Bondopedie: Najděte svět agenta 007, krále rvaček i ložnic

Kultura Tomáš Kunc Kultura, Tomáš Kunc, Radomír D. Kokeš
4. 12. 2014 16:09
Akční scény, krásné ženy, rychlá auta, padouchové, technické vychytávky. Projděte se světem filmů o Jamesovi Bondovi.

Grafika - Akční scény, krásné ženy, rychlá auta, exotické prostředí, technické vychytávky, známé hlášky a suchý humor - nic z toho nesmí chybět ve filmech s Jamesem Bondem. A i když král bitek i ložnic v posledních dílech poněkud přitvrdil, svět před padouchy zachraňuje stále s přehledem a elegancí.

První agent s povolením zabíjet se na plátně objevil před dvaapadesáti lety, 5. října 1962, na premiéře první z bondovek s názvem Dr. No v režii Terence Younga.

Čtyřiadvacáté dobrodružství agenta 007 se bude jmenovat Spectre (Přízrak).

Počtvrté nebude chybět modrooký blonďák ostře řezané tváře Daniel Craig. Je šestým představitelem Bonda a zpočátku neměl na růžích ustláno. Do postavy vnesl tento Brit více drsnosti, humor a důvtip mu však podle některých kritiků chyběl. Nakonec ale Craig přesvědčil, Casino Royale (2006), v němž se jako agent objevil poprvé, vydělalo víc než jakýkoli jiný díl této série.

Duchovním otcem Bonda je britský spisovatel, novinář a námořní důstojník Ian Fleming (1908 - 1964), který při vymýšlení příběhů čerpal i z vlastních zkušeností ze špionážní služby. O agentovi napsal dvanáct románů a dvě knihy povídek. Po Flemingovi pak v psaní příběhů pokračovali další autoři - Kingsley Amis, John Pearson, John Gardner, Raymond Benson, Jeffery Deaver a Sebastian Faulks.

Foto: Aktuálně.cz

Auta

Právě na výbavě aut lze poznat, v jakém období bondovské historie se který film odehrává. Už v těchto ohledech revolučním Goldfingerovi se Aston Martin DB5 může po zásahu oddělení Q pochlubit výměnnými SPZ, kouřovou clonou, olejovými tryskami, sledovacím zařízením, neprůstřelnými skly, kulomety a katapultem.

Navzdory luxusní japonské toyotě v Žiješ jenom dvakrát ale další auto-moto-revoluce nastává až ve Špiónovi, který mě miloval: tady se objevuje Lotus Esprit, který disponuje torpédy, raketami a minami. Že to zní námořně? Aby ne, dokáže se velmi rychle proměnit na ponorku.

K Astonu Martinovi se Bond vrací teprve v Dechu života, ale zase si na útěku před bratislavskou veřejnou bezpečností užívá laser, raketový pohon, ocelové hřeby v kolech, rakety za světly, lyže - a na závěr sebedestrukci (auta, samozřejmě). A když ztratí gumu na kole, umí aston slušně rozřezávat led na zamrzlém jezeře.

Poměrně bizarní je premiéra automobilky BMW, jejíž model Z3 se objevuje ve Zlatém oku; je dlouze představen, ale nakonec se do akce vůbec nedostane. Na to už si nemůže stěžovat BMW 750i, který patří mezi nejúžasnější bondovská auta vůbec: dálkové ovládání mobilem, nerozbitná skla, samooprava a nafukování píchnutých pneumatik, hřebíky, cirkulárka na kov ve firemním znaku na kapotě, elektrická ochrana, rakety nebo zásoba hvězdicových hřebů pro gumy aut otravných pronásledovatelů.

Do modelu Z8 z filmu Jeden svět nestačí oddělení Q přidává k některému z výše zmíněného ještě odposlouchávací zařízení, radarové navádění raket za blatníky a dálkové ovládání v klíči k zapalování.

Aston Martin se zase vrací až v Brosnanově posledním angažmá Dnes neumírej, zato s plnou výbavou. Model Vanquish ke všem jmenovaným vychytávkám disponuje neviditelným modem, takže v případě potřeby může zmizet. Ve vývoji bondovského auto-moto průmyslu je to poměrně impozantní tečka - jakkoli Aston Martin DBS V12 z craigovského Casina Royale obsahuje praktický defibrilátor, trumfování neviditelnosti už asi čekat nelze.

 

Právě se děje

Další zprávy