Mikulovský zámek nabízí vinařskou výstavu

Ilona Víchová
21. 6. 2012 8:41
Máte rádi víno, Pálavu a historické památky?
Foto: Aktuálně.cz

Chystáte se do překrásné krajiny v okolí Pálavy, určitě se nezapomeňte zastavit v Mikulově. Město plné dobrého vína s krásným Mikulovským zámkem má, co nabídnout.

Zámek Mikulov tvoří siluetu celé krajiny kolem Pálavy. Místo, kde pobývaly známé osobnosti, jako byl například i císař Napoleon. Využijte stálých nebo nově otevřených expozic a vydejte se na výlet.

Víno napříč staletími

Na Mikulovském zámku můžete od prvního června vidět tematicky ucelenou výstavu, která se věnuje vinařství. Jde o největší sbírku a výstavu s touto tématikou v České republice. Ocitnete se až v dobách starého Egypta. Během prohlídky navštívíte románské sklepy, gotickou kapli nebo barokní divadlo.

Foto: www.rmm.cz

Rozkvět vinohradnictví a vína vůbec vám přiblíží filmové projekce, které jsou udělané zábavnou formou a nadchnou i nejmenší návštěvníky. Pokud budete mít zájem, na závěr prohlídky nasednete na kolo a vyrazíte na interaktivní prohlídku vinařskými cyklostezkami. Užijete si krásné výhledy na rozlehlé vinice. Výstavu najdete v nově zrekonstruované barokní konírně Mikulovského zámku. Místo je bezbariérové a vstupné expozice stojí v základní sazbě 50 korun a snížené 25 korun.

Zajímavostí expozice jsou interaktivní a hmatové prvky, které umožní vnímat výstavu i handicapovaným nebo zrakově, či sluchově postiženým lidem.

Zámek Mikulov s krásným výhledem

Na zámku na vás čekají expozice, jako "Od gotiky po empír", nebo již zmiňovaná "Víno napříč staletími". Při prohlídce narazíte na obrazy z rodové sbírky Dietrichsteinů, zámeckou knihovnu nebo na obří sud. Zámecká knihovna a sál předků patří k nejzajímavějším částem interiérů. Expozice vinařství kromě dobrých vín nabízí neuvěřitelnou raritu, vinný sklep s obřím sudem.

Foto: www.rmm.cz

Zámek je otevřený od úterý do neděle vždy od 9:00 do 18:00 hodin. Od září se pak otevírací doba zkracuje do 17:00 hodin. Základní vstupné na celkový okruh je 100 korun. Rodinné vstupné přijde na 200 korun. Během velkého okruhu projdete Historii, Vinařství a expozici Římané a Germáni v kraji pod Pálavou.

Zámecká zahrada v Mikulově

Jeden z největších zahradních areálů hradního typu v České republice se právě nachází v Mikulově. Mnoho četných zahradních teras po obvodu Zámeckého kopce z ní dělají něco jedinečného. Patří mezi významná díla zahradní architektury. Po válce byla neudržovaná a nový život ji vdechli správci a  majitelé zámku - Regionální muzeum v Mikulově a Jihomoravský krajský úřad. V současnosti se kolem zámku nachází italská baroková zahrada na terasách. Najdeme i prvky anglické zahrady.

Foto: www.rmm.cz

K vidění je i botanická zahrada s dřevinami, bylinkami a chráněnými druhy rostlin. Každý botanický záhon má jinou druhovou skladbu a kopíruje pestrost rostlinných lokalit okolní volné přírody. Nejkrásnější je zahrada zjara do počátku července a následně od druhé poloviny srpna do konce září, kdy rozkvétají překrásné růže a byliny.

Děvčata z pokoje 28

V Mikulově vznikla před měsícem dechberoucí výstava Děvčata z pokoje 28, L410, Terezín. Celá věc je z ruky reportérky Hannelore Brenner-Wonschick, která na základě vzpomínek a dokumentárních materiálů uspořádala tuto výstavu. Expozice představuje život několika mladých dívek z jednoho dětského domova v Terezíně z období Protektorátu Čechy a Morava. Výstava ukazuje, jak probíhal běžný den, výchova a vzdělání. Nenechte si ujít tuto zajímavou a dojemnou výstavu v Obřadní síni židovského hřbitova v Mikulově, která se koná až do 31. srpna.

Foto: www.rmm.cz

 

 

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy