Na YouTube se rozšířil nebezpečný nešvar. Lidé přijímají nebezpečnou výzvu a pojídají prací gel

Magazín Magazín
21. 1. 2018 9:02
Počet případů požití pracího gelu podle Americké asociace pro kontrolu jedů (American Association of Poison Control Centers) v posledních dvou týdnech v USA výrazně vzrostl.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Profimedia.cz

Na sociální síti YouTube se začátkem roku začal šířit nebezpečný nešvar. Lidé se zapojují do takzvané Tide Pod Challenge - výzvy, při které mají za úkol kousat do kapslí s pracím gelem. Britský deník The Telegraph upozornil na to, že některá videa měla až sto tisíc zhlédnutí, než byla z webu smazána.

Zdravotníci zdůrazňují, že pojídaní pracího gelu je životu nebezpečné a nikdo by to neměl zkoušet. Varovali, že kapsle s pracím prostředkem obsahuje "vysoce koncentrovanou toxickou náplň", která může způsobit zvracení, průjem a v nejhorších případech také dýchací obtíže.

Počet případů požití nebezpečné látky podle Americké asociace pro kontrolu jedů (American Association of Poison Control Centers) v posledních dvou týdnech v USA výrazně vzrostl. 

Americké organizace spustily na sociálních sítích osvětu 

"Myslím, že touží po tom, získat 'lajky', být vidět na sociálních sítích. Co takhle vymyslet nějakou pozitivní výzvu? Něco, co vás nezabije nebo způsobí trvalé poškození," uvedl pro televizi CBC News kapitán hasičů Garth Schumacher z Wisconsinu.

Americké organizace již spustily osvětu na sociálních sítích. Některá videa ukazující kousání, žvýkání a dokonce pojídání gelu byla z YouTube již stažena.

Mluvčí společnosti Procter & Gamble uvedl, že s kapslemi by si lidé "za žádnou cenu neměli hrát, ani pokud je to myšleno jako vtip". Dodal také, že spolupracují s provozovateli sociálních sítí, aby se výzva nešířila dál.

První video bylo zveřejněno v roce 2014

Přestože lze na YouTube stále najít některá videa šířící tuto výzvu, přibývají také ta, která od požívání kapslí odrazují. TechCrunch zdůraznil, že YouTube se v posledních měsících snaží o striktnější dodržování svých pravidel, aby nepodporoval šíření nenávistného a škodlivého obsahu na internetu.

První zmínka o Tide Pod Challenge se na YouTube podle The Telegraph objevila v roce 2014. V březnu 2017 zveřejnili autoři kanálu CollegeHumor video s názvem "Nejezte prací kapsle", které mělo více než tři miliony zhlédnutí.

Za uplynulých šest let bylo v této souvislosti zaznamenáno ve Spojených státech amerických osm úmrtí, mezi nimi byly podle britského deníku i dvě děti.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy