Na YouTube se rozšířil nebezpečný nešvar. Lidé přijímají nebezpečnou výzvu a pojídají prací gel

Magazín Magazín
21. 1. 2018 9:02
Počet případů požití pracího gelu podle Americké asociace pro kontrolu jedů (American Association of Poison Control Centers) v posledních dvou týdnech v USA výrazně vzrostl.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Profimedia.cz

Na sociální síti YouTube se začátkem roku začal šířit nebezpečný nešvar. Lidé se zapojují do takzvané Tide Pod Challenge - výzvy, při které mají za úkol kousat do kapslí s pracím gelem. Britský deník The Telegraph upozornil na to, že některá videa měla až sto tisíc zhlédnutí, než byla z webu smazána.

Zdravotníci zdůrazňují, že pojídaní pracího gelu je životu nebezpečné a nikdo by to neměl zkoušet. Varovali, že kapsle s pracím prostředkem obsahuje "vysoce koncentrovanou toxickou náplň", která může způsobit zvracení, průjem a v nejhorších případech také dýchací obtíže.

Počet případů požití nebezpečné látky podle Americké asociace pro kontrolu jedů (American Association of Poison Control Centers) v posledních dvou týdnech v USA výrazně vzrostl. 

Americké organizace spustily na sociálních sítích osvětu 

"Myslím, že touží po tom, získat 'lajky', být vidět na sociálních sítích. Co takhle vymyslet nějakou pozitivní výzvu? Něco, co vás nezabije nebo způsobí trvalé poškození," uvedl pro televizi CBC News kapitán hasičů Garth Schumacher z Wisconsinu.

Americké organizace již spustily osvětu na sociálních sítích. Některá videa ukazující kousání, žvýkání a dokonce pojídání gelu byla z YouTube již stažena.

Mluvčí společnosti Procter & Gamble uvedl, že s kapslemi by si lidé "za žádnou cenu neměli hrát, ani pokud je to myšleno jako vtip". Dodal také, že spolupracují s provozovateli sociálních sítí, aby se výzva nešířila dál.

První video bylo zveřejněno v roce 2014

Přestože lze na YouTube stále najít některá videa šířící tuto výzvu, přibývají také ta, která od požívání kapslí odrazují. TechCrunch zdůraznil, že YouTube se v posledních měsících snaží o striktnější dodržování svých pravidel, aby nepodporoval šíření nenávistného a škodlivého obsahu na internetu.

První zmínka o Tide Pod Challenge se na YouTube podle The Telegraph objevila v roce 2014. V březnu 2017 zveřejnili autoři kanálu CollegeHumor video s názvem "Nejezte prací kapsle", které mělo více než tři miliony zhlédnutí.

Za uplynulých šest let bylo v této souvislosti zaznamenáno ve Spojených státech amerických osm úmrtí, mezi nimi byly podle britského deníku i dvě děti.

 

Právě se děje

Další zprávy