Muž, na jehož garáž namaloval Banksy své nové dílo, je zoufalý z velkého zájmu lidí

Magazín Magazín
10. 1. 2019 11:37
Majitel garáže, na jejíž zeď namaloval v prosinci Banksy svoje nové dílo, má problém. K místu kvůli popularitě umělce proudí davy lidí a 55letý Ian Lewis tak řeší, jak ho udržet v bezpečí. Velmi ho stresuje fakt, že je zodpovědný za tak "cenný umělecký poklad".
Chlapec chytající sněhové vločky na garáži v Port Talbotu.
Chlapec chytající sněhové vločky na garáži v Port Talbotu. | Foto: ČTK

Chlapec se sáňkami užívající si vločky připomínající popel se na zdi v městečku Port Talbot objevil v půlce prosince a od té doby sem proudí davy lidí. Kolem malby je dokonce umístěný plot.

"Je toho na mě prostě moc. Snažím se řídit tuhle uměleckou atrakci sám. Každý den, ve dne v noci, sem přichází až tisíc lidí. Neumím se s tím vypořádat," řekl deníku The Telegraph majitel garáže.

Pomocnou ruku mu během vánočních svátků nabídl místní rodák, herec Michael Sheen, který Ianu Lewisovi pomohl zaplatit ochranku, aby umělecké dílo někdo nezničil nebo neukradl. 

"Ze začátku jsem netušil, že je to Banksyho dílo. Řekl jsem si, že je to fantastický kousek, že ho přikryju a nechám si ho pro sebe. Pak se na Facebooku začalo spekulovat, že se jedná o Banksyho," popsal Lewis.

"Chtěl bych se vrátit ke svému normálnímu životu"

Dodal, že první noc přicházeli ke garáži lidé a chtěli si kousek díla odlomit. "Dokonce se mluvilo o tom, že lidi jej chtěli vydlabat a vzít si domů pro sebe. Chtěli ho ukrást," uvedl rozhořčeně. 

Davy lidí před garáží Iana Lewise.
Davy lidí před garáží Iana Lewise. | Foto: ČTK

"Jsem ve stresu, spadlo to na mě jako bomba. Chtěl bych se prostě vrátit ke svému normálnímu životu. Je to umělecký poklad, je to na mě příliš," dodal 55letý majitel garáže.

Podle svých slov uvažuje, že by stěnu s Banksyho chlapcem osekal a odvezl na bezpečnější místo. 

Chlapec se sněhovými vločkami připomínajícími popel upozorňuje na znečištění ovzduší, se kterým se Port Talbot potýká. Světová zdravotnická organizace jej letos označila za nejznečištěnější město v britském království. Místní úřady se však proti zprávě ohradily a uvedly, že Světová zdravotnická organizace pracovala s chybnými daty. Ta se později za krok omluvila.

Banksy, jehož graffiti se poprvé objevilo na zdech v anglickém Bristolu, patří mezi nejvýraznější současné umělce. Zakládá si na anonymitě, jeho díla se ale v aukcích pravidelně prodávají za statisíce dolarů. Své výtvory kromě Británie zanechal například i na zdech ve Spojených státech nebo v Pásmu Gazy.

Video: Nové dílo streetartového umělce Banksyho

Banksy zveřejnil nové dílo. Má poukazovat na znečištění životního prostředí | Video: Banksy
 

Právě se děje

před 28 minutami

Při nehodě kamionu a dodávky na D8 za Roudnicí nad Labem se zranili čtyři lidé

Provoz na dálnici D8 ve směru z Ústí nad Labem na Prahu komplikuje nehoda na 25. kilometru za sjezdem na Roudnici nad Labem. V noci se tam střetly nákladní automobil a dodávka s vlekem. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé, řekl policejní mluvčí Daniel Vítek. V místě se projíždí jedním jízdním pruhem, tvoří se kolona.

"Nehoda se stala krátce před 02:30, došlo ke zranění čtyř osob. Dálnice byla po nějakou dobu uzavřená, nyní je průjezdná levým jízdním pruhem," uvedl mluvčí. Okolnosti a příčinu nehody policisté prošetřují, dodal.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Biden vybral nového velvyslance při EU, nominaci ještě projedná Senát

Americký prezident Joe Biden hodlá na post velvyslance při Evropské unii nominovat právníka a bývalého ambasadora USA v Rumunsku Marka Gitensteina. Bílý dům to oznámil v prohlášení společně s dalšími nominacemi. Jmenování Gitensteina je podobně jako obsazování čelných postů na ministerstvech podmíněno souhlasem amerického Senátu.

"Bude mi ctí, budu-li schválen, pomoci implementovat agendu přijatou na červnovém summitu USA a EU," uvedl následně ve vlastním komuniké kandidát na pozici velvyslance. "Je to robustní a komplexní agenda, která zahrnuje spolupráci s našimi partnery v EU ve snaze udávat kurz světové ekonomiky v 21. století, zajistit pravidla založená na našich sdílených demokratických hodnotách, a postavit se sdíleným výzvám od covidu-19 po klimatické změny," citoval z vyjádření zpravodajský web Axios.

Zdroj: ČTK
Další zprávy