Ostrava - Obyvatelé Bohumína v Moravskoslezském kraji dýchají vzduch s nejvyššími koncentracemi nebezpečného prachu.
Podle platných limitů může být stanovená koncentrace jemných prachových částic překročena maximálně 35x do roka. V Bohumíně se to vloni stalo 110x.
Vyplývá to z nejaktuálnějších údajů o znečištění ovzduší, které redakci Aktuálně.cz poskytl Český hydrometeorologický ústav.
Drobné prachové částice, které pronikají hluboko do dýchacího ústrojí, jsou pro lidské zdraví zničující. Mohou způsobovat zánětlivá onemocnění, snižovat imunitu, přispívat k chorobám srdce a cév a zvyšovat úmrtnost.
Navíc se na ně mohou vázat další škodliviny včetně rakovinotvorných látek.
Ostravsko nade všemi
Mezi hlavní zdroje drobného prachu je automobilová doprava, elektrárny, hutě a další průmysl, ale také spalování uhlí v domácích kotlích. Právě Moravskoslezský kraj je region, kde jsou koncentrace jemného prachu dlouhodobě nejvyšší.
"Nejvíce zatíženou souvislou oblastí je stejně jako v předešlých letech Ostravsko-Karvinsko," potvrdila Aktuálně.cz Jana Ostatnická z Českého hydrometeorologického ústavu.
Z deseti nejprašnějších měst, kde stanice měří koncentrace drobného prachu menšího než 10 mikrometrů, je osm ze severu Moravy a ze Slezska.
Do první desítky se dostala už jen dvě místa v Brně - Úvoz a Svatoplukova, a to kvůli husté automobilové dopravě. Dokonce i "vyhlášená" Legerova ulicie v Praze, nejfrekventovanější ulice v zemi, skončila až na dvanáctém místě.
Kde je nejvíc prachu
(hygienický limit: 35x ročně)
- Bohumín: 110x
- Ostrava-Bartovice: 109x
- Brno-Úvoz: 106x
- Český Těšín: 105x
- Věřňovice: 103x
- Ostrava-Přívoz: 102x
- Brno-Svatoplukova: 95x
- Ostrava-Mariánské Hory: 89x
- Karviná: 87x
- Orlová: 87x
Další primát Bohumína
Poslední výzkumu ukazují, že pro lidské zdraví jsou nejvíce nebezpečné drobné částice prachu menší než 2,5 mikrometru, protože se dostávají až do spodních částí dýchací soustavy.
Také v této kategorii "kraluje" Bohumín, stejně jako celý Moravskoslezský kraj, který v první desítce obsadil šest příček. Zbylé čtyři si rozdělilo Brno se třemi místy a Praha-Smíchov.
Prach pro 1,5 milionu lidí
I přes překročení povolených limitů byl loni podle údajů meteorologických stanic český vzduch zase o něco čistší než v předchozích letech.
"Příslušné imisní limity pro drobné částice prachu menší než deset mikrometrů byly v roce 2008 překročeny na 2,9 procentech plochy České republiky, kde žije zhruba 15 procent obyvatel," řekla Aktuálně.cz Jana Ostatnická z hydrometeorologického ústavu.
Pro srovnání: Předloni dýchala znečištěný vzduch přibližně třetina obyvatel, o rok dříve dokonce více než 60 procent lidí.
Pomohla krize i vítr
Podle Ostatnické čistšímu ovzduší pomohlo kromě vhodných rozptylových podmínek i hospodářská krize. Podniky v druhé polovině roku méně vyráběly, jezdilo i méně kamionů, a tak se do ovzduší dostávalo méně škodlivin včetně prachových částic.
Podobný trend pokračuje i letos. Předběžné údaje ukazují, že ovzduší je opět čistší.
"Znečištění skutečně mírně klesá," řekla Ostatnická. Otázkou podle ní je, jak se projeví v kvalitě ovzduší oživení výroby po odeznění hospodářské krize.