Nikdo nemůže ignorovat černošku na koni. Žena mění pohled médií na nepokoje v Americe

Magazín Magazín
2. 6. 2020 12:02
Američanka Brianna Nobleová zaujala svým protestem za spravedlnost pro zesnulého George Floyda celosvětová média. Když totiž viděla zapálená policejní auta a vyrabované obchody, rozhodla se, že vyrazí na pochod na koňském hřbetu. „Titulky novin tvoří hlavně násilí, chtěla jsem, aby také psali o něčem pozitivním,“ řekla žena, kterou už na snímcích viděl celý svět.
"Na černošských životech záleží," deklaruje Nobel transparentem, který na hřbetu nese její kůň.
"Na černošských životech záleží," deklaruje Nobel transparentem, který na hřbetu nese její kůň. | Foto: Reuters

Protesty v USA, které rozpoutala násilná smrt George Floyda, trvají už týden. Tisíce lidí v celé zemi vyšly do ulic za spravedlnost pro zesnulého černocha a potrestání policistů, kteří přihlíželi, jak mu jeden ze strážníků klečí na krku. Demonstrace proti rasismu doprovází nepokoje, slzný plyn, zapálená policejní auta, zbraně i vyrabované obchody. 

V den, kdy se protesty konaly v kalifornském městě Oakland, seděla Brianna Nobleová u počítače a dívala se na video ze zadržení George Floyda. "Byla jsem naštvaná. Říkala jsem si, že pokud vyjdu do ulic s transparentem, budu jen jedna z protestujících. A napadlo mě, že nikdo nemůže ignorovat černošku, která jede na koni," řekla pětadvacetiletá Nobleová britskému deníku The Guardian.

Se západem slunce demonstranti v Oaklandu začali rabovat obchody a zapálili několik aut. A ještě než padla noc, věděl o tom celý svět. Pozornost novinářů, která se podle Nobleové ubírá jen jedním směrem, pro ni byla motivací k tomu vyrazit na demonstraci na koni.

"Titulky novin tvoří teď jen rozbité výlohy a lidi, kteří ničí auta. A tak jsem si prostě řekla, že půjdu ven a nabídnu médiím něco pozitivního, třeba to změní jejich pohled na věc," vysvětluje žena, která se ocitla na stránkách deníků po celém světě. 

Žena se snaží změnit pohled na Afroameričany i ve své jezdecké škole. V Kalifornií převažují lidé bílé pleti a děti z černošské komunity mají podle ní jen malou šanci na to prorazit. "Nechci být jen ženou, která jednou jela na koni po hlavní ulici. Chci udělat dojem na děti černé a hnědé pleti a ukázat jim, že i ony jsou výjimečné," říká. 

"V Americe nezáleží na tom, jak dobře umíte mluvit nebo jakou hloubku mají vaše myšlenky. Když jste černoch, nikdo vás tady neposlouchá," shrnuje Nobleová.

Češka v rozbouřeném Minneapolisu: V lidech je hodně zlosti, rasismus je vidět denně

Některé ulice se proměnily v bojovou zónu, většina lidí ale protestuje klidně, líčí Renata Tichá z Minneapolisu, kde zemřel černoch George Floyd. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 1 hodinou

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy