Neodebíráš, zaplatíš. Výrobci odpovídají za produkty i po skončení jejich životnosti

Robert Šimek - za podpory: Ekolamp
30. 8. 2019 16:00
Výrobci elektrozařízení, pneumatik nebo baterií jsou odpovědní za své produkty i po skončení jejich životnosti. Pokud neumožní takzvaný zpětný odběr, čekají je vysoké sankce. Ročně jdou do statisíců korun.
Výrobci elektrozařízení, pneumatik nebo baterií jsou odpovědní za své produkty i po skončení jejich životnosti.
Výrobci elektrozařízení, pneumatik nebo baterií jsou odpovědní za své produkty i po skončení jejich životnosti. | Foto: Shutterstock

Pokud si spotřebitel zakoupí produkt, který nefunguje, nebo pokud způsobí spotřebiteli nějakou škodu, je výrobce povinen ho ho opravit, vyměnit za jiný, nebo způsobenou škodu nahradit.

Co ale v případě, že výrobek doslouží a spotřebitel se ho rozhodne zbavit? Také může způsobit škodu, řada produktů totiž obsahuje látky nebezpečné pro životní prostředí.

Rozšířená odpovědnost

Roku 2014 byl do českého právního řádu zaveden institut takzvané rozšířené odpovědnosti výrobce. "Odpovědnost je v tomto případě rozšířena i na období, kdy výrobek už dosloužil a uživatel se ho chce zbavit," říká obchodní ředitel společnosti Ekolamp Petr Číhal. "Výrobce je proto povinen zajistit zpětný odběr takového výrobku," dodává.

V případě, že výrobce tuto povinnost ignoruje, je označen za takzvaného freeridera. "Freeridingu se dopouštějí firmy, které nezajišťují zpětný odběr výrobků nebo se na něm nepodílejí finančně v zákonem stanoveném rozsahu," říká Martin Zemek z České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Výrobcem se přitom podle ministerstva životního prostředí rozumí i firma, která výrobek do České republiky dováží.

Jen v oblasti elektroniky bylo v roce 2018 sankcionováno 15 freeriderů, o rok dřív dokonce 27. "Jedná se především o dovozce, z nichž řada provozuje i e-shopy," vysvětluje Zemek. Celkové sankce za poslední dva roky dosáhly částky 585 tisíc korun.

Odpovídající opatření

Freeridery jsou podle zjištění ČIŽP hlavně menší společnosti, které nemají povědomí o svých zákonných povinnostech. "O úmysl se jedná málokdy, z pohledu kontrolního orgánu to ale nehraje roli," upozorňuje Martin Zemek.

Většina velkých firem si přitom svou povinnost uvědomuje. "Odpovědnosti za naše výrobky se nezbavujeme. V minulém roce jsme navázali spolupráci s největším kolektivním systémem, který v České republice zajišťuje sběr a zpracování vysloužilých spotřebičů," říká manažerka ekologie DZ Dražice Kamila Pokorná. A obdobně reaguje i manažerka komunikace společnosti Mountfield Kateřina Böhmová. "Pojem rozšířená odpovědnost výrobce byl do českého právního řádu zaveden přibližně v polovině roku 2014 a naše společnost okamžitě přistoupila k přijetí odpovídajících opatření, byť jsme u řady výrobků pouze dodavatelem," říká.

Životnost a opravitelnost

Součástí rozšířené odpovědnosti výrobce je i takzvaný ekodesign. Výrobce by tedy měl zvážit, z čeho produkt vyrábí, aby co nejméně zatěžoval životní prostředí. Je to ostatně v jeho vlastním zájmu, protože pak může výrobek jednoduše a levně recyklovat.

"Při výrobě ohřívačů vody využíváme některé unikátní materiály a technologie, které usnadňují recyklaci," potvrzuje Kamila Pokorná z DZ Dražice. "Jedná se například o polyuretanové izolační pěny s nadouvadly čtvrté generace," doplňuje. Obdobně jsou na tom i v Mountfieldu. "Snažíme se předcházet vzniku odpadů už výběrem výrobků, které do našeho sortimentu zařazujeme. Jde o takové produkty, které mají nadprůměrnou životnost a snadno se opravují," dodává Böhmová.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy