Neodebíráš, zaplatíš. Výrobci odpovídají za produkty i po skončení jejich životnosti

Robert Šimek - za podpory: Ekolamp
30. 8. 2019 16:00
Výrobci elektrozařízení, pneumatik nebo baterií jsou odpovědní za své produkty i po skončení jejich životnosti. Pokud neumožní takzvaný zpětný odběr, čekají je vysoké sankce. Ročně jdou do statisíců korun.
Výrobci elektrozařízení, pneumatik nebo baterií jsou odpovědní za své produkty i po skončení jejich životnosti.
Výrobci elektrozařízení, pneumatik nebo baterií jsou odpovědní za své produkty i po skončení jejich životnosti. | Foto: Shutterstock

Pokud si spotřebitel zakoupí produkt, který nefunguje, nebo pokud způsobí spotřebiteli nějakou škodu, je výrobce povinen ho ho opravit, vyměnit za jiný, nebo způsobenou škodu nahradit.

Co ale v případě, že výrobek doslouží a spotřebitel se ho rozhodne zbavit? Také může způsobit škodu, řada produktů totiž obsahuje látky nebezpečné pro životní prostředí.

Rozšířená odpovědnost

Roku 2014 byl do českého právního řádu zaveden institut takzvané rozšířené odpovědnosti výrobce. "Odpovědnost je v tomto případě rozšířena i na období, kdy výrobek už dosloužil a uživatel se ho chce zbavit," říká obchodní ředitel společnosti Ekolamp Petr Číhal. "Výrobce je proto povinen zajistit zpětný odběr takového výrobku," dodává.

V případě, že výrobce tuto povinnost ignoruje, je označen za takzvaného freeridera. "Freeridingu se dopouštějí firmy, které nezajišťují zpětný odběr výrobků nebo se na něm nepodílejí finančně v zákonem stanoveném rozsahu," říká Martin Zemek z České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Výrobcem se přitom podle ministerstva životního prostředí rozumí i firma, která výrobek do České republiky dováží.

Jen v oblasti elektroniky bylo v roce 2018 sankcionováno 15 freeriderů, o rok dřív dokonce 27. "Jedná se především o dovozce, z nichž řada provozuje i e-shopy," vysvětluje Zemek. Celkové sankce za poslední dva roky dosáhly částky 585 tisíc korun.

Odpovídající opatření

Freeridery jsou podle zjištění ČIŽP hlavně menší společnosti, které nemají povědomí o svých zákonných povinnostech. "O úmysl se jedná málokdy, z pohledu kontrolního orgánu to ale nehraje roli," upozorňuje Martin Zemek.

Většina velkých firem si přitom svou povinnost uvědomuje. "Odpovědnosti za naše výrobky se nezbavujeme. V minulém roce jsme navázali spolupráci s největším kolektivním systémem, který v České republice zajišťuje sběr a zpracování vysloužilých spotřebičů," říká manažerka ekologie DZ Dražice Kamila Pokorná. A obdobně reaguje i manažerka komunikace společnosti Mountfield Kateřina Böhmová. "Pojem rozšířená odpovědnost výrobce byl do českého právního řádu zaveden přibližně v polovině roku 2014 a naše společnost okamžitě přistoupila k přijetí odpovídajících opatření, byť jsme u řady výrobků pouze dodavatelem," říká.

Životnost a opravitelnost

Součástí rozšířené odpovědnosti výrobce je i takzvaný ekodesign. Výrobce by tedy měl zvážit, z čeho produkt vyrábí, aby co nejméně zatěžoval životní prostředí. Je to ostatně v jeho vlastním zájmu, protože pak může výrobek jednoduše a levně recyklovat.

