Na hřiby bude v Korutanech předplatné. Jako v MHD

Blahoslav Hruška
12. 8. 2008 12:53
Povolenka na sběr hub stojí 45 eur
45 eur za sezónu. Na kolik asi vyjde jeden hřib?
45 eur za sezónu. Na kolik asi vyjde jeden hřib? | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Klagenfurt - Zatímco Krkonoše se potýkají s nájezdy borůvkářů, rakouské Korutany zase trápí houbaři, kteří ve velkém vysbírávají, co se dá.

Čtěte v souvislostech: Krkonošský park se uzavřel. Kvůli borůvkářům

Sdružení soukromých majitelů lesů ve východních Korutanech proto přišlo s nečekaným řešením - kdo chce sbírat houby, musí si koupit sezónní povolenku. A ta přijde na 45 eur.

"Problémem je, že nejen domácí obyvatelstvo, ale i množství turistů se zkrátka nedrží zákonných opatření. Lesy se přelidňují," vysvětlil nutnost zavést "houbové známky" jeden z členů sdružení Dominik Habsburg-Lothringen.

Také Felix Montecuccoli, předseda zájmového sdružení Land&Forst Betriebe Österreich, zpoplatnění sběru hub obhajuje. "Není to žádná svévolná šikana, ale služba trvale udržitelnému způsobu hospodaření," vysvětlil s tím, že kvůli plundrování hub je ohrožen ekosystém.

Panské hřiby zase jen na panském?

Občanští aktivisté ale bijí na poplach - a berou si na paškál i šlechtický původ majitelů lesů. "Požadavky šlechty, která po staletí vykořisťovala obyvatelstvo, by jednou provždy měly patřit minulosti," citovala agentura APA Reinharda Eberharta.

"Doba, kdy panské hřiby mohli sbírat jen páni, je pryč," dodal aktivista a umělec, který mimo jiné provozuje muzeum věnované své osobě.

Foto: Aktuálně.cz

Uwe Scheuch, zemský rada zodpovědný za životní prostředí, považuje "hřibové permanentky" za přehnané řešení. "Je přeci jasné, že jsou tím potrestáni korutanští houbaři, kteří se z 99 procent drží zákona," domnívá se.

V Korutansku je možné pro osobní potřebu sebrat denně až dvě kila hub. V některých oblastech je ale pohyb houbařů omezen, a do lesa se tak za úsvitu nebo za soumraku nedostanou.

Ani povolenky na sběr hub nejsou úplnou novinkou - fungují například v mnoha obcích v italské části Tyrolska.

 

Právě se děje

Další zprávy