jsou ženy ubytovány společně s celou jednotkou. Nicméně i tehdy se snaží armáda zajistit oběma stranám soukromí," doplnila.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Řada pojišťoven pojistí Čechům riziko covid-19 v celé Evropě

Řada pojišťoven v letní sezoně pojistí Čechům léčebné výlohy v souvislosti s nemocí covid-19 i v zemích, které ministerstvo zahraničí označuje jako rizikové nebo vysoce rizikové, tedy v celé Evropě. Některé tyto pojistky zlevňují. Pojišťovny pouze nekryjí riziko koronaviru v zemích, kam ministerstvo zahraničí přímo zakáže cestovat. Vyplývá to z ankety mezi největšími pojišťovnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy