Nemůžete v noci spát? Tak úplněk ovlivňuje váš mozek

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 8. 2013 13:08
Během úplňku lidem déle trvá, než usnou. A spí méně
Špatně se vám spí? A není úplněk?
Špatně se vám spí? A není úplněk? | Foto: Reuters

Paříž - Švýcarští vědci dokázali, že měsíční úplněk má neblahý dopad na lidský spánek. S odvoláním na jejich článek v časopise Current Biology to uvedl francouzský zpravodajský web Ladépêche.fr.

Vědci zkoumali delší dobu spánek 30 dobrovolníků. Na základě kontrolování jejich mozkové činnosti, pohybů očí a hormonální sekrece došli k závěru, že kvalita spánku se mění s měsíčními cykly.

Mozková činnost, která je spjatá s fází hlubokého spánku, se podle vědců v nocích za úplňku snižuje o 30 procent. Lidem trvá usnout o pět minut déle a poté spí o 20 minut méně.

Zlepšit kvalitu spánku za úplňku může do určité míry požití minerálů jako magnézium a draslík, doporučuje jejich zpráva.

Špatné spaní během úplňku se často vysvětluje tím, že přítomnost světla - i měsíčního - brání tělu vylučovat dostatek "spacího" hormonu melatoninu. 

Také průzkum v Německu ukázal, že dvě pětiny lidí soudí, že Měsíc má na jejich noční odpočinek pronikavý vliv. Uvádějí, že zejména za úplňku mají potíže s klidným spánkem. Hůře usínají, často se probouzí a ruší je neklid a příliš živé sny.

Foto: Tak vypadal Superměsíc 2012:

Úplněk vždy fascinoval

Ze všech fází měsíce lidi vždy nejvíc fascinoval úplněk. Přisuzuje se mu přímo čarovná moc: během něj je nejsilnější příliv a odliv, ženy mají být plodnější, zvířata agresivnější, staré rány bolestivější, lidé podrážděnější. Úplněk byl také spojován s náměsíčností.

Jak se můžeme dozvědět třeba na webu www.astronomie.cz, rozlišujeme osm fází měsíce: nov, dorůstající srpek, první čtvrt, dorůstající měsíc, úplněk, couvající měsíc, poslední čtvrt a ubývající srpek.

Během novu se Měsíc nachází mezi Zemí a Sluncem. Jeho osvětlená polokoule míří od Země, takže při pohledu z naší planety je Měsíc neviditelný. 

Oproti tomu v době úplňku měsíc zpravidla vychází hned po západu slunce a zalévá okolní krajinu svým svitem. Měsíc je v opozici se Sluncem, to znamená, že stojí na obloze přímo naproti naší denní hvězdě. Po úplňku začíná měsíc "couvat".

 

Právě se děje

před 47 minutami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy