Světlo na konci tunelu a strach. Lidé líčí klinickou smrt

pej
12. 10. 2014 8:00
Britští vědci se snaží prokázat, že mozek funguje ještě několik minut poté, co srdce přestane tlouct.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

South Hampton (New Hampshire) - Existuje něco po smrti? Co se děje s lidským mozkem poté, co srdce přestane fungovat? Na tyto otázky se snaží najít odpovědi desítky vědeckých studií. Jedna z nich například tvrdí, že mozek pracuje ještě 30 vteřin potom, co srdce dotlouklo.

Policistka oživila dítě
Policistka oživila dítě | Video:

Podle nejnovějších průzkumů britských vědců jde ale o podstatně delší dobu. Po čtyřech letech analýz a rozhovorů s více jak dvěma tisíci lidmi, kteří se ocitli na prahu života a smrti v nemocnicích ve Velké Británii, USA a Rakousku, potvrdili, že 40 procent z dotazovaných bylo během své resuscitace při "vědomí".

Jeden sedmapadesátiletý muž navíc tvrdil, že během této chvíle opustil své tělo a svoje kříšení pozoroval z rohu místnosti. Záchrannou akci dokázal popsat do sebemenších detailů, a to včetně zvuků vycházejících ze zdravotnických přístrojů.

"Mnohem důležitější ale bylo, že mluvil o signálech vycházejících z přístrojů, o nichž víme, že přicházejí v intervalech tří minut. Podle toho můžeme určit, jak dlouho zůstává lidský mozek při vědomí potom, co je tělo v podstatě mrtvé," vysvětlil The Telegraph jeden z členů vědeckého týmu.

Světlo, pocit strachu nebo opuštění těla

Studie se účastnilo 2060 pacientů, kteří prodělali zástavu srdce, a 140 z nich uvedlo, že skutečně zažilo určitý druh vědomí. Někteří z nich mluvili o jasném světle, jiní tvrdili, že se cítili být odděleni od svého těla. Další líčili neobvyklý pocit strachu nebo utopení.

Podle jednoho z lékařů ale existuje mnohem více lidí, kteří mohou mít podobné zkušenosti, nicméně sedativa a léky podávané během resuscitace mohou jejich zapamatování zkomplikovat.

"Odhady mluví až o miliónech lidí, kteří mají zkušenosti s klinickou smrtí. Mnoho z nich to ale netuší. Myslí si totiž, že šlo o halucinace nebo si jen nevzpomínají v důsledku poranění mozku nebo účinku sedativ," dodává lékař.

Výzkumem se vědecký tým z britské univerzity bude zabývat i nadále. V současné době shromažďuje další údaje, jejichž cílem má být nalezení souvislostí mezi příběhy jednotlivých pacientů.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Promořování populace je riskantní, neumím si ho představit, nesouhlasí s Prymulou premiér

Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasím s názorem náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly, že pokud se podaří ochránit rizikové skupiny, měla by velká část zdravé populace nemoc Covid-19 prodělat nebo se s ní setkat. Babiš dnes Radiožurnálu řekl, že taková myšlenka je riskantní a neumí si to představit. Zdůraznil, že Česko jde cestou tzv. chytré karantény.

Prymula v rozhovoru pro DVTV uvedl, že názor na promořenost společnosti změnil poté, co Čína poskytuje nekorektní a zřejmě vyfabulovaná data o počtu lidí nakažených novým typem koronaviru. Babiš řekl, že s aktuálním názorem bývalého šéfa Ústředního krizového štábu nesouhlasí. "Je to velice riskantní. Neumím si to představit. My jdeme cestou chytré karantény," řekl Radiožurnálu.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Odkládají se premiéry filmů Mulan, Black Widow nebo Indiana Jonese

Walt Disney Company kvůli epidemii koronaviru odložila premiéru filmu Mulan na červenec, superhrdinka Black Widow hraná Scarlett Johanssonovou do kin zamíří až v listopadu. Nové dobrodružství Indiana Jonese s Harrisonem Fordem v hlavní roli nabere zpoždění na červenec 2022. Film o superhrdinech Eternals bude mít premiéru v únoru 2021, další Doctor Strange s Benedictem Cumberbatchem v listopadu 2021 a nový Thor s Chrisem Hemsworthem a Natalií Portmanovou až v únoru 2022. Rodinný snímek Artemis Fowl, který natočil Kenneth Branagh, do kin nezamíří vůbec, distribuován bude pouze přes streamovací platformu Disney+. Přizpůsobují se i další studia. Paramount uvede nový film o animovaném Spongebobovi 31. července, Warner Bros. svou superhrdinskou story Wonder Woman 1984 pustí do kin 14. srpna.

Zdroj: Reuters
před 47 minutami

Ministerstvo průmyslu chce obnovit Národní ekonomickou radu, pomohla by řešit dopady pandemie

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu. Hlavním úkolem rady, kde budou zástupci ekonomů i velkých firem, by měla být identifikace problémů ve fungování ekonomiky nebo příprava doporučení při přípravě strategických hospodářských dokumentů vlády. Rada by měla také vyhodnotit přijatá opatření kvůli šíření koronaviru a navrhnout opatření související s přípravou státního rozpočtu na rok 2021. Vyplývá to z materiálu, která má ČTK k dispozici. Pravděpodobně by ho měla toto pondělí projednat vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy