NASA prodala záznam přistání na Měsíci stážistovi za 217 dolarů, teď má cenu milionů

Magazín Magazín
4. 7. 2019 8:50
V červenci uplyne 50 let od přistání člověka na Měsíci, které se stalo historickým okamžikem pro USA i výzkum vesmíru. Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku pořídil hned několik nahrávek, jež momenty posádky Apolla 11 zachycují. Jednu z nich v roce 1976 prodal i svému stážistovi za 217 dolarů, v přepočtu necelých pět tisíc korun. Nyní se v aukci může prodat za miliony dolarů.
Neil Armstrong na Měsíci.
Neil Armstrong na Měsíci. | Foto: ČTK

Gary George koupil před 43 lety set několika nahrávek v aukci americké NASA za 217,77 dolaru (necelých pět tisíc korun), aniž by tušil, co přesně na nich je.

Některé z nich rozprodal lokálním televizním stanicím, ale tři s označením APOLLO 11 EVA | July 20, 1969 REEL 1 [-3] si na radu svého otce nechal, uvedl americký zpravodajský web CNN. Zkratka EVA je přitom americké označení pro chůzi člověka ve vesmíru. 

Co se skutečně na nahrávkách nachází, zjistil Gary George teprve v roce 2009, když NASA sháněla záznamy z přistání na Měsíci v rámci výročí. Schované záznamy o délce dvě a půl hodiny tak muž odnesl do archivu a nechal si je poprvé od koupě přehrát.

Teprve tehdy zjistil, že je držitelem nejostřejšího obrazového záznamu dobytí Měsíce a vesmírné procházky astronautů Neila Armstronga a Buzze Aldrina. 

Současná hodnota nahrávek je stanovena na dva miliony dolarů

Georgeovy nahrávky jdou nyní v rámci výročí 50 let od tohoto historického momentu do prodeje a aukční síň Sotheby's jejich vyvolávací cenu stanovila na 700 tisíc dolarů (v přepočtu 15,8 milionu korun).

Podle Sotheby's však mají hodnotu dvou milionů dolarů, tedy skoro trojnásobnou. Jejich původní majitel je totiž nechal také digitalizovat a oba typy záznamů jsou tak v bezchybném stavu, tvrdí aukční síň.

Ať už se nakonec vydraží za jakoukoliv částku, jisté je, že žádný budoucí majitel je nekoupí tak výhodně jako kdysi stážista Gary George. 

Video: Přistání na odvrácené straně Měsíce, Čína zveřejnila první záběry

Přistání na odvrácené straně Měsíce. Čína zveřejnila první záběry | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy