Mocný zpěv uprostřed ohroženého Kyjeva. K obraně města se přidala i ukrajinská hvězda

Magazín Magazín
1. 3. 2022 16:33
Ukrajinský muzikant Andrij Khlyvnyuk ještě nedávno koncertoval s populární funk rockovou kapelou BoomBox. Nyní si v ulicích Kyjeva se zbraní v ruce prozpěvuje lidové písně. Přidal se totiž k jednotce civilní obrany, která město od minulého čtvrtka chrání před ruskou invazí.
Mocný zpěv uprostřed ohroženého Kyjeva. K boji za svou zemi se přidala i ukrajinská star Andriy Khlyvnyuk | Video: TikTok/ArmedForcesUkr

Jednotka kyjevské civilní obrany se dala dohromady ve chvíli, kdy se hrozba ruské vojenské invaze na Ukrajině stala skutečností. V jejích řadách jsou veteráni z války v Donbasu, ale i místní holiči, barmani a nerdi, kteří jinak pracují v odvětví informačních technologií. Ti všichni od minulého čtvrtka se zbraní v ruce brání ukrajinské hlavní město před útoky východních sousedů.

Ve skupině dobrovolníků, kterou založil majitel proslulé pizzerie, kde se již dříve scházeli vysloužilí vojáci, je také jedna ukrajinská hudební hvězda. Dvaačtyřicetiletý zpěvák Andrij Khlyvnyuk je frontmanem populární kapely BoomBox, jejíž hity dobře znají nejen Ukrajinci, ale i Rusové. Podle velitele kyjevské jednotky civilní obrany patří mezi vůbec nejstatečnější vojáky. Píše o tom magazín Rolling Stone.

"Nemyslím si, že Ukrajinci potřebují pomoc západních zemí. Západ naopak potřebuje nás, abychom hájili principy svobody, rovnosti, lidských práv a územní nezávislosti, ke kterým se Ukrajina stejně jako celý západní svět hlásí. Stali jsme se štítem, který ostatní státy chrání před tím, aby tady zvítězily zákony džungle a právo silnějšího," zdůraznil Khlyvnyuk.

Když Rusko před osmi lety anektovalo Krym, přestal tam se svou skupinou na protest vystupovat. Zároveň se zapojil do kampaně za propuštění ukrajinského režiséra a občanského aktivisty Olega Sencova, který strávil více než pět let v ruském vězení. Z dob, kdy ještě koncertoval v Rusku, má mezi tamními umělci řadu známých a někteří z nich mu nyní podle jeho slov píšou omluvné vzkazy.

"Dostávám zprávy od Rusů, kteří mě žádají o odpuštění za kroky své vlády nebo přiznávají, že se za sebe kvůli napadení Ukrajiny stydí. Sám už mám ale podobných řečí dost a necítím k nim žádnou zášť ani nenávist. Spíš je mi líto, kolik kreativních, chytrých a talentovaných Rusů Putinův režim nadále podporuje, jako by byli jeho otroky. Neříkám, že Ukrajinci jsou lepšími lidmi, jen je mi trapně i za ně," uvedl hudebník.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy