Na YouTube se rozšířil nebezpečný nešvar. Lidé přijímají nebezpečnou výzvu a pojídají prací gel

Magazín Magazín
21. 1. 2018 9:02
Počet případů požití pracího gelu podle Americké asociace pro kontrolu jedů (American Association of Poison Control Centers) v posledních dvou týdnech v USA výrazně vzrostl.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Profimedia.cz

Na sociální síti YouTube se začátkem roku začal šířit nebezpečný nešvar. Lidé se zapojují do takzvané Tide Pod Challenge - výzvy, při které mají za úkol kousat do kapslí s pracím gelem. Britský deník The Telegraph upozornil na to, že některá videa měla až sto tisíc zhlédnutí, než byla z webu smazána.

Zdravotníci zdůrazňují, že pojídaní pracího gelu je životu nebezpečné a nikdo by to neměl zkoušet. Varovali, že kapsle s pracím prostředkem obsahuje "vysoce koncentrovanou toxickou náplň", která může způsobit zvracení, průjem a v nejhorších případech také dýchací obtíže.

Počet případů požití nebezpečné látky podle Americké asociace pro kontrolu jedů (American Association of Poison Control Centers) v posledních dvou týdnech v USA výrazně vzrostl. 

Americké organizace spustily na sociálních sítích osvětu 

"Myslím, že touží po tom, získat 'lajky', být vidět na sociálních sítích. Co takhle vymyslet nějakou pozitivní výzvu? Něco, co vás nezabije nebo způsobí trvalé poškození," uvedl pro televizi CBC News kapitán hasičů Garth Schumacher z Wisconsinu.

Americké organizace již spustily osvětu na sociálních sítích. Některá videa ukazující kousání, žvýkání a dokonce pojídání gelu byla z YouTube již stažena.

Mluvčí společnosti Procter & Gamble uvedl, že s kapslemi by si lidé "za žádnou cenu neměli hrát, ani pokud je to myšleno jako vtip". Dodal také, že spolupracují s provozovateli sociálních sítí, aby se výzva nešířila dál.

První video bylo zveřejněno v roce 2014

Přestože lze na YouTube stále najít některá videa šířící tuto výzvu, přibývají také ta, která od požívání kapslí odrazují. TechCrunch zdůraznil, že YouTube se v posledních měsících snaží o striktnější dodržování svých pravidel, aby nepodporoval šíření nenávistného a škodlivého obsahu na internetu.

První zmínka o Tide Pod Challenge se na YouTube podle The Telegraph objevila v roce 2014. V březnu 2017 zveřejnili autoři kanálu CollegeHumor video s názvem "Nejezte prací kapsle", které mělo více než tři miliony zhlédnutí.

Za uplynulých šest let bylo v této souvislosti zaznamenáno ve Spojených státech amerických osm úmrtí, mezi nimi byly podle britského deníku i dvě děti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy