Na Slovensku funguje "banka lásky", milenci si v ní můžou schovat vzpomínku na první schůzku

ČTK ČTK
14. 2. 2018 10:02
Muzeum ve slovenské Banské Štiavnici nabízí zamilovaným neobvyklou službu. Milenci si v jeho sklepení mohou uschovat památku na první setkání nebo vyzkoušet sílu své lásky.
Foto: Isifa/Thinkstock

Zamilované páry mohou od nynějška uložit malou upomínku na svou zamilovanost do depozitáře v "bance lásky" v historickém městě Banská Štiavnica na středním Slovensku. Neobvyklá instituce se 100 000 šuplíčky pro milostné vzkazy a upomínky se nachází ve sklepení jednoho banskoštiavnického muzea.

"Milenci v něm mohou navždy zachovat svou lásku tím, že tu zanechají své fotografie či milostné dopisy, prstýnky nebo vstupenky do kina ze své první schůzky," řekla BBC mluvčí expozice Katarína Javorská. "Je to opravdu bezpečné, chráněné speciální pečetí. Jen oni mohou vědět, co je uvnitř," vysvětlila.

Součástí zážitkové expozice je i "láskoměr", tedy přístroj schopný odvážným párům změřit sílu jejich lásky. Tato technologie je ovšem podle Javorské "přísně tajná". Při užití přístroje se milenci drží za ruce nebo líbají, zatímco druhou rukou se drží speciálního madla, aby nakonec dostali verš vystihující sílu jejich vztahu.

"Naším cílem je vytvořit další Veronu," říká Javorská. "Ta je založená na fikci Romea a Julie, zatímco náš příběh nešťastné lásky Sládkoviče a Maríny je skutečný."

Javorská tím na ráží na báseň Marína, čítající 2910 veršů, kterou napsal v zimě 1844 romantický básník a spisovatel Andrej Sládkovič. Báseň vyšla o dva roky později. Básníka inspirovala nešťastná láska Márie Pischlové, kterou rodiče přiměli provdat se za bohatého perníkáře.

Romantická báseň pronikla do učebnic

Básník se do Márie zamiloval, když jí bylo teprve čtrnáct a jako chudý student ji doučoval v blahobytném domě jejích rodičů, Marína se stala Sládkovičovou múzou. Andrej byl později vysvěcen na evangelického kněze a oženil se dva roky po Marínině svatbě.

Banská Štiavnica figuruje na prestižním seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, báseň Marína, zprvu kritizovaná a zavrhovaná, je dnes vnímána jako součást národního dědictví. A archivy lásky jsou ve sklepení Marínina domu, kde Mária Pischlová strávila většinu svého života.

Slovenští žáci se nyní učí Marínu ve školách a po autorovi básně jsou na Slovensku pojmenované ulice - a dokonce i celé město, Sládkovičovo, ležící na západě země.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy