Psychické zdraví není móda, protestovala modelka. Svršky připomínaly svěrací kazajku

Magazín Magazín
25. 9. 2019 12:13
Modelky, které se účastnily přehlídky Gucci na milánském týdnu módy, tiše protestovaly proti oblečení, které připomíná svěrací kazajky. "Psychické zdraví není móda," napsala si jedna z nich černým fixem na ruce. Zástupci italské značky však tvrdí, že navržené kousky oblečení měly dokazovat, že móda přispívá ke svobodě vyjádření.
Modelky předvedly na milánském týdnu módy kromě jiného také svršky připomínající svěrací kazajky. | Video: Gucci, Ayesha Tan-Jones

Nebinární (nepovažuje se ani za ženu, ani za muže, pozn. red.) 26letá modelka a umělkyně Ayesha Tan-Jones se na módním mole, které suploval pojízdný pás, objevila v bílém overalu. Na rozdíl od ostatních modelek však neměla ruce podél těla, ale zvedla je, aby si návštěvníci módní přehlídky mohli na jejích dlaních přečíst tichý protest.

Později na svém Instagramu vysvětlila, že svěrací kazajky jsou symbolem krutých časů medicíny, kdy psychické nemoci byly přehlíženy a "lidem byly odebírány práva a svoboda, zatímco byli mučeni a týráni v institucích".

Tan-Jones k tomu dodala, že vystavování modelů připomínajících svěrací kazajky, a ještě k tomu na pojízdném páse, jsou vyjádřením nevkusu. Část svého výdělku z přehlídky proto společně s dalšími modelkami hodlají věnovat na charity pomáhající psychicky nemocným. 

Dodala, že se ona sama, stejně jako její příbuzní a blízcí vyrovnávají s řadou psychických potíží, a proto jí předváděná kolekce přišla necitlivá. 

Zástupci italského módního domu Gucci se však brání s tím, že modely měly být protikladem zářivě barevné kolekce pro sezonu jaro/léto 2020 a nebudou prodejné. Hlavní návrhář domu Alessandro Michele po přehlídce řekl, že cílem bylo evokovat, jak Gucci dokáže vyvést lidi z konformnosti ke svobodě a kreativitě. 

Tan-Jones uvedla, že nebyla jedinou modelkou, která s oblečením nesouhlasila, jako jediná však protestovala veřejně. 

Tichý protest v Miláně přichází jen dva měsíce poté, co značka najala šéfku pro diverzitu Renée Tiradovou, k čemuž ji dohnaly dva letošní incidenty s nevhodnými kusy oblečení. Jedním z nich byl například sikhský turban, proti kterému se ohradila americká koalice sdružující stoupence tohoto náboženství. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy