Psychické zdraví není móda, protestovala modelka. Svršky připomínaly svěrací kazajku

Magazín Magazín
25. 9. 2019 12:13
Modelky, které se účastnily přehlídky Gucci na milánském týdnu módy, tiše protestovaly proti oblečení, které připomíná svěrací kazajky. "Psychické zdraví není móda," napsala si jedna z nich černým fixem na ruce. Zástupci italské značky však tvrdí, že navržené kousky oblečení měly dokazovat, že móda přispívá ke svobodě vyjádření.
Modelky předvedly na milánském týdnu módy kromě jiného také svršky připomínající svěrací kazajky. | Video: Gucci, Ayesha Tan-Jones

Nebinární (nepovažuje se ani za ženu, ani za muže, pozn. red.) 26letá modelka a umělkyně Ayesha Tan-Jones se na módním mole, které suploval pojízdný pás, objevila v bílém overalu. Na rozdíl od ostatních modelek však neměla ruce podél těla, ale zvedla je, aby si návštěvníci módní přehlídky mohli na jejích dlaních přečíst tichý protest.

Později na svém Instagramu vysvětlila, že svěrací kazajky jsou symbolem krutých časů medicíny, kdy psychické nemoci byly přehlíženy a "lidem byly odebírány práva a svoboda, zatímco byli mučeni a týráni v institucích".

Tan-Jones k tomu dodala, že vystavování modelů připomínajících svěrací kazajky, a ještě k tomu na pojízdném páse, jsou vyjádřením nevkusu. Část svého výdělku z přehlídky proto společně s dalšími modelkami hodlají věnovat na charity pomáhající psychicky nemocným. 

Dodala, že se ona sama, stejně jako její příbuzní a blízcí vyrovnávají s řadou psychických potíží, a proto jí předváděná kolekce přišla necitlivá. 

Zástupci italského módního domu Gucci se však brání s tím, že modely měly být protikladem zářivě barevné kolekce pro sezonu jaro/léto 2020 a nebudou prodejné. Hlavní návrhář domu Alessandro Michele po přehlídce řekl, že cílem bylo evokovat, jak Gucci dokáže vyvést lidi z konformnosti ke svobodě a kreativitě. 

Tan-Jones uvedla, že nebyla jedinou modelkou, která s oblečením nesouhlasila, jako jediná však protestovala veřejně. 

Tichý protest v Miláně přichází jen dva měsíce poté, co značka najala šéfku pro diverzitu Renée Tiradovou, k čemuž ji dohnaly dva letošní incidenty s nevhodnými kusy oblečení. Jedním z nich byl například sikhský turban, proti kterému se ohradila americká koalice sdružující stoupence tohoto náboženství. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy