Studie: oceány jsou pro velryby a delfíny moc hlučné

Vanda Králová, vk
17. 9. 2008 11:29
Hluk z lidské činnosti jim ztěžuje komunikaci i lov
Plejtváci obrovští se kvůli lodím nemohou dorozumívat
Plejtváci obrovští se kvůli lodím nemohou dorozumívat | Foto: Greenpeace

Londýn - Hladina hluku v oceánech působí vážné problémy velrybám, delfínům a dalším mořským savcům, varují vědci v nové studii, o níž informuje zpravodajský server BBC News.

Mezinárodní fond pro ochranu zvířat (IFAW) tvrdí, že podmořský hluk blokuje komunikaci mezi mořskými savci a ruší krmení.

V několika případech měl prý námořní sonar za následek dokonce i hromadnou smrt skupiny kytovců.

Lidstvo potápí kytovce

V některých oblastech se každých deset let hluk v moři zdvojnásobuje. Podle IFAW ochranná měření selhávají.

„Lidstvo doslova potápí mořské savce," řekl pro BBC News britský ředitel IFAW Robbie Marsland.

„Zatím nikdo nezná přesné následky pro jednotlivá zvířata. Pokud ale mezinárodní společenství nepříjme preventivní opatření, hrozí, že strašné škody, které působíme, zjistíme až příliš pozdě," dodal Marsland.  

Loď Greenpeace proti velrybaření je v kleštích.
Loď Greenpeace proti velrybaření je v kleštích. | Foto: Greenpeace

Lodě narušují jejich frekvence

Ve své celosvětové hodnotící zprávě o kytovcích publikované minulý měsíc dospěla Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) k závěru, že hluk v oceánech představuje vážnou hrozbu.

Velryby a delfíni používají zvuky způsobem, který je velmi důležitý pro jejich přežití, přestože mu vědci ještě stále úplně nerozumějí.

Velryby vydávají nízkofrekvenční volání, které se může ve vodě šířit až tisíce kilometrů daleko. Delfíni a další kytovci používají naopak vysokofrekvenční mlaskání, aby lokalizovali kořist.

Velryby trpí stejně jako potápěči

Hluk z lodních motorů a lodních šroubů a seismická vzduchová děla používaná při těžbě ropy a zemního plynu produkují zvuk o určitém frekvenčním rozsahu, který může rušit obě tyto skupiny kytovců.

Zpráva IFAW „Mořský hluk: Ztlumte to" cituje výzkum, který ukazuje, že efektivní rozsah volání plejtváků obrovských je pouze asi desetinový oproti stavu před začátkem komerčního rybolovu na motorových lodích.

Dále studie poukazuje na škodlivost vysokoenergetických vojenských sonarů, které způsobily hromadná uvíznutí velryb na pevnině nebo jejich smrt.

Sonar podle vědců natolik narušuje schopnost zvířat se potápět, že trpí stavem podobným kesonové (či dekompresní) nemoci, kterou dostávají potápěči, pokud se vynoří příliš rychle.

Malá omezení nestačí, jsou třeba další

Tlak skupin ochránců přírody už v minulosti vedl k omezením v používání sonarů americké armády. V některých oblastech také těžební společnosti omezují používání zmiňovaných seismických zařízení.

Ale podle IFAW nejsou omezení dostatečná. Používání vojenských sonarů a seismických děl by mělo být v určitých oblastech výskytu velryb úplně zakázáno.

Problém je, připouštějí autoři studie, že většina činností působících tento problém, jako například komerční rybolov a těžba minerálů, tvoří součást globální ekonomiky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

před 1 hodinou

AFP: Leyenová řekla Michelovi, že nedovolí, aby se aféra "Sofagate" opakovala

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí poprvé od společné schůzky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořila s šéfem Evropské rady Charlesem Michelem a řekla mu, že "nedovolí, aby se taková situace opakovala". S odvoláním na zdroj z Evropské komise o tom informovala agentura AFP. Erdogan s Michelem se minulý týden během jednání týkajícího se také práv žen usadili v křeslech, na první ženu v čele unijní exekutivy zbylo jen místo stranou na pohovce.

Záběry ze setkání v Ankaře z 6. dubna kritizovala řada evropských politiků. Při uvítání německá politička s bezradným povzdechem hleděla na dvojici mužů, kteří ji nechali místo stranou na vedlejší pohovce. Diplomatický incident získal přezdívku Sofagate, což je složenina z termínu pro pohovku (sofa) a aféru (gate), přičemž termín "gate" se vžil po někdejší americké aféře Watergate.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy