Foto: Mrazy v zoo: Slonům mažou uši vazelínou, dovnitř zalézají i tučňáci

Sloni na sněhu dovádí, mráz pod deset pod nulou už ale nemusí.
"Žádná speciální opatření naše zoo podnikat nemusí. Zvířata, která zimu nesnášejí příliš dobře, jsou uzavřena ve svých zázemích a jednou nebo dvakrát za den je jim umožněn vstup do venkovního výběhu, aby nasála čerstvý vzduch a mohlo jim být vyklizeno zázemí," říká mluvčí Zoo Praha Lubor Mach. Na obrázku vydra severoamerická.
"V podmínkách zoologických zahrad všeobecně se zvířata postupně aklimatizují a zvykají si na místní klimatické podmínky," říká mluvčí zoologické zahrady v pražské Troji. Na obrázku zubr.
"Proto například sloni indičtí zvládají krátké vycházky ven i v těchto teplotách," pokračuje Lubor Mach. Na snímku trojský sloninec.
"Venku je v těchto teplotách možné vidět hodně zvířat, za všechny mohu jmenovat například lední medvědy, kteří si toto chladné počasí vyloženě užívají," líčí Lubor Mach ze Zoo Praha.
Foto: Zoo Ostrava
hrz hrz
28. 2. 2018 15:03
Některé druhy zvířat se v mrazech a sněhu vyžívají a jsou mnohem aktivnější než v letních vedrech. Jiným naopak nízké teploty vadí.

Jak zvládají krušné mrazy zvířata v českých zoologických zahradách? Některé druhy se v mrazech a sněhu vyloženě vyžívají, protože pochází z arktických oblastí. Jsou tudíž nyní mnohem aktivnější než v letních vedrech. Nejde jen o lední medvědy, ale i o lišky polární či vlky sibiřské. Nejhůře venkovní zimu zvládají zvířata z tropických oblastí, přestože si už během života v České republice zvykla na nižší teploty. Jenže minus deset je na ně zkrátka moc, pobývají proto ve vnitřních pavilonech.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy