Vědci ze zemědělského centra v novozélandském Mosgielu vychovávají ekologicky zodpovědné ovce. Snaží se jejich "prdící" a říhací návyky změnit tak, aby produkovaly o deset procent méně methanu než dosud.
Emise, které vypouští dobytek, patří mezi největší podílníky na tvorbě skleníkových plynů na Novém Zélandu. O projektu informoval australský deník ABC News.
Spoluautorem projektu je organizace AgResearch v čele s genetičkou Suzanne Roweovou. Výchovný program pracuje již se třetí generací ovcí a podle genetičky přináší výsledky. Vědci vyzkoumali, že snížení produkce emisí se dědí zhruba z dvaceti procent a přináší i další výhody. "Vysledovali jsme i menší bachor. Zvířata produkující méně emisí měli tendenci jíst menší jídla častěji, než jejich protějšky s vyšší produkcí plynů," citoval genetičku deník.
Výzkumníci rozdělili dvě plemena ovcí na skupiny po stovce. Jedna z nich byla označena jako skupina s vysokým emisním dopadem, druhá s nízkým. Většinu metanu produkují ovce říháním, což tým Roweové zkoumal tak, že ovce zavřel na 40 až 60 minut do hliníkové místnosti, kde se plyn kumuloval. Podle genetičky by se ovce produkující méně plynů mohly osvědčit, jestliže bude zemědělství podrobeno limitům na uhlíkovou stopu.
Podle studie Meat and Livestock Australia může redukce emisí, včetně té geneticky řešené, vést ke zvýšení produktivity o 22 procent a naopak snížení emisí metanu až o 40 procent.