Nespavost vás psychicky zničí. 4 rady, jak to zastavit

Zuzana  Selementová Zuzana Selementová
16. 5. 2013 14:53
Nevyspalý člověk může být nebezpečný sobě i svému okolí
Foto: Isifa/Thinkstock

Myslíte, že to, co děláte ve své ložnici, je pouze vaše věc? Omyl. Nevyspalý člověk může být nebezpečný okolí. A sobě samozřejmě také. 

Lidé, kteří v noci spí v průměru méně než pět hodin, mají téměř dvojnásobné riziko úmrtí z nejrůznějších důvodů. Nedostatek spánku dokáže v mozku vzbuzovat takové změny, jako kdyby byl pod vlivem alkoholu. V sérii testů australští vědci z University of South Wales v Sydney prokázali, že reakční čas se u lidí zpomalí až o polovinu oproti mírné opilosti, odpovídající konzumaci tří piv. Rapidně se zvyšuje pravděpodobnost nehody či úrazu, zvlášť za volantem. Horší výkony však nevyspalý člověk podává v jakémkoli oboru činnosti.

Nevyspání vede k psychické labilitě

Každý z nás občas zažívá situaci, kdy večer jednoduše nemůže usnout nebo se během noci probouzí - a ráno podle toho vypadá. Pokud jde o jednu noc, jistě se to dá přežít (a dohnat), ale mnohem horší je, pokud se z nespavosti stane problém, trvající několik týdnů, měsíců nebo let. Ti, co ho zažili, ho popisují jako peklo na zemi.

Pokud se nespavost opakuje, vede ke strachu z bezesných nocí. Lidé  jdou spát s bušícím srdcem a předem nervózní, že se jim opět nepodaří usnout, a často se snaží uklidnit léky nebo alkoholem. Ráno se pak cítí tělesně i duševně unavení a během dne se příliš zabývají nespavostí a jejími možnými důsledky.

Hlavní rizika nespavosti

Není divu, že nespavost patří k hlavním rizikům vzniku duševních poruch od depresí přes úzkostné poruchy až dokonce ke schizofrenii. K dalším rizikům, která nedostatek spánku provázejí, patří především:

- náchylnost k onemocněním srdce - od nepravidelného tepu přes vysoký tlak až po mrtvici a infarkt

- zvýšená pravděpodobnost onemocnění cukrovkou a rakovinou

- snížení libida, tedy zájmu o sex

- rychlejší stárnutí pleti a celého organismu

- tloustnutí

Nedostatek spánku má podle výzkumů z armádního institutu Waltera Reeda v USA ještě další významný dopad. Vede k emoční plochosti, snížení citové angažovanosti vůči druhým a dokonce ovlivňuje  schopnost správně posuzovat morální a etický význam svých rozhodnutí.

Kdy sáhnout po prášcích na spaní?

Pokud se nespavost vyskytuje alespoň 3x týdně, trvá déle než 1 měsíc a narušuje výkon sociálních, pracovních nebo jiných funkcí, je považována za závažnou.

Pak je na místě zajít k lékaři. Kratší období užívání prášků na spaní, během něhož si člověk nacvičí zásady spánkové hygieny, ještě nikoho k závislosti nepřivedlo. Přesto ale žádejte od doktora moderní léky, které působí ne jako hypnotika, ale zvyšují hladinu přirozeného spánkového hormonu melatoninu.

Tady jsou základní zásady spánkové hygieny:

4 rady pro lepší usnutí a spánek

1. Odpusťte si "šlofíka" - Rozetněte začarovaný kruh. Nevyspání v noci vás nutí ulehnout přes den a odpolední spánek zase brání tomu nočnímu. I když jste sebevíc unavení, vydržte to a snažte se usínat každý večer  ve stejnou dobu. V posteli se také nepovalujte nikdy "jen tak", i když to vidíte třeba v seriálech. Odborníci dokonce doporučují při nespavosti vstát a věnovat se nějaké činnosti místo marného civění do stropu a počítání oveček.

2. Životospráva a relaxace - Pokud relaxujete na gauči u televize nebo vysedáváním u počítače, je to špatně. Do postele bychom měli jít přiměřeně fyzicky i psychicky unaveni. Přiměřenou pohybovou aktivitu bychom však měli absolvovat během dne, ne těsně před spaním. Vyženete tak z hlavy problémy, protáhnete svaly a pročistíte organismus. Naposledy jezte nejméně dvě hodiny před spaním a jistě není třeba dodávat, že večeře nesmí být těžká a špatně stravitelná. Během dne také zařaďte chvilku, ve které je možno zorganizovat vaše plány tak, aby vám pak závažné myšlenky nerušily usínání a spánek.

3. Jak si kdo ustele, tak si lehne -  Nemůže být za špatným spánkem proleželý gauč? Nebo špatný polštář? Přetopený a suchý vzduch? Zkuste vymalovat ložnici uklidňující barvou a kupte konečně novou matraci a lůžkoviny. A před spaním dobře vyvětrejte, v pokoji by mělo být 17 - 21 stupňů. Nezapomeňte také na klid bez puštěného filmu či hudby. Ochranu před světelným smogem ve velkých městech zajistěte neprůhlednými závěsy.

4. Uvařte si čaj - Na celkové psychické zklidnění působí třeba meduňkový nebo kozlíkový čaj. Rozhodně večer nepijte černý čaj, nebo dokonce kávu. Osvědčeným receptem je také teplé mléko, ale podle vědců jde jen o psychické působení. Před spaním nebo při probuzení uprostřed noci také nekuřte.

 

Právě se děje

Další zprávy