Modelka u ostnatého drátu: Fotograf sklízí kritiku za nevkusné snímky inspirované uprchlickou krizí

jaz
9. 10. 2015 9:30
Maďarský fotograf se ocitl na pranýři za nedávno zveřejněnou sérii fotografií, která svým tématem odkazuje na problematiku běženců. Mnohým ale nepřijde polonahá pózující modelka u ostnatého plotu jako umění. Na první pohled nevkusná reklama na oblečení je ve skutečnosti podle autora apel na společnost, aby se začala o aktuální dění více zajímat a přemýšlet. "Je velmi obtížné poznat ze zpravodajství, jestli tito lidé jsou opravdu uprchlíky, nebo něčím jiným," míní fotograf, který pod nátlakem médií i šokovaných lidí na sociálních sítích smazal fotografie ze svého profilu i z oficiální stránky.
Foto: Facebook / Baksa Norbert

Praha – Norbert Baksa se ve své tvorbě svezl na aktuální uprchlické krizi, přestože, jak sám na svých oficiálních stránkách uvádí, se nerad pouští do podobných vod. "Obvykle se odmítám zabývat politickými tématy, ale tato situace má vliv na každodenní život téměř každého v Maďarsku," obhajuje autor své dílo. Informoval o tom server HuffPost.

Série fotek nazvaná Der Migrant ukazuje modelku Moniku Jablonczky ve vyzývavých pózách u ostnatého plotu. Ten evokuje počin maďarské vlády, jež před uprchlíky postavila přes 40 kilometrů dlouhý plot na hranicích s Chorvatskem.

Modelka má na některých snímcích zahalenou hlavu do šátku, jinde se brání polonahá policejnímu zásahu nebo pózuje se svým smartphonem ve značkovém obalu od Chanela. "Co jste to za ubožáka?" píše jeden z komentujících na sociální síti fotografovi. Najde se ale i řada takových, kteří umělci tleskají. "Velmi si vážím vaší práce. Patří vám uznání," míní další přispěvatel.

V médiích převažuje kritika, kterou ale mladý umělec odmítá. "Nechápu, jak mohou lidé zaujmout jasné stanovisko, zatímco jsme zaplaveni protichůdnými informacemi prostřednictvím médií, takže nikdo nemá rozsáhlé znalosti o situaci jako o celku."

Záměrem série bylo přimět lidi přemýšlet a vzbudit v nich zájem o problematiku. Na první pohled ale jeho snímky vypadají jako nevkusná reklama na oblečení, což podle Norberta Baksy opravdu nebylo jeho cílem. "Je velmi obtížné poznat ze zpravodajství, jestli tito lidé jsou opravdu uprchlíky, nebo něčím jiným," pokračuje ve své polemice.

"Vidíte trpící ženu, která je také krásná a navzdory své situaci má několik kousků oblečení té nejvyšší kvality a smartphone," vysvětluje fotograf s tím, že během pořizování snímků respektoval víru a přesvědčení lidí prchajících přes jeho zemi.

 

Právě se děje

Další zprávy