Nebrečte a přijďte si zapicat, vzkazuje Čtvrtníček umělcům kritizujícím zbrojovku

Magazín ČTK Magazín, ČTK
3. 7. 2019 14:26
Petr Čtvrtníček natočil video, ve kterém vyjádřil podporu České zbrojovce ohledně sponzorování mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Čeští a slovenští umělci koncem června napsali otevřený dopis, podle kterého firma svojí obchodní politikou neodpovídá idejím, na nichž stojí karlovarský festival.
Jedu do zbrojovky, vybrat si novou pistoli, vysmívá se Čtvrtníček kritikům karlovarského festivalu. | Video: Facebook/@centralnibuznalidstva

"Vážím si zbrojovky, naší strojírny, která nám dělá dobré jméno už od první republiky," říká herec ve videu, jež pořídil ve vlaku cestou do zbrojovky, kam si jel údajně vybrat novou pistoli. "Tak hele, vy signatáři, kdybyste si náhodou místo toho svýho breku chtěli pořádně zapicat, tak v našem střeleckým klubu máte vždycky dveře otevřený," dodal. 

Téměř čtyři desítky českých a slovenských režisérů, herců či producentů poslaly 30. června vedení karlovarského filmového festivalu otevřený dopis. Protestují v něm proti tomu, že mezi partnery festivalu je i společnost Česká zbrojovka.

Vedení festivalu ale odpovědělo, že si spolupráce s tradičními českými firmami, jakou je i Česká zbrojovka, váží. "Poskytují nezbytnou podporu pro zachování kvality filmového festivalu pro všechny návštěvníky a také vytvoření filmařské platformy, která otevírá desítkám tvůrců cestu k další umělecké realizaci," tvrdí na svém webu v oficiálním prohlášení. 

Rovněž Hospodářská komora vyzdvihuje, že Česká zbrojovka si zakládá na české tradici a vysoké kvalitě výrobků a reprezentuje Česko v zahraničí a zároveň řádně odvádí daně v České republice.

Signatáři dopisu, mezi nimiž jsou režiséři Jan Hřebejk, Tereza Nvotová, Vladimír Michálek, Juraj Nvota, Vít Klusák nebo herci Jana Plodková, Anna Šišková, Anna Geislerová či Zuzana Kronerová, se ale domnívají, že svátek filmu a svobody by z principu neměl být placen firmou, která podle zdrojů jako Amnesty International v minulosti porušovala kodex EU o obchodu se zbraněmi.

Apelují na vedení festivalu, aby se příští ročník festivalu konal bez podpory České zbrojovky.

Video: Zbrojovka ve Varech? Nezajímá je morálka, říká Nvotová

O podpoře karlovarského filmového festivalu Českou zbrojovkou jsem nevěděla, rozhodla jsem se nevyužít jeho peníze a napsat dopis, říká Nvotová. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 34 minutami

Nezaměstnanost v květnu vzrostla na 3,56 procenta. Podle Maláčové je to slušné číslo

Ve sněmovní debatě o vládní pomoci lidem během epidemie koronaviru to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). V dubnu byla nezaměstnanost 3,4 procenta, analytici růst na 3,6 procenta odhadli. Oficiální údaje má Úřad práce ČR zveřejnit v pátek.

Ministryně Maláčová označila květnový výsledek ze velmi slušné číslo. Nemyslí si však, že na této úrovni zůstane. Skutečná situace se podle ní ukáže spíše až v září.

Další zprávy