Inventura moře skončila. Vědci nalezli nové druhy

Blahoslav Hruška, bh
19. 9. 2008 16:34
Australané zkoumali útesy. Uvnitř FOTOGALERIE

Sydney - Krabi se silnými klepety, korýši parazitující na rybách a stovky korálů a řas roztodivných barev a tvarů, které dosud nemají zoologické jméno.

To vše nelezli potápěči při důkladné inventuře podmořského světa Velké útesové bariéry v Austrálii.

"Byli jsme opravdu překvapeni, kolik nových druhů jsme objevili," řekl vedoucí expedice Julian Caley z Australského mořského ústavu (AIMS), který výpravu zaštítil. Vědci se přitom paradoxně potápěli v místech, která stojí v každém potápěčském bedekru.

"Lidé jsou fascinováni barevností ryb a korálů, ale naše oči teprve teď spatřily úchvatnou rozmanitost světa korálových útesů," dodal Ron O´Dor.

Expedice ovšem zároveň potvrdila, že biodiverzita útesové bariéry je narušena. Korálům nesvědčí nejen znečištění, ale také nadměrné množství ryb. 

Čtěte více: Koráli umírají i pod ochranou, voda je příliš teplá

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy