Mistři světa v PC hraní berou miliony. Válcují i sportovce

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
Aktualizováno 18. 7. 2014 21:00
Odměny za vítězství na mistrovství světa ve hře Dota 2 jsou vyšší než v golfovém turnaji Masters či Tour de France.
Dota 2
Dota 2 | Foto: Valve

Seattle - Ceny v hodnotě přes deset milionů dolarů budou rozdány na letošním mistrovství světa v počítačové hře Dota 2. Odměny pro nejlepší týmy na turnaji ve hře společnosti Valve tak několikanásobně přesáhnou částky vyplácené například na golfovém turnaji Masters či cyklistické Tour de France.

Podívejte se, jak vypadá zápas ve hře Dota 2
Podívejte se, jak vypadá zápas ve hře Dota 2 | Video: Youtube

Vítězům budou vyplaceny milionové odměny díky penězům, které hráči tohoto e-sportu utratí na takzvané Compendium. Jedná se o balíček předmětů do hry, jejž společnost Valve prodává za deset dolarů. Z každého takto prodaného balíčku firma zpátky investuje 2,5 dolaru. Zatímco vloni bylo na mistrovství světa v Dota 2 na odměnách rozdáno 2,8 milionu, letos to bude téměř pětkrát více.

Mistrovství světa ve hraní Dota 2 se uskuteční od 18. do 21. července v americkém Seattlu. Zúčastní se jej devatenáct týmů z celého světa. Pro vítězný tým je připravena odměna téměř pět milionů dolarů. Pro srovnání, držitel žlutého trikotu na cyklistické Tour de France získá 450 tisíc eur, vítěz golfového turnaje Masters 1,62 milionu dolarů a vítězný tým prestižního fotbalového FA Cupu inkasuje 1,8 milionu liber.

Trailer ke hře Dota 2
Trailer ke hře Dota 2 | Video: Youtube

Dobro proti zlu

Dota 2 (Defense of the Ancients) je fantasy strategická online hra od amerických vývojářů Valve. Firmu založili v roce 1996 bývalí zaměstnanci Microsoftu – Gabe Newell a Mike Harrington. Počátky hry ze žánru ARTS (action real-time strategy) se datují do roku 2009.

Hraní Doty 2 je zdarma a účastní se jí celkem deset hráčů ve dvou týmech. Hlavní zisk společnosti plyne z komponentů a vylepšení, která si hráči kupují pro své postavy za reálné peníze. Hlavním úkolem je zničit soupeřův Ancient (hlavní budova), který je umístěn v hlavní základně jednotlivých týmů.

Mezinárodní turnaje v hraní Dota 2 se konají od roku 2011, loňským vítězem se stal švédský tým The Alliance.

Článek vyšel ve čtvrtek 17. července 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Skotská premiérka oznámila, že chce referendum o nezávislosti už příští rok

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová řekla, že chce uspořádat druhé referendum o nezávislosti Skotska "už v příštím roce". Informoval o tom deník The Times. Plebiscit o odtržení od zbytku Spojeného království se v zemi konal už v roce 2014, proti novému hlasování se staví ústřední vláda v Londýně.

Předsedkyně Skotské národní strany (SNP) předpokládá, že se hlasování uskuteční na počátku mandátu příštího skotského parlamentu, jehož poslance vyberou voliči v květnu následujícího roku.

"Skotsko by mělo dostat příležitost vybrat si, zda se stane nezávislým, v počáteční spíše než pozdější fázi mandátu příštího parlamentu," prohlásila v televizi ITV Border. Dodala, že konkrétnější časové rozmezí hodlá oznámit před květnovými volbami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy