Foto: Mrazy v zoo: Slonům mažou uši vazelínou, dovnitř zalézají i tučňáci

Sloni na sněhu dovádí, mráz pod deset pod nulou už ale nemusí.
"Žádná speciální opatření naše zoo podnikat nemusí. Zvířata, která zimu nesnášejí příliš dobře, jsou uzavřena ve svých zázemích a jednou nebo dvakrát za den je jim umožněn vstup do venkovního výběhu, aby nasála čerstvý vzduch a mohlo jim být vyklizeno zázemí," říká mluvčí Zoo Praha Lubor Mach. Na obrázku vydra severoamerická.
"V podmínkách zoologických zahrad všeobecně se zvířata postupně aklimatizují a zvykají si na místní klimatické podmínky," říká mluvčí zoologické zahrady v pražské Troji. Na obrázku zubr.
"Proto například sloni indičtí zvládají krátké vycházky ven i v těchto teplotách," pokračuje Lubor Mach. Na snímku trojský sloninec.
"Venku je v těchto teplotách možné vidět hodně zvířat, za všechny mohu jmenovat například lední medvědy, kteří si toto chladné počasí vyloženě užívají," líčí Lubor Mach ze Zoo Praha.
Foto: Zoo Ostrava
hrz hrz
28. 2. 2018 15:03
Některé druhy zvířat se v mrazech a sněhu vyžívají a jsou mnohem aktivnější než v letních vedrech. Jiným naopak nízké teploty vadí.

Jak zvládají krušné mrazy zvířata v českých zoologických zahradách? Některé druhy se v mrazech a sněhu vyloženě vyžívají, protože pochází z arktických oblastí. Jsou tudíž nyní mnohem aktivnější než v letních vedrech. Nejde jen o lední medvědy, ale i o lišky polární či vlky sibiřské. Nejhůře venkovní zimu zvládají zvířata z tropických oblastí, přestože si už během života v České republice zvykla na nižší teploty. Jenže minus deset je na ně zkrátka moc, pobývají proto ve vnitřních pavilonech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy