Francouzští experti na výtvarné umění z pařížského muzea Louvre věří, že nalezli Da Vinciho kresbu, na které je jeho slavná postava Mony Lisy nahá. Kresba uhlem, známá pod názvem Mona Vanna, ležela 150 let v jiné umělecké sbírce a již dříve bylo její autorství připisováno studiu italského renesančního malíře.
Experti však nyní vyslovili domněnku, že autorem portrétu nahé ženy by mohl být sám Leonardo Da Vinci. Odborníci na renesanční výtvarné umění a konzervaci z Louvru provedli několik testů, na základě jejichž výsledků se domnívají, že skica je přinejmenším částečně nakreslena Da Vincim. Informaci přinesla britská BBC.
Kresba je datována do začátku 16. století
Kurátor Mathieu Deldicque agentuře AFP řekl, že skica je pozoruhodná tím, jak jsou vykresleny ruce a obličej ženy. "Díváme se na něco, co bylo zpracováno průběžně s Monou Lisou na konci Leonardova života. Je to téměř jistě práce připravená na olejomalbu," dodal Deldicque. Kresba je od roku 1862 umístěna v renesanční sbírce Muzea Condé v paláci Chantilly severně od Paříže.
Expert na uměleckou konzervaci Bruno Mottin z pařížského Louvru potvrdil, že se jedná o práci datovanou do doby Da Vinciho života, do začátku 16. století a je "velmi vysoké kvality".
Analyse de la Joconde nue au @c2rmf avec Bruno Mottin, conservateur du @c2rmf et @mathieudeldicqu conservateur du @chantillydomain pic.twitter.com/alMMSu09nP
— Domaine de Chantilly (@chantillydomain) September 28, 2017
Autorství italskému malíři je připisováno na základě toho, že ruce a tělo obou obrazů jsou téměř identické a portréty jsou téměř stejně velké. Malé dírky umístěné kolem postavy navíc naznačují, že mohly být využity k přenesení tvaru na plátno.
Šrafování na obraze udělal pravák
Mottin však poukázal také na to, že šrafování v horní části obrazu, kousek od hlavy, bylo provedeno pravákem, zatímco da Vinci maloval levou rukou. "Musíme zůstat prozíraví," upozornil Mottin.
Práce na potvrzení či vyvrácení tvrzení o "nahé Moně Lise" tak pokračují. "Zabere to čas," poznamenal konzervátor.
Mona Lisa, známá také pod jménem La Gioconda, je léta považována za jednu z nejznámějších a nejcennějších uměleckých děl. Portrét své ženy Lisy Gherardiniové si údajně objednal florentský úředník a obchodník s tkaninami Francesco del Giocondo.