"Při výrobě ohřívačů vody využíváme některé unikátní materiály a technologie, které usnadňují recyklaci," potvrzuje Kamila Pokorná z DZ Dražice. "Jedná se například o polyuretanové izolační pěny s nadouvadly čtvrté generace," doplňuje. Obdobně jsou na tom i v Mountfieldu. "Snažíme se předcházet vzniku odpadů už výběrem výrobků, které do našeho sortimentu zařazujeme. Jde o takové produkty, které mají nadprůměrnou životnost a snadno se opravují," dodává Böhmová.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Fotbalisté Getafe po dvou porážkách za sebou ve španělské lize zabrali a díky vítězství 3:0 na hřišti předposledního Leganés se posunuli na páté místo. Před šestým San Sebastianem i sedmou Valencií, které však odehrály o zápas méně, mají náskok dvou bodů.

Getafe v posledních dvou zápasech vyšlo bodově i střelecky naprázdno, ale dnes proti outsiderovi obě série rázně ukončilo. Už po 33 minutách vedlo díky brankám Leandra Cabrery, Allana Nyoma a Jaimeho Maty. Nepovedený zápas San Sebastianu, který na příčky znamenající záchranu ztrácí bod, v závěru ještě završily dvě bleskové žluté karty pro Rúbena Peréze.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Leganés - Getafe 0:3 (12. Cabrera, 21. Nyom, 33. Mata).

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu dolarů muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (J&J) 6,8 milionu dolarů (přes 154 milionů Kč), a ne osm miliard dolarů. O dnešním rozhodnutí odvolacího soudu ve Filadelfii informovala agentura Reuters. Důvod snížení náhrady škody soud ve zveřejněných dokumentech neuvádí.

O odškodnění ve výši osm miliard dolarů soud rozhodl loni 8. října. Agentura Reuters tehdy napsala, že výsledná suma bude po odvolání výrazně nižší a první soudní rozhodnutí je varovným signálem pro firmu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Slovinští házenkáři na ME porazili i Island a mají čtvrtou výhru

Překvapivě úspěšné tažení slovinských házenkářů evropským šampionátem nepřerušil ani Island, který jim na úvod druhé čtvrtfinálové skupiny podlehl 27:30. Osmý tým předloňského mistrovství Evropy vyhrál i čtvrtý zápas na turnaji a míří za postupem do semifinále. V něm byli Slovinci na Euru zatím jen jednou, když v roce 2004 na domácí půdě vybojovali stříbrné medaile.

Stoprocentní bilanci si drží také jeden z favoritů Norsko. Vicemistři světa porazili Maďarsko 36:29 a vedou tabulky před Slovinskem. Norové vedli po 18 minutách už 15:5. Sedmi góly se podílela na jasné výhře jejich hvězda Sander Sagosen.

Kromě Slovinců překvapují dál také portugalští házenkáři, kteří hrají na mistrovství Evropy po 14 letech. Spolupořadatele turnaje Švédy deklasovali 35:25 a obhájci stříbrných medailí jsou na pokraji vyřazení. Portugalci jsou v tabulce třetí.

Slovinské reprezentanty vede od úspěchu k úspěchu švédský trenér Ljubomir Vranjes, který mužstvo převzal teprve před měsícem. Šestačtyřicetiletý rodák z Göteborgu jako hráč získal tři evropské tituly a jedno světové zlato. V minulosti už trénoval srbskou a maďarskou reprezentaci. Nyní vede souběžně se slovinským výběrem švédský IFK Kristianstad. V základní skupině se svými svěřenci vyzrál i na národní tým své rodné země.

Mistrovství Evropy házenkářů:

Čtvrtfinálová skupina II (Malmö):

Slovinsko - Island 30:27 (15:14), Norsko - Maďarsko 36:29 (20:12), Portugalsko - Švédsko 35:25 (15:12).

Tabulka:

1. Norsko 2 2 0 0 70:57 4
2. Slovinsko 2 2 0 0 51:46 4
3. Portugalsko 2 1 0 1 63:59 2
4. Maďarsko 2 1 0 1 53:54 2
5. Island 2 0 0 2 45:54 0
6. Švédsko 2 0 0 2 44:56 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy