NASA prodala záznam přistání na Měsíci stážistovi za 217 dolarů, teď má cenu milionů

Magazín Magazín
4. 7. 2019 8:50
V červenci uplyne 50 let od přistání člověka na Měsíci, které se stalo historickým okamžikem pro USA i výzkum vesmíru. Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku pořídil hned několik nahrávek, jež momenty posádky Apolla 11 zachycují. Jednu z nich v roce 1976 prodal i svému stážistovi za 217 dolarů, v přepočtu necelých pět tisíc korun. Nyní se v aukci může prodat za miliony dolarů.
Neil Armstrong na Měsíci.
Neil Armstrong na Měsíci. | Foto: ČTK

Gary George koupil před 43 lety set několika nahrávek v aukci americké NASA za 217,77 dolaru (necelých pět tisíc korun), aniž by tušil, co přesně na nich je.

Některé z nich rozprodal lokálním televizním stanicím, ale tři s označením APOLLO 11 EVA | July 20, 1969 REEL 1 [-3] si na radu svého otce nechal, uvedl americký zpravodajský web CNN. Zkratka EVA je přitom americké označení pro chůzi člověka ve vesmíru. 

Co se skutečně na nahrávkách nachází, zjistil Gary George teprve v roce 2009, když NASA sháněla záznamy z přistání na Měsíci v rámci výročí. Schované záznamy o délce dvě a půl hodiny tak muž odnesl do archivu a nechal si je poprvé od koupě přehrát.

Teprve tehdy zjistil, že je držitelem nejostřejšího obrazového záznamu dobytí Měsíce a vesmírné procházky astronautů Neila Armstronga a Buzze Aldrina. 

Současná hodnota nahrávek je stanovena na dva miliony dolarů

Georgeovy nahrávky jdou nyní v rámci výročí 50 let od tohoto historického momentu do prodeje a aukční síň Sotheby's jejich vyvolávací cenu stanovila na 700 tisíc dolarů (v přepočtu 15,8 milionu korun).

Podle Sotheby's však mají hodnotu dvou milionů dolarů, tedy skoro trojnásobnou. Jejich původní majitel je totiž nechal také digitalizovat a oba typy záznamů jsou tak v bezchybném stavu, tvrdí aukční síň.

Ať už se nakonec vydraží za jakoukoliv částku, jisté je, že žádný budoucí majitel je nekoupí tak výhodně jako kdysi stážista Gary George. 

Video: Přistání na odvrácené straně Měsíce, Čína zveřejnila první záběry

Přistání na odvrácené straně Měsíce. Čína zveřejnila první záběry | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 3 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy