Na jihu Čech uhynuly stovky raků

čtk
5. 6. 2007 14:37
Do potoka někdo vypustil nebezpečné látky
Rak říční patří v Česku ke kriticky ohroženým druhům.
Rak říční patří v Česku ke kriticky ohroženým druhům. | Foto: Aktuálně.cz

Rudolfov - Inspekce životního prostředí šetří ekologickou havárii v Rudolfovském potoce na Českobudějovicku. Kolem jeho koryta objevili lidé stovky uhynulých raků. Informovala o tom jihočeská příloha MF Dnes.

Inspektoři mají podezření, že do potoka, který teče kolem rekreačního rybníka Mrhal, někdo vypustil jedovaté chemické látky. Mohly pocházet ze splašků některého blízkého objektu.

"Zabýváme se havárií od minulého týdne. Laboratorní rozbory vody ještě nejsou hotové, nezávisle na nich hledáme příčinu u okolních staveb. Nemyslím si ale, že znečistění jde z chatek, spíše se jedná o nějaký větší zdroj," řekl vedoucí českobudějovické inspekce životního prostředí Ladislav Krátký.

Viníkovi hrozí pokuta až několik set tisíc korun. 

"Hodně nás to mrzí. Pořád se snažíme, aby raci u nás vydrželi. Jsme známí skoro račí rezervací, v našem potoce žije i vzácný mník," řekl MF Dnes starosta Rudolfova Milan Třebín. Podle místních obyvatel se úhyny opakují a na vodě jsou vidět skvrny připomínající saponáty.

Foto: www.sxc.hu

Starosta Třebín má podezření, že jedovaté látky se dostávají do potoka ze septiku jedné z restaurací.

"Nejhorší je, že se úhyny raků opakují. O víkendu se objevily další. Do potoka musí něco prosakovat, ale z rybníka Mrhal to není, ještě se v něm ani lidé nekoupají," dodal Třebín.

Raci patří mezi nejvíce ohrožené živočichy české přírody, jsou citliví na čistotu vod. Jejich větší úhyn v jižních Čechách zaznamenali správci toků v loňském horkém a suchém létě, kdy poklesla hladina vody ve většině potoků. Problémy s raky byly hlášeny hlavně na Prachaticku.

V Česku žijí dva původní druhy. Tmavě hnědý rak říční dorůstá délky i nad 150 milimetrů. Rak kamenáč je menší, šedohnědý a šedozelený. V Česku se vyskytuje jen vzácně. V roce 1900 téměř všechny zlikvidoval račí mor. Pak je začali ochránci uměle vysazovat, od roku 1960 jsou znovu ohroženým druhem.

 

Právě se děje

Další zprávy