Velké cikády se v Kanadě a USA objevují jen jednou za sedmnáct let. Podle zpravodajského serveru NBC News se hmyz bude pářit právě letos, a to na začátku června.
Na jeden hektar půdy připadne asi půl druhého milionu cikád, říká profesor Eric Day z univerzity ve Virginii. "Bude to cvrkot. Pro někoho to může být hodně otravné, ale vzhledem k tomu, jak vzácný tento okamžik je, doufám, že s hmyzem budou mít majitelé půdy trpělivost."
Tak zvané sedmnáctileté cikády patří mezi nejhlučnější zástupce hmyzu na světě. Objevují se v obřích počtech poté, co po letech strávených v podzemí vylezou na povrch a vylíhnou se z ochranného krunýře. Rojení cikád patří mezi jeden z největších divů přírody, miliony a miliony těchto živočichů vylezou na povrch v jednu a tu samou chvíli.
Cvrkotem se samečci snaží nalákat své protějšky k páření. Pro farmáře je ale spíše symbolem zničené úrody a bezesné noci. Největší problém mají s cikádami pěstitelé ovocných stromů a vinné révy, miliony okřídleného hmyzu totiž poničí vše, co je sladké a křehké.
Mnohé o životě pozoruhodného druhu hmyzu zůstává vědcům skryto. Největší neznámou je pro biology fakt, že se velké cikády rojí buď po třinácti, či sedmnácti letech. Některé studie časové periody vysvětlují tím, že se hmyz snaží vyhnout dravcům, jako jsou například ptáci, kteří se rodí v sudých letech, a hmyzí hostinu tak v průměru stihnou jen dvakrát za život.