Princ Charles nabídl kopřivy ze zahrady punkové značce, ta z nich udělala oblečení

Magazín Magazín
21. 9. 2019 10:07
Princ Charles nabídl designérům punkové značky Vin + Omi možnost, aby si na jeho panství v Gloucestershire natrhali tolik kopřiv, kolik jen budou chtít na jejich novou udržitelnou kolekci. Ta byla tento týden představena na londýnském týdnu módy. Návrháři se nechali slyšet, že v úspěch netypické spolupráce zprvu nevěřili, nakonec ale vyšla.
"Mysleli jsme si, že rozdíl mezi námi a princem Charlesem je tak velký, že to nebude fungovat. Ale fakt se mu to líbí," svěřili se designéři. 
"Mysleli jsme si, že rozdíl mezi námi a princem Charlesem je tak velký, že to nebude fungovat. Ale fakt se mu to líbí," svěřili se designéři.  | Foto: Shutterstock

Princ Charles nabídl londýnské eko-punkové značce kopřivy z královského panství Highgrove nedaleko Tetbury v hrabství Gloucestershire. Stalo se to vloni při oficiální recepci. Královnina nástupce totiž práce mladých designérů velmi zaujala. 

Módní kousky vytvořené z býlí, kousků lískového keře, vrby a lesnického pletiva byly předvedeny před několika dny na přehlídce v rámci londýnského týdne módy. Nechyběla při tom ani zástupkyně prince Charlese, jeho hlavní zahradnice z Highgrove Debs Goodenoughová, která celý úkol dostala na starosti.

Návrháři po přehlídce na londýnském týdnu módy.
Návrháři po přehlídce na londýnském týdnu módy. | Foto: Profimedia.cz

Korunní princ byl s návrháři Vin + Omi po celou dobu v kontaktu a podporoval je při jejich práci. Autoři kolekce proměnili stonky kopřiv ve vlákna, ze kterých následně utkali látku podobnou kašmíru.

Kopřivy se na panství sbíraly celkem dvakrát a rostliny musely být dostatečně vysoké, aby měly silnější stonky. Debs Goodenoughová pro britský deník The Telegraph přiznala, že z toho byla docela nervózní. Designéři využili plevel, který by jinak k ničemu nebyl. S pomocí studentů z univerzity Oxford Brookes navíc do kolekce přidali také kousky lískového keře a vrby, jež posloužily při výrobě rukojetí na tašky. 

"Po prvním sběru jsme od prince Charlese dostali dopis, ve kterém obdivoval naši práci," přiblížil pro britský deník Omi. Oba návrháři také přiznali, že je podpora ze strany člena britské královské rodiny překvapila. 

"Jsme punková značka. Většina našich klientů jsou punkáči, jako je Marilyn Manson a další. Mysleli jsme si, že rozdíl mezi námi a princem Charlesem je tak velký, že to nebude fungovat. Ale fakt se mu to líbí," svěřili se designéři. 

"Je bezvadné, že byly využity naše materiály. Jeho Výsost se snaží recyklovat jak jen to jde, jsem si jistá, že bude nadšený," okomentovala Debs Goodenoughová představení nových udržitelných modelů Vin + Omi. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy