Nemůžete v noci spát? Tak úplněk ovlivňuje váš mozek

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 8. 2013 13:08
Během úplňku lidem déle trvá, než usnou. A spí méně
Špatně se vám spí? A není úplněk?
Špatně se vám spí? A není úplněk? | Foto: Reuters

Paříž - Švýcarští vědci dokázali, že měsíční úplněk má neblahý dopad na lidský spánek. S odvoláním na jejich článek v časopise Current Biology to uvedl francouzský zpravodajský web Ladépêche.fr.

Vědci zkoumali delší dobu spánek 30 dobrovolníků. Na základě kontrolování jejich mozkové činnosti, pohybů očí a hormonální sekrece došli k závěru, že kvalita spánku se mění s měsíčními cykly.

Mozková činnost, která je spjatá s fází hlubokého spánku, se podle vědců v nocích za úplňku snižuje o 30 procent. Lidem trvá usnout o pět minut déle a poté spí o 20 minut méně.

Zlepšit kvalitu spánku za úplňku může do určité míry požití minerálů jako magnézium a draslík, doporučuje jejich zpráva.

Špatné spaní během úplňku se často vysvětluje tím, že přítomnost světla - i měsíčního - brání tělu vylučovat dostatek "spacího" hormonu melatoninu. 

Také průzkum v Německu ukázal, že dvě pětiny lidí soudí, že Měsíc má na jejich noční odpočinek pronikavý vliv. Uvádějí, že zejména za úplňku mají potíže s klidným spánkem. Hůře usínají, často se probouzí a ruší je neklid a příliš živé sny.

Foto: Tak vypadal Superměsíc 2012:

Úplněk vždy fascinoval

Ze všech fází měsíce lidi vždy nejvíc fascinoval úplněk. Přisuzuje se mu přímo čarovná moc: během něj je nejsilnější příliv a odliv, ženy mají být plodnější, zvířata agresivnější, staré rány bolestivější, lidé podrážděnější. Úplněk byl také spojován s náměsíčností.

Jak se můžeme dozvědět třeba na webu www.astronomie.cz, rozlišujeme osm fází měsíce: nov, dorůstající srpek, první čtvrt, dorůstající měsíc, úplněk, couvající měsíc, poslední čtvrt a ubývající srpek.

Během novu se Měsíc nachází mezi Zemí a Sluncem. Jeho osvětlená polokoule míří od Země, takže při pohledu z naší planety je Měsíc neviditelný. 

Oproti tomu v době úplňku měsíc zpravidla vychází hned po západu slunce a zalévá okolní krajinu svým svitem. Měsíc je v opozici se Sluncem, to znamená, že stojí na obloze přímo naproti naší denní hvězdě. Po úplňku začíná měsíc "couvat".

 

Právě se děje

před 14 minutami

Novým bezpečnostním poradcem Trumpa by se měl stát vyslanec pro záležitosti rukojmích O´Brian

Trump oznámil, že hodlá do funkce svého bezpečnostního poradce jmenovat Roberta O'Briena, dosavadního zvláštního vyslance pro záležitosti rukojmích. O'Brien, jenž například nedávno dohlížel na soudní proces s rapperem A$AP Rockym ve Švédsku, byl jedním z prezidentových favoritů. Poslední poradce John Bolton rezignoval 10. září kvůli názorovým neshodám s Trumpem. 

před 59 minutami

Zeman jmenoval Václava Čapku předsedou Vrchního soudu v Olomouci

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval Václava Čapku novým předsedou Vrchního soudu v Olomouci. Současný místopředseda olomouckého soudu od října nahradí ve funkci Roberta Grygu, kterému končí sedmileté funkční období. Prezident zároveň jmenoval 29 soudců, kteří budou působit na obecných soudech. Nejvíce nováčků zamíří do obvodu pražského městského soudu.

Další zprávy