Psychické zdraví není móda, protestovala modelka. Svršky připomínaly svěrací kazajku

Magazín Magazín
25. 9. 2019 12:13
Modelky, které se účastnily přehlídky Gucci na milánském týdnu módy, tiše protestovaly proti oblečení, které připomíná svěrací kazajky. "Psychické zdraví není móda," napsala si jedna z nich černým fixem na ruce. Zástupci italské značky však tvrdí, že navržené kousky oblečení měly dokazovat, že móda přispívá ke svobodě vyjádření.
Modelky předvedly na milánském týdnu módy kromě jiného také svršky připomínající svěrací kazajky. | Video: Gucci, Ayesha Tan-Jones

Nebinární (nepovažuje se ani za ženu, ani za muže, pozn. red.) 26letá modelka a umělkyně Ayesha Tan-Jones se na módním mole, které suploval pojízdný pás, objevila v bílém overalu. Na rozdíl od ostatních modelek však neměla ruce podél těla, ale zvedla je, aby si návštěvníci módní přehlídky mohli na jejích dlaních přečíst tichý protest.

Později na svém Instagramu vysvětlila, že svěrací kazajky jsou symbolem krutých časů medicíny, kdy psychické nemoci byly přehlíženy a "lidem byly odebírány práva a svoboda, zatímco byli mučeni a týráni v institucích".

Tan-Jones k tomu dodala, že vystavování modelů připomínajících svěrací kazajky, a ještě k tomu na pojízdném páse, jsou vyjádřením nevkusu. Část svého výdělku z přehlídky proto společně s dalšími modelkami hodlají věnovat na charity pomáhající psychicky nemocným. 

Dodala, že se ona sama, stejně jako její příbuzní a blízcí vyrovnávají s řadou psychických potíží, a proto jí předváděná kolekce přišla necitlivá. 

Zástupci italského módního domu Gucci se však brání s tím, že modely měly být protikladem zářivě barevné kolekce pro sezonu jaro/léto 2020 a nebudou prodejné. Hlavní návrhář domu Alessandro Michele po přehlídce řekl, že cílem bylo evokovat, jak Gucci dokáže vyvést lidi z konformnosti ke svobodě a kreativitě. 

Tan-Jones uvedla, že nebyla jedinou modelkou, která s oblečením nesouhlasila, jako jediná však protestovala veřejně. 

Tichý protest v Miláně přichází jen dva měsíce poté, co značka najala šéfku pro diverzitu Renée Tiradovou, k čemuž ji dohnaly dva letošní incidenty s nevhodnými kusy oblečení. Jedním z nich byl například sikhský turban, proti kterému se ohradila americká koalice sdružující stoupence tohoto náboženství. 

 

Právě se děje

před 53 minutami

Tipsarevič v posledním zápase kariéry odvrátil devět mečbolů

Srbský tenista Janko Tipsarevič bojoval ve čtvrtfinále ve Stockholmu o prodloužení kariéry přes tři hodiny a odvrátil devět mečbolů, nakonec ale Japonci Juičimu Sugitovi podlehl 2:6, 6:4 a 6:7. Pětatřicetiletý bělehradský rodák už dříve ohlásil, že turnaj ve švédské metropoli bude jeho posledním představením na ATP Tour.

"Kdybych si měl vybrat způsob, jak ukončit kariéru, bylo by to takhle - nechat na kurtu všechno. Tento okamžik si budu pamatovat do konce života," uvedl Tipsarevič po zápase, který oba tenisté končili v křečích.

Bývalý osmý hráč světového žebříčku odvrátil devět mečbolů v závěru třetího setu a vynutil si tie-break, v němž dokonce vedl 2:0. Sugita ale pěti body vývoj zkrácené hry otočil a vypracoval si desátý mečbol na 6:4, při němž Tipsarevič poslal bekhend za základní čáru.

Srbský tenista hrající v ochranných sportovních brýlích získal během kariéry čtyři tituly na ATP Tour a na dalších sedmi turnajích postoupil do finále. Dvakrát startoval na Turnaji mistrů a v roce 2010 byl členem vítězného srbského družstva v Davis Cupu.

Další zprávy