"Hnacím motorem pro zveřejnění byla motivace přímo pro lidi, kteří mají nějaký fyzický handicap a snaží se s ním vyrovnat, bojovat nebo se s ním minimálně naučit nějak žít. A potom pro většinovou společnost, která se podle mé osobní zkušenosti většinou na handicapované dívá jako na nějaké oběti, chudáčky a objekty pomoci. To bych ráda změnila i v budoucím zaměření svého zaměstnání," řekla Šimků.
Lékaři jí v 15 letech vyztužili páteř
Zatím je studentkou oboru sociální a charitativní práce. Radu pro ostatní ale má už teď. "Nejlepší způsob, jak se vyrovnat s nějakou svojí chybou nebo nedostatkem, případně něčím, co nás odlišuje, tak je schopnost dělat si z toho legraci a povznést se na to," řekla Šimků.
Sama se podle svých slov nejméně povznesená cítila v době dospívání, kdy ji nejvíc trápilo, že nemá proporce atraktivní pro opačné pohlaví.
Narodila se s novou geneticky podmíněnou variantou ovlivňující růstové chrupavky, stejná varianta podle ní byla zatím diagnostikovaná jen u dalších dvou lidí na světě. Kvůli spondylometafyzární dysplázii dorostla do necelých 90 centimetrů, přibližně o čtyři centimetry ji v 15 letech, kdy se její růst definitivně zastavil, prodloužila operace, při které jí lékaři vyztužili páteř.
Nejmenší muž Česka měří 122 centimetrů
Podle havlíčkobrodského lékaře Jakuba Kodyse není důsledkem varianty jen malý vzrůst, ale především bolesti a deformování kostí, kterým se dá čelit jen operacemi či pravidelnou rehabilitací. Specifická léčba nemoci neexistuje.
Neúčinné je i podávání růstových hormonů, které sice stimulují k růstu, ale kosti postiženého to nedokážou. Dětští lékaři podle něj růst dětí pečlivě sledují. "Růst dětí řešíme skutečně na denní bázi, i u dětí, které primárně netrpí poruchou růstu, může jeho zpomalení odhalit jinou nemoc," vysvětlil Kodys.
České rekordy eviduje agentura Dobrý den v Pelhřimově od roku 1996. Jako nejmenšího muže v Česku do ní už dřív zapsala Pavla Ponocného, který je vysoký 122 centimetrů.