NASA prodala záznam přistání na Měsíci stážistovi za 217 dolarů, teď má cenu milionů

Magazín Magazín
4. 7. 2019 8:50
V červenci uplyne 50 let od přistání člověka na Měsíci, které se stalo historickým okamžikem pro USA i výzkum vesmíru. Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku pořídil hned několik nahrávek, jež momenty posádky Apolla 11 zachycují. Jednu z nich v roce 1976 prodal i svému stážistovi za 217 dolarů, v přepočtu necelých pět tisíc korun. Nyní se v aukci může prodat za miliony dolarů.
Neil Armstrong na Měsíci.
Neil Armstrong na Měsíci. | Foto: ČTK

Gary George koupil před 43 lety set několika nahrávek v aukci americké NASA za 217,77 dolaru (necelých pět tisíc korun), aniž by tušil, co přesně na nich je.

Některé z nich rozprodal lokálním televizním stanicím, ale tři s označením APOLLO 11 EVA | July 20, 1969 REEL 1 [-3] si na radu svého otce nechal, uvedl americký zpravodajský web CNN. Zkratka EVA je přitom americké označení pro chůzi člověka ve vesmíru. 

Co se skutečně na nahrávkách nachází, zjistil Gary George teprve v roce 2009, když NASA sháněla záznamy z přistání na Měsíci v rámci výročí. Schované záznamy o délce dvě a půl hodiny tak muž odnesl do archivu a nechal si je poprvé od koupě přehrát.

Teprve tehdy zjistil, že je držitelem nejostřejšího obrazového záznamu dobytí Měsíce a vesmírné procházky astronautů Neila Armstronga a Buzze Aldrina. 

Současná hodnota nahrávek je stanovena na dva miliony dolarů

Georgeovy nahrávky jdou nyní v rámci výročí 50 let od tohoto historického momentu do prodeje a aukční síň Sotheby's jejich vyvolávací cenu stanovila na 700 tisíc dolarů (v přepočtu 15,8 milionu korun).

Podle Sotheby's však mají hodnotu dvou milionů dolarů, tedy skoro trojnásobnou. Jejich původní majitel je totiž nechal také digitalizovat a oba typy záznamů jsou tak v bezchybném stavu, tvrdí aukční síň.

Ať už se nakonec vydraží za jakoukoliv částku, jisté je, že žádný budoucí majitel je nekoupí tak výhodně jako kdysi stážista Gary George. 

Video: Přistání na odvrácené straně Měsíce, Čína zveřejnila první záběry

Přistání na odvrácené straně Měsíce. Čína zveřejnila první záběry | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vítězem festivalu Írán:ci se stal snímek Róná, Azímova matka

Vítězným snímkem festivalu Írán:ci se stal celovečerní film Róná, Azímova matka afghánského režiséra Džamšída Mahmúdího působícího v Íránu. Cenu diváků získal Zámek snů, jehož režisérem je Rezá Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobé íránské kinematografie. Výsledky pořadatelé oznámili v pražském kině Světozor. Festival představující íránskou celovečerní, dokumentární i krátkou tvorbu se v úterý a ve středu přesouvá do Brna.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy