Mrtvých zón bez kyslíku je v oceánech čím dál víc

Vanda Králová, vk
3. 10. 2008 10:25
Ubývání obsahu kyslíku v mořské vodě ohrožuje živočichy
V mořích celosvětově ubývá kyslík
V mořích celosvětově ubývá kyslík | Foto: Reuters

Oslo - Počet mořských oblastí, kde voda nemá dostatek kyslíku, rychle roste. Má to negativní vliv na populace mořských ryb a korýšů, píše agentura Reuters.

Podle vědecké studie publikované v magazínu Jednání Národní akademie věd, z níž agentura Reuters citovala, mohou být tyto „mrtvé zóny" hrozbou pro pobřežní ekosystémy po celém světě.

Takové zóny se nacházejí od Mexického zálivu po Baltské moře. V těchto oblastech znečištěných umělými hnojivy splavovanými z polí, odpadní vodou z kanalizace a škodlivými látkami ze spalování fosilních paliv se nadměrně rozšířily mořské řasy a spotřebovávají více kyslíku. 

Souvislosti: Studie: oceány jsou pro velryby a delfíny moc hlučné

Ohrožuje ryby a korýše

„Mořské organismy jsou mnohem ohroženější nízkým obsahem kyslíku, než si vědci mysleli. Ryby a korýši jsou nejzranitelnější," řekla agentuře Reuters Raquel Vaquer Sunerová ze Středomořského institutu pro pokročilá studia ve Španělsku.

„Počet zaznamenaných hypoxických zón (s nízkým obsahem kyslíku) roste celosvětově o pět procent za rok," dodala Sunerová.

Studie ukázala, že počet "mrtvých zón" vzrostl od konce sedmdesátých let, kdy se téměř nevyskytovaly, na více než 140 v roce 2004. Korýši jako krabi, humři a krevety jsou méně schopni uniknout z moře s nízkým obsahem kyslíku než ryby.

Mořské ekosystémy úbytkem kyslíku trpí
Mořské ekosystémy úbytkem kyslíku trpí | Foto: Mary Jane Adams/Phoenixislands

Nízký obsah kyslíku v mořské vodě může ještě zhoršit globální oteplování. Kyslík se podle studie rozpouští v teplé vodě rychleji.

Čtěte také: EU vzkazuje rybářům: Nejdřív ekologie, pak živobytí  

Mrtvé zóny všude po světě

První „mrtvé zóny" se vytvořily v severních zeměpisných šířkách jako například v zátoce Chesapeake na americkém východním pobřeží nebo ve skandinávských fjordech. Další se objevovaly u pobřeží Jižní Ameriky, Ghany, Číny, Japonska, Austrálie, Nového Zélandu, Portugalska a Británie.

Vědci spočítali, že hladina kyslíku v mořské vodě by mohla klesnout až na dva miligramy na litr mořské vody. Taková voda už by nebyla vhodná pro většinu mořských živočichů.

Larvy jednoho typu kraba nalezené ve východní Kanadě a Spojených státech amerických začaly umírat již při hladině kyslíku 8,6 miligramů na litr, což vědci označují jako mírně pod normální hladinou.

„V současnosti dodržované limity nejsou dostatečné," píší vědci. Doporučili zvýšit hladinu kyslíku, kdy je mořská voda považovaná za nevhodnou k životu, na 4,6 miligramu kyslíku na litr.

Čtěte také:  Inventura moře skončila. Vědci nalezli nové druhy

 

Právě se děje

Další zprávy