Praha - Zatímco většina katastrofických předpovědí vidí v souvislosti s globálním oteplováním v moři především hrozbu pro nízko položené oblasti obývané člověkem, vědci zkoumající život v oceánech upozorňují, že skleníkové plyny ohrožují i podmořské formy života.
Jedna z nejnovějších studií přichází s varováním, že pokud se nesníží emise oxidu uhličitého do ovzduší, korálové útesy nebudou mít šanci přežít ve stále kyselejším prostředí oceánů.
Nezmění-li se v nejbližších desetiletích nic, na pestrobarevné korály nejroztodivnějších tvarů prý lidem zbudou po konci tohoto století už jen vzpomínky, filmy a fotografie.
Rozpadnou se a například v místech, kde stále ještě existuje Velký korálový útes poblíž Austrálie či korálové útesy v Karibiku, vznikne cosi jako "podvodní poušť".
Pomohly počítačové simulace
Novou studii představilo před závěrem konference OSN o klimatických změnách na Bali sedmnáct renomovaných expertů ze sedmi zemí v odborném časopise Science.
Ke svým závěrům dospěli také díky počítačovým simulacím.
"Je potřeba snížit emise skleníkových plynů. Dopad změn klimatu na korálové útesy je větší, než jsme dosud předpokládali. K jejich zániku není daleko," citovala agetnura Reuters Australana Ove Högha-Guldberga z univerzity v Queenslandu.
Korály rostou přibližně o jeden centimetr ročně. Zvýšené kyselé prostředí v oceánech, za kterým podle autorů studie stojí emise skleníkových plynů, ale jejich další růst znemožní a postupně povede k jejich zániku.
Krize nepřijde. Už nastala
Korály jsou kromě jiného důležitou ochranou pobřeží před vzedmutou hladinou moře a zdrojem potravy pro ryby, další vodní živočichy, a tím i lidi.
"Krize je už tady, nebavme se o tom, že přijde za několik desetiletí," uvedl spoluautor studie Peter Mumby z univerzity v britském Exeteru.
Podle něj jsou korály nejstaršími "živými strukturami" na světě. Úroveň současného obsahu oxidu uhličitého na Zemi označil za nejvyšší za posledních dvacet miliónů let.