Meghan vymyslela charitativní kolekci, obchodníci varují před jejím nákupem na eBay

Magazín Magazín
15. 9. 2019 19:37
Prodejci charitativní módní kolekce, kterou navrhla vévodkyně Meghan, vyzvali fanoušky, aby oblečení nekupovali přes eBay, ale pořizovali si je od avizovaných obchodníků. Důvodem jsou jednak vyšší ceny v internetových aukcích, ale především skutečnost, že výtěžek z takové koupě pak nejde na pomoc dobré věci, jak manželka prince Harryho kolekcí zamýšlela.
Vévodkyně Meghan se ženami z organizace Smart Works.
Vévodkyně Meghan se ženami z organizace Smart Works. | Foto: Reuters

Cílem módní kolekce s názvem Smart Set je pomoci prostřednictvím charitativní organizace Smart Works ženám z ohrožených sociálních skupin připravit se na pracovní pohovor. 

Zákazníci, kteří si od obchodníků Marks and Spencer, Jigsaw nebo John Lewis koupí některý z pěti módních kousků, svým nákupem zároveň pošlou jeden kus organizaci. Vévodkyně pro tento účel navrhla klasické šaty, bílou košili, rovně střižené kalhoty, sako a koženou kabelku. Prodej věcí byl spuštěn ve čtvrtek a téměř okamžitě se objevily za několikanásobně vyšší ceny na eBay. 

Organizátoři ale žádají zájemkyně, aby raději počkaly na druhou vlnu zásob.  Navíc většina kousků je podle deníku The Telegraph v obchodech stále dostupná. Vyprodané jsou momentálně pouze kožené kabelky John Lewis, které by však měly být naskladněny během několika dní.

Mluvčí značky uvedl, že je zájem velmi těší. Zároveň apeloval na zákazníky, aby si kabelku kupovali pouze v jejich obchodech nebo si ji objednali prostřednictvím jejich internetového obchodu. "Prodej kabelek kdekoliv jinde nevede k charitativní pomoci," upozornil mluvčí. 

Šaty za pět stovek, kabelka za tři tisíce korun

Vévodkyně přišla na nápad s charitativním prodejem oblečení při své návštěvě organizace Smart Works a následně oslovila výše uvedené značky. Kromě toho se do projektu zapojila i její dobrá kamarádka, návrhářka Misha Nonoová, jež vytvořila klasickou bílou košili. 

Ta uvedla, že vévodkyně se "snaží pomáhat lidem a zlepšovat jejich životy", citoval ji The Telegraph. Dodala, že nedávná kritika vévodů ze Sussexu kvůli cestám soukromými letadly byla nefér. "Lidé by se měli zaměřit na tu dobrou práci, kterou dělají," dodala pro americkou televizní stanici NBC.

Nonoová prozradila, že vévodkyně se na nadcházející pracovní cestě do Jihoafrické republiky společně s princem Harrym a jejich synem Archiem bude věnovat právě tématu posílení role žen ve společnosti. 

Kolekce Smart Set by měla být dostupná po dobu dvou týdnů, díky čemuž by charitativní organizace Smart Works měla získat dostatek věcí pro klientky na celý rok. 

Kabelka z kolekce se prodává za 109 liber (v přepočtu 3161 korun), šaty za 19,5 liber (565 korun) a kalhoty za 120 liber (3480 korun). Ceny v jiných než oficiálních obchodech jsou však mnohdy až trojnásobné. 

Podle informací se již první kousky dostaly nejen k nakupujícím fanouškům vévodkyně, ale také ke klientkám charity. "V outfitu se cítím úžasně, připomíná mi, kam až jsem se dostala a jaká je přede mnou budoucnost," citoval britský deník jednu z žen zapojených do programu.

Video: Připomeňte si na návštěvu ještě těhotné Meghan v charitě Smart Works

Meghan pomáhá nezaměstaným ženám s návratem do práce | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 51 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 56 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy