Nemůžete v noci spát? Tak úplněk ovlivňuje váš mozek

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 8. 2013 13:08
Během úplňku lidem déle trvá, než usnou. A spí méně
Špatně se vám spí? A není úplněk?
Špatně se vám spí? A není úplněk? | Foto: Reuters

Paříž - Švýcarští vědci dokázali, že měsíční úplněk má neblahý dopad na lidský spánek. S odvoláním na jejich článek v časopise Current Biology to uvedl francouzský zpravodajský web Ladépêche.fr.

Vědci zkoumali delší dobu spánek 30 dobrovolníků. Na základě kontrolování jejich mozkové činnosti, pohybů očí a hormonální sekrece došli k závěru, že kvalita spánku se mění s měsíčními cykly.

Mozková činnost, která je spjatá s fází hlubokého spánku, se podle vědců v nocích za úplňku snižuje o 30 procent. Lidem trvá usnout o pět minut déle a poté spí o 20 minut méně.

Zlepšit kvalitu spánku za úplňku může do určité míry požití minerálů jako magnézium a draslík, doporučuje jejich zpráva.

Špatné spaní během úplňku se často vysvětluje tím, že přítomnost světla - i měsíčního - brání tělu vylučovat dostatek "spacího" hormonu melatoninu. 

Také průzkum v Německu ukázal, že dvě pětiny lidí soudí, že Měsíc má na jejich noční odpočinek pronikavý vliv. Uvádějí, že zejména za úplňku mají potíže s klidným spánkem. Hůře usínají, často se probouzí a ruší je neklid a příliš živé sny.

Foto: Tak vypadal Superměsíc 2012:

Úplněk vždy fascinoval

Ze všech fází měsíce lidi vždy nejvíc fascinoval úplněk. Přisuzuje se mu přímo čarovná moc: během něj je nejsilnější příliv a odliv, ženy mají být plodnější, zvířata agresivnější, staré rány bolestivější, lidé podrážděnější. Úplněk byl také spojován s náměsíčností.

Jak se můžeme dozvědět třeba na webu www.astronomie.cz, rozlišujeme osm fází měsíce: nov, dorůstající srpek, první čtvrt, dorůstající měsíc, úplněk, couvající měsíc, poslední čtvrt a ubývající srpek.

Během novu se Měsíc nachází mezi Zemí a Sluncem. Jeho osvětlená polokoule míří od Země, takže při pohledu z naší planety je Měsíc neviditelný. 

Oproti tomu v době úplňku měsíc zpravidla vychází hned po západu slunce a zalévá okolní krajinu svým svitem. Měsíc je v opozici se Sluncem, to znamená, že stojí na obloze přímo naproti naší denní hvězdě. Po úplňku začíná měsíc "couvat".

 

Právě se děje

Další zprávy