Studie: oceány jsou pro velryby a delfíny moc hlučné

Vanda Králová, vk
17. 9. 2008 11:29
Hluk z lidské činnosti jim ztěžuje komunikaci i lov
Plejtváci obrovští se kvůli lodím nemohou dorozumívat
Plejtváci obrovští se kvůli lodím nemohou dorozumívat | Foto: Greenpeace

Londýn - Hladina hluku v oceánech působí vážné problémy velrybám, delfínům a dalším mořským savcům, varují vědci v nové studii, o níž informuje zpravodajský server BBC News.

Mezinárodní fond pro ochranu zvířat (IFAW) tvrdí, že podmořský hluk blokuje komunikaci mezi mořskými savci a ruší krmení.

V několika případech měl prý námořní sonar za následek dokonce i hromadnou smrt skupiny kytovců.

Lidstvo potápí kytovce

V některých oblastech se každých deset let hluk v moři zdvojnásobuje. Podle IFAW ochranná měření selhávají.

„Lidstvo doslova potápí mořské savce," řekl pro BBC News britský ředitel IFAW Robbie Marsland.

„Zatím nikdo nezná přesné následky pro jednotlivá zvířata. Pokud ale mezinárodní společenství nepříjme preventivní opatření, hrozí, že strašné škody, které působíme, zjistíme až příliš pozdě," dodal Marsland.  

Loď Greenpeace proti velrybaření je v kleštích.
Loď Greenpeace proti velrybaření je v kleštích. | Foto: Greenpeace

Lodě narušují jejich frekvence

Ve své celosvětové hodnotící zprávě o kytovcích publikované minulý měsíc dospěla Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) k závěru, že hluk v oceánech představuje vážnou hrozbu.

Velryby a delfíni používají zvuky způsobem, který je velmi důležitý pro jejich přežití, přestože mu vědci ještě stále úplně nerozumějí.

Velryby vydávají nízkofrekvenční volání, které se může ve vodě šířit až tisíce kilometrů daleko. Delfíni a další kytovci používají naopak vysokofrekvenční mlaskání, aby lokalizovali kořist.

Velryby trpí stejně jako potápěči

Hluk z lodních motorů a lodních šroubů a seismická vzduchová děla používaná při těžbě ropy a zemního plynu produkují zvuk o určitém frekvenčním rozsahu, který může rušit obě tyto skupiny kytovců.

Zpráva IFAW „Mořský hluk: Ztlumte to" cituje výzkum, který ukazuje, že efektivní rozsah volání plejtváků obrovských je pouze asi desetinový oproti stavu před začátkem komerčního rybolovu na motorových lodích.

Dále studie poukazuje na škodlivost vysokoenergetických vojenských sonarů, které způsobily hromadná uvíznutí velryb na pevnině nebo jejich smrt.

Sonar podle vědců natolik narušuje schopnost zvířat se potápět, že trpí stavem podobným kesonové (či dekompresní) nemoci, kterou dostávají potápěči, pokud se vynoří příliš rychle.

Malá omezení nestačí, jsou třeba další

Tlak skupin ochránců přírody už v minulosti vedl k omezením v používání sonarů americké armády. V některých oblastech také těžební společnosti omezují používání zmiňovaných seismických zařízení.

Ale podle IFAW nejsou omezení dostatečná. Používání vojenských sonarů a seismických děl by mělo být v určitých oblastech výskytu velryb úplně zakázáno.

Problém je, připouštějí autoři studie, že většina činností působících tento problém, jako například komerční rybolov a těžba minerálů, tvoří součást globální ekonomiky.

 

Právě se děje

Další zprávy