Tady se vyplatí cestovat pod zemí. Nejkrásnější stanice metra planety

Tady se vyplatí cestovat pod zemí. Nejkrásnější stanice metra planety
Stanice metra Toledo, Neapol, Itálie. Každá úroveň stanice je navržena v jiné barvě představující téma související s městem - černé, žluté, modré, zelené. Prostor zdobí mozaiky inspirované historií Neapole. Stanice byla otevřena v roce 2012.
Stanice metra Solna Centrum, Stockholm, Švédsko. Za její výzdobou stojí umělci Karl-Olov Björk a Anders Åberg, kteří na stěnách podzemních prostor ztvárnili diskutovaná témata Švédska 70. let minulého století: životní prostředí, odlesňování a vylidňování venkovských oblastí. Původně měly být stěny pouze zelené a červené - čili les a obloha se zapadajícím sluncem. Různé scény a detaily umělci doplnili až později. Stanice byla zprovozněna v roce 1975.
Stanice Westfriedhof, Mnichov, Německo. Velká kupolovitá světla zalévají nástupiště modrým, červeným a žlutým světlem, stěny připomínají skálu jeskyně. Začátek provozu - květen 1998.
Interiér stanice Chálid ibn al-Valíd, Dubaj, Spojené arabské emiráty. Design stanice, otevřené v roce 2009, je inspirován dubajskou historií, která je spjata s mořem, rybolovem a lovem perel.
Foto: Shutterstock
Pavel Švec Dan Poláček Pavel Švec, Dan Poláček
Aktualizováno 22. 7. 2023 12:12
Cestování po zahraničních městech si většina lidí dává do souvislosti s návštěvou památek, muzeí nebo galerií. Ale svým způsobem pozoruhodné jsou i podzemní stanice metra. Nabízí totiž nejen nápaditá architektonická řešení, ale i zážitky spojené se zvláštní atmosférou či jejich uměleckým ztvárněním. V této fotogalerii přináší redakce Aktuálně.cz výběr nejzajímavějších stanic metra z celého světa.
 

Právě se děje

Další zprávy