Nejsme žádné striptérky, hájí pole dance Lucie Šimková

Marek Pros Marek Pros
4. 6. 2014 13:30
Rozhovor s českou mistryní v pole dance o akrobatickém tanci na tyči, jeho uznání jako disciplíny na olympijských hrách i rozporuplných reakcí okolí.
Lucie Šimková
Lucie Šimková | Foto: archiv Lucie Šimkové

Praha – "Momentálně mě pole dance živí," vysvětluje sympatická brunetka, která vloni vyhrála mistrovství republiky v tanci u tyče, nebo jak sama s mírnou nadsázkou tvrdí "v akrobatickém tanci na tyči". Nevšední koníček, kterému se v Česku věnuje rok od roku více žen, Lucie zpopularizovala účastí v televizní soutěži Česko Slovensko má talent. Se svým vystoupením se probojovala až do semifinále.

Reakce okolí na její netradiční hobby jsou rozpolcené. Jedni jí fandí, druzí ji zatracují. "Kvůli pole dance se se mnou rozešel bývalý přítel. Nesla jsem to těžce, ale dnes nelituji," vzpomíná Lucie Šimková a dodává, že je pro ni nejdůležitější názor rodiny. "Podpora rodičů a jejich reakce byly a jsou naštěstí skvělé."

Vítězný tanec Lucie Šimkové na Czech Pole Dance Championship 2013
Vítězný tanec Lucie Šimkové na Czech Pole Dance Championship 2013 | Video: YouTube

Aktuálně.cz: Na úvod si neodpustím otázku, která se přímo nabízí. Měla jste ráda při hodinách tělocviku šplh na tyči?

Lucie Šimková: Šplh na tyči i na provazu jsem nesnášela. Nešlo mi to. Dnes vím, že to byla jen špatná technika. Bavila mě spíš gymnastika.

A.cz: Působíte na první pohled jako rebelka. Jde jen o zdání, nebo si opravdu jdete "vlastní cestou"?

To byste musel specifikovat pojem rebelka. Dřív tomu tak bylo. Dnes mám jiné zájmy i hodnoty. Mám ráda svůj klid, po večerech jsem doma a raději odpočívám, trénuju, věnuju se psovi a nejbližším. Hodně pracuju, takže propařené večery nepřicházejí v úvahu a raději si večer prohlédnu pár videí, inspiruju se, zatančím si. Nemůžu si dovolit dostávat se dva dny z kocoviny. (smích)

Kvůli pole dance se se mnou rozešel bývalý přítel. Nesla jsem to těžce, ale dnes nelituji.

A.cz: Vzpomenete si na moment, kdy jste se rozhodla věnovat se pole dance?

Byl to rok 2011. A shodou okolností jsem na internetu našla fotku slečny zavěšené na tyči. Zaujalo mě to, protože bylo zjevné, že se nejedná o striptýz, ale o náročnou disciplínu. Koupila jsem si domů tyč a začala trénovat.

A.cz: Co jste předtím dělala?

Předtím jsem měla zaměstnání v administrativě, žádnému sportu jsem se nevěnovala. Jen jsem občas vyjela na kolo nebo in-line brusle. Tvrdím, že to byl osud. (smích) Do té doby jsem byla obyčejná holka bez zájmu, propařené víkendy, životem jsem proplouvala a stále hledala to něco. A to byl nakonec pole dance.

A.cz: Jak často musíte lidem vysvětlovat, že jde o náročnou akrobaticko-gymnastickou disciplínu, která nemá se striptýzem u tyče – kromě tyče samotné – příliš společného?

Naštěstí lidé už začínají vnímat pole dance pozitivně, a to díky zviditelnění v televizi a soutěžím. Samozřejmě se najdou ti, kteří si budou stát za tím, že to je "kroucení u tyče", a budou nás házet do jednoho pytle se striptérkami a ideálně z nás ještě navíc dělat prostitutky. (smích) Nemá cenu s nimi bojovat, nebo jim něco vysvětlovat. To už je jejich osobní problém.

Pole dance

Pole dance

Pole dance v sobě spojuje balet, gymnastiku, volný tanec i akrobatické prvky. Jeho kořeny sahají do Afriky, kde byl součástí rituálních tanců, a Indie. Tam má předobraz v cvičení zvaném mallakhamba. První kurzy pole dance se v České republice začaly vyučovat koncem v roce 2009.

A.cz: A jak reagovali vaši známí?

Pro mě je nejdůležitější v životě rodina. Názor a podpora rodičů a jejich reakce byly naštěstí skvělé. Jsou mojí velkou oporou i teď a bez nich bych ani nemohla dělat to, co dělám. Co se týče přátel, reakce byly smíšené. A kvůli pole dance se se mnou rozešel bývalý přítel. Nesla jsem to těžce, ale dnes nelituji.

A.cz: Mezinárodní federace pole dance usiluje o uznání tance u tyče jako olympijské disciplíny. Co si o tom myslíte?

Je to spíš akrobatický tanec na tyči. (úsměv) Federace navíc už spíš oficiálně nazývají tuto disciplínu jako pole sport, ne pole dance. Já jsem samozřejmě pro. Když jsem byla na mistrovství světa v Londýně, viděla jsem neskutečné akrobatické kousky. V pole dance je spousta prvků z gymnastiky a krasobruslení. Je to skutečná dřina a zaslouží si vyšší uznání.

A.cz: Internetem kolují videa tanečnic, jejichž váha dosahuje trojmístných čísel. Je opravdu tanec u tyče pro každou ženu?

Fandím jim, jsem za zdravý životní styl. Zastávám názor, že žena má o sebe dbát. Navíc dokazují, ze s pole dance může začít opravdu kdokoliv, progres je tam znatelný hodinu od hodiny.

A.cz: A co muži, znáte nějaké "tanečníky"?

Moc jich není, ale jsou strašně šikovní. Navíc to vzali od správného konce, věnují se akrobatickým prvkům a na jejich projevu není nic zženštilého.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy