Muž, na jehož garáž namaloval Banksy své nové dílo, je zoufalý z velkého zájmu lidí

Magazín Magazín
10. 1. 2019 11:37
Majitel garáže, na jejíž zeď namaloval v prosinci Banksy svoje nové dílo, má problém. K místu kvůli popularitě umělce proudí davy lidí a 55letý Ian Lewis tak řeší, jak ho udržet v bezpečí. Velmi ho stresuje fakt, že je zodpovědný za tak "cenný umělecký poklad".
Chlapec chytající sněhové vločky na garáži v Port Talbotu.
Chlapec chytající sněhové vločky na garáži v Port Talbotu. | Foto: ČTK

Chlapec se sáňkami užívající si vločky připomínající popel se na zdi v městečku Port Talbot objevil v půlce prosince a od té doby sem proudí davy lidí. Kolem malby je dokonce umístěný plot.

"Je toho na mě prostě moc. Snažím se řídit tuhle uměleckou atrakci sám. Každý den, ve dne v noci, sem přichází až tisíc lidí. Neumím se s tím vypořádat," řekl deníku The Telegraph majitel garáže.

Pomocnou ruku mu během vánočních svátků nabídl místní rodák, herec Michael Sheen, který Ianu Lewisovi pomohl zaplatit ochranku, aby umělecké dílo někdo nezničil nebo neukradl. 

"Ze začátku jsem netušil, že je to Banksyho dílo. Řekl jsem si, že je to fantastický kousek, že ho přikryju a nechám si ho pro sebe. Pak se na Facebooku začalo spekulovat, že se jedná o Banksyho," popsal Lewis.

"Chtěl bych se vrátit ke svému normálnímu životu"

Dodal, že první noc přicházeli ke garáži lidé a chtěli si kousek díla odlomit. "Dokonce se mluvilo o tom, že lidi jej chtěli vydlabat a vzít si domů pro sebe. Chtěli ho ukrást," uvedl rozhořčeně. 

Davy lidí před garáží Iana Lewise.
Davy lidí před garáží Iana Lewise. | Foto: ČTK

"Jsem ve stresu, spadlo to na mě jako bomba. Chtěl bych se prostě vrátit ke svému normálnímu životu. Je to umělecký poklad, je to na mě příliš," dodal 55letý majitel garáže.

Podle svých slov uvažuje, že by stěnu s Banksyho chlapcem osekal a odvezl na bezpečnější místo. 

Chlapec se sněhovými vločkami připomínajícími popel upozorňuje na znečištění ovzduší, se kterým se Port Talbot potýká. Světová zdravotnická organizace jej letos označila za nejznečištěnější město v britském království. Místní úřady se však proti zprávě ohradily a uvedly, že Světová zdravotnická organizace pracovala s chybnými daty. Ta se později za krok omluvila.

Banksy, jehož graffiti se poprvé objevilo na zdech v anglickém Bristolu, patří mezi nejvýraznější současné umělce. Zakládá si na anonymitě, jeho díla se ale v aukcích pravidelně prodávají za statisíce dolarů. Své výtvory kromě Británie zanechal například i na zdech ve Spojených státech nebo v Pásmu Gazy.

Video: Nové dílo streetartového umělce Banksyho

Banksy zveřejnil nové dílo. Má poukazovat na znečištění životního prostředí | Video: Banksy
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy