Armáda zavádí společné ložnice. Vymýtí sexuální harašení?

Petra Jansová Petra Jansová
27. 3. 2014 7:30
Norská armáda zavedla ložnice společné pro obě dvě pohlaví. Snaží se tak podpořit týmového ducha. Česká republika podobný krok odmítá.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Oslo/Praha – Norská armáda zavádí do svých kasáren praktiku smíšených ložnic, které budou obývat muži i ženy. Záměrem tohoto rozhodnutí je zrovnoprávnění postavení žen, snížení sexuálního obtěžování a zároveň snaha o podporu týmového ducha.

Jak totiž ukazují výzkumy norských sociologů, společné ubikace, které jsou na severu země běžnou praxí, skutečně snižují sexuální napětí v armádním sboru.

"Musíme být tým, musíme žít společně, abychom si mohli vzájemně věřit," řekla Centru genderových nerovností v Norsku jedna z vojaček a zároveň potvrdila, že zavedení smíšených pokojů byl "výborný nápad."

Už v minulosti norská armáda potvrdila pokrokový postoj. Zavedla totiž tzv. "meatless Mondays" (bezmasé pondělky), snaží se chovat ekologicky a snižovat emise skleníkových plynů (podle zpráv OSN 18 % emisí skleníkových plynů tvoří chov hospodářských zvířat).

Ubytování žen v kasárnách Armády ČR

Postavení žen v Armádě České republiky (AČR)

Jedna třetina žen v Armádě ČR dosáhla důstojnické hodnosti. Vojákyně slouží na různých pozicích a funkcích. Žádná vojenská odbornost jim není zakázána. Slouží v administrativě, logistice, jako zdravotnice a lékařky, v mechanizovaných jednotkách, u výsadkových jednotek nebo ve vzdušných silách. Stejně jako muži se účastní zahraničních misí. Jejich nasazení v tzv. první linii při bojových operacích však není obvyklé.

Armáda ČR se k podobnému kroku, který zavedli v Norsku, zatím nechystá. V české armádě slouží přes tři tisíce žen, což je zhruba 13,5 % z celkového počtu 21 tisíc profesionálních vojáků. "Ubytování vojáků a vojákyň se v AČR řeší standardním způsobem, tzn. pokud to podmínky umožňují, jsou ženy a muži ubytováni odděleně," řekla mluvčí generálního štábu plukovnice Mgr. Jana Růžičková.

"V praxi se ovšem naskytnou i takové případy, a to například při výcviku, kdy jsou ženy ubytovány společně s celou jednotkou. Nicméně i tehdy se snaží armáda zajistit oběma stranám soukromí," doplnila.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy