Armáda zavádí společné ložnice. Vymýtí sexuální harašení?

Petra Jansová Petra Jansová
27. 3. 2014 7:30
Norská armáda zavedla ložnice společné pro obě dvě pohlaví. Snaží se tak podpořit týmového ducha. Česká republika podobný krok odmítá.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Oslo/Praha – Norská armáda zavádí do svých kasáren praktiku smíšených ložnic, které budou obývat muži i ženy. Záměrem tohoto rozhodnutí je zrovnoprávnění postavení žen, snížení sexuálního obtěžování a zároveň snaha o podporu týmového ducha.

Jak totiž ukazují výzkumy norských sociologů, společné ubikace, které jsou na severu země běžnou praxí, skutečně snižují sexuální napětí v armádním sboru.

"Musíme být tým, musíme žít společně, abychom si mohli vzájemně věřit," řekla Centru genderových nerovností v Norsku jedna z vojaček a zároveň potvrdila, že zavedení smíšených pokojů byl "výborný nápad."

Už v minulosti norská armáda potvrdila pokrokový postoj. Zavedla totiž tzv. "meatless Mondays" (bezmasé pondělky), snaží se chovat ekologicky a snižovat emise skleníkových plynů (podle zpráv OSN 18 % emisí skleníkových plynů tvoří chov hospodářských zvířat).

Ubytování žen v kasárnách Armády ČR

Postavení žen v Armádě České republiky (AČR)

Jedna třetina žen v Armádě ČR dosáhla důstojnické hodnosti. Vojákyně slouží na různých pozicích a funkcích. Žádná vojenská odbornost jim není zakázána. Slouží v administrativě, logistice, jako zdravotnice a lékařky, v mechanizovaných jednotkách, u výsadkových jednotek nebo ve vzdušných silách. Stejně jako muži se účastní zahraničních misí. Jejich nasazení v tzv. první linii při bojových operacích však není obvyklé.

Armáda ČR se k podobnému kroku, který zavedli v Norsku, zatím nechystá. V české armádě slouží přes tři tisíce žen, což je zhruba 13,5 % z celkového počtu 21 tisíc profesionálních vojáků. "Ubytování vojáků a vojákyň se v AČR řeší standardním způsobem, tzn. pokud to podmínky umožňují, jsou ženy a muži ubytováni odděleně," řekla mluvčí generálního štábu plukovnice Mgr. Jana Růžičková.

"V praxi se ovšem naskytnou i takové případy, a to například při výcviku, kdy jsou ženy ubytovány společně s celou jednotkou. Nicméně i tehdy se snaží armáda zajistit oběma stranám soukromí," doplnila.

 

Právě se děje

před 14 minutami

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň z pětibodové škály, znamená značné nebezpečí.

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň. Během posledních 24 hodin v Jeseníkách připadlo 25 centimetrů sněhu, v 1300 metrech nad mořem leží okolo 110 centimetrů sněhu, na závětrných lavinových svazích je sněhu uloženo více, uvedl dnes na stránkách jesenické horské služby dispečer Jiří Hejtmánek.

"Díky teplotám hluboko pod bod mrazu se ve sněhové pokrývce vytvořila kritická vrstva z hranatozrnitého sněhu. Po prolomení se do této vrstvy je velká pravděpodobnost uvolnění laviny dodatečným zatížením lyžaře," uvedl Hejtmánek. Lidé podle něj nemají vstupovat na svahy prudší než 30 stupňů.

Třetí stupeň označují odborníci za kritickou nebo velmi zrádnou situaci. Je obvykle vyhlašován ve 30 procentech zimního období a odehraje se při něm až polovina všech případů lavinových nehod. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy