Na Tanec Praha se vrací olympijský choreograf Khan

Kultura ČTK Kultura, ČTK, Jakub Novák
3. 6. 2013 18:14
Pětadvacátý ročník festivalu nabízí špičkový současný tanec
Akram Khan: Desh
Akram Khan: Desh | Foto: Tanec Praha

Praha - Pětadvacátý ročník jedné z nejprestižnějších tuzemských kulturních akcí Tanec Praha startuje. Své dveře mu letos otevřou čtyři pražské taneční scény - kromě divadla Ponec, české „Mekky“ moderního tance a pohybového divadla se na pořádání festivalu podílí také Divadlo Archa, Hudební divadlo Karlín a kromě toho také Státní opeře.

Peeping Tom: Vandenbranden č. 32
Peeping Tom: Vandenbranden č. 32 | Foto: Tanec Praha

Právě poslední dvě zmiňované scény potom přivítají hlavní hvězdy festivalu a nabídnou vystoupení, která tradičně zanechávají diváka prosyceného tancem ještě několik měsíců poté a směle se tak řadí ke stěžejním kulturním událostem roku.

Letos jimi budou vystoupení vlámského souboru Peeping Tom „32 rue Vandenbranden“ a britského choreografa a tanečníka Akrama Khana, výpravný „Desh“.

Realita, fikce, bilance

Představení Ulice Vandenbranden č. 32 (v Hudebním divadle Karlín 26. a 27. června) vezme diváky na cestu mezi realitu a fikci, na nichž bude je i tanečníky doprovázet hudba Stravinského, Pink Floyd a Vicenza Belliniho v živém provedení mezzosopranistky Eurudike De Beul.

Soubor Peeping Tom vytvořil pozoruhodnou scénografii, která se blíží vjemu filmového plátna. Jedním z inspiračních zdrojů díla byl slavný film Šoheje Imamury Balada o Narajamě.

Představení připravili Gabriela Carrizoová a Franck Chartier, mnohaletí spolupracovníci známého vlámského choreografa Alaina Platela. Jeho soubor Les Ballets C de la B hostoval na Tanci Praha v roce 2010.

Desh je naproti tomu intimní a zároveň epickou Khanovou zpovědí. Na základě vlastního životního příběhu a prožívání odráží problémy současného světa, stále zoufaleji hledajícího pochopení fenoménu transnacionalismu a identity globálního občana.

Akram Khan se do Prahy vrátí po dvou letech, kdy se svou skupinou tanečníků festival Tanec Praha zakončoval, v Praze ale vystupoval i dříve. Nyní přijíždí se sólovým představením. "Je to jedna z posledních možností vidět Akrama Khana živě na scéně, věk tanečníka přeci jen velmi limituje," říká ředitelka festivalu Yvona Kreuzmannová.

Představení Desh se uskuteční 3. a 4. července ve Státní opeře. I když by si pro ně pořadatelé přáli modernější prostředí, v Praze ani v Česku jiný dostatečně velký prostor pro jeho uvedení není. Inscenace Desh získala v roce 2012 britskou cenu Olivier za nejlepší představení v kategorii new dance. Akram Khan je mimo jiné také autorem choreografie pro zahájení olympijských her v Londýně.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

V prvních dvou dnech hlavního programu festivalu proběhnou „bilanční“ večery, během nichž budou mít návštěvníci v rámci představení „Reminiscence“ - jak už název napovídá - možnost zhlédnout krátká představení z dílny výrazných umělců, kteří v minulosti na festivalu vystoupili.

Na ně poté ve čtvrtek naváže francouzsko-belgická choreografka Karine Ponties s vystoupením „Lamali Lokta“.

Aline Sanchez Rodriguez: Aline Not Alone
Aline Sanchez Rodriguez: Aline Not Alone | Foto: Tanec Praha

"Lamali Lokta je také dílem vyprávějícím o papíru a jeho světě. Papír je jemný, mačkavý, nechá se utrhnout, absorbuje vlhkost, ohýbá se ve větru a vlivem času a světla se postupně rozpadá. Je hebký a přitom ostrý. Osvojuje si kontury těch forem, kterých se dotýká. Představuje paměť a živou hmotu. Je hladký a přitom strukturovaný. Je pružný...A tak je to i s lidskou povahou,“ říká o svém představení Ponties.

První týden festivalu poté v neděli 9. a v pondělí 10. června uzavře oblíbený dánský soubor Granhøj Dans. Kubánská tanečnice Aline Sanchez Rodriguez ve vystoupení „Aline Not Alone“ vypráví pod vedením choreografa Palle Granhøje svůj vlastní příběh - od frustrace pod komunistickým diktátem, až po naplnění, to vše s nadhledem, ale zároveň také patřičnou hloubkou.

Kromě toho budou moci diváci v rámci doprovodného programu v prvním týdnu festivalu (konkrétně v pátek 7. a v sobotu 8. Června) tajné setkání filmových fajnšmekrů - oblíbenou site-specific akci Cinema Royal, jehož večer s podtitulem „Double Jumbo“ festival podporuje.

Foto: Tanec Praha

Srovnání se světem

Festivalu se podařilo za celou dobu své existence otevřít český tanec světu a svět českému tanci - díky práci všech, kteří se na festivalu za celou dobu jeho působení podíleli, se podařilo překonat počáteční izolaci porevoluční české taneční kotliny a díky tomu je tak dnes již velmi potěšitelným „standardem“ možnost v Praze (i dalších městech) vidět vystoupení, která bez problémů snesou srovnání se zahraničím.

Díky tomu, že se organizátoři od počátku svého působení rozhodli obrátit také k nejmladší generaci, tak máme v současnosti v Česku silná a velmi slibná jména, ať už na poli tanečníků či choreografů.

Navzdory ne úplně vyhovujícímu stavu, v jakém se česká kulturní scéna nachází, je zdejší moderní tanec a pohybové divadlo na vysoké úrovni, o čemž bylo možné se přesvědčit například v průběhu festivalu Česká taneční platforma.

O tom, jak je na tom tanec ve světě se můžete přesvědčit tento a v následující týdny a to jak v Praze, tak v dalších městech v Čechách a na Moravě.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy