Nejdéle žijící žena světa mohla zfalšovat svůj věk. Vědci zpochybňují jejích 122 let

Magazín Magazín
3. 1. 2019 13:52
Žena, která se měla dožít nejvyššího věku v historii lidstva, možná nebyla tak stará, jak se předpokládalo. Ruští výzkumníci totiž vydali článek, ve kterém tvrdí, že 122letá Jeanne Calmentová ve skutečnosti zemřela mnohem dřív a po dlouhé roky se za ni vydávala její dcera Yvonne.
Jeanne Calmentová
Jeanne Calmentová | Foto: ČTK

Jeanne Calmentová měla zemřít v srpnu roku 1997 ve francouzském městě Arles ve věku 122 let a 164 dní, díky čemuž si dříve vysloužila zápis v Guinnessově knize rekordů.

Ruští výzkumníci teď ovšem tvrdí, že Calmentová byla na smrtelné posteli o 23 let mladší. Namítají, že domnělá rekordmanka byla ve skutečnosti Jeannina 99letá dcera Yvonne.

Americký deník Huffington Post s odkazem na právě vydaný článek z vědecké platformy ResearchGate informoval, že podle Rusů Jeanne zesnula už v roce 1934 a Yvonne si přisvojila její identitu, aby rodina nemusela platit dědickou daň.

Autoři studie, matematik Nikolaj Zak a gerontolog Valerij Novoselov, upozorňují, že na občanském průkazu z třicátých let má Jeanne jinou barvu vlasů a jinou výšku postavy, než měla mít v pozdějších letech.

Novoselov své závěry v rozhovoru pro vědecký web LeafScience.org dále obhajuje tím, že manžel Jeanniny dcery Yvonne Frédéric Billot se nikdy znovu neoženil, ačkoli mu v době Yvonniny smrti mělo být jen 42 let.

"Podle našich informací navíc Frédéric velmi dobře vycházel s domnělou Jeanne a společně pak vychovávali Yvonnina syna Jeana Paula," doplnil výzkumník.

Se svým kolegou rovněž zkontrolovali rodný list chůvy, která Jeanne podle jejích vlastních slov vodila v dětství do školy. "Zjistili jsme, že byla jen o deset let mladší než Jeanne, takže do školy mohla doprovázet až Jeanninu dceru Yvonne," vysvětlil Novoselov.

Poukázal také na skutečnost, že údajná Jeanne Calmentová většinu svých osobních dokumentů zničila místo toho, aby je poskytla archivu v Arles. To podle něj napovídá, že rodina před veřejností něco skrývala.

Francouzský gerontolog Jean-Marie Robine, který měl v 90. letech za úkol ověřit Jeannin věk, ovšem nově zveřejněnou teorii zpochybnil a označil ji za nesmysl. "Důkazy, o které se autoři opírají, jsou chabé," řekl pro americký list National Post.

Robine dále argumentoval, že při ověřování kladl Calmentové otázky, které by dokázala správně zodpovědět jen ona - ptal se jí například na jméno jejího učitele matematiky.

"Lež takovýchto rozměrů by přece nemohla zůstat skrytá po více než 80 let. Představte si, jaké množství lidí by muselo lhát. Není přece možné, aby Jeannin manžel Fernand ze dne na den zaměnil svou dceru za svou manželku a nikdo by si ničeho nevšiml," zdůraznil Robine.

Jediný způsob, jak určit, co je pravda, teď představuje exhumace těl, která by následně mířila na testy. Pokud by se ukázalo, že jsou podezření oprávněná, stala by se rekordmankou Američanka Sarah Knaussová, která zesnula v roce 1999 ve věku 119 let.

Jiná žena z Čečenska tvrdila, že jí je dokonce 129 let: 

Nejstarší žena na světě. Prožila 129 let plných těžké fyzické práce a drsných zážitků | Video: Rádio Svobodná Evropa

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 5 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy