Mikulovský zámek nabízí vinařskou výstavu

Ilona Víchová
21. 6. 2012 8:41
Máte rádi víno, Pálavu a historické památky?
Foto: Aktuálně.cz

Chystáte se do překrásné krajiny v okolí Pálavy, určitě se nezapomeňte zastavit v Mikulově. Město plné dobrého vína s krásným Mikulovským zámkem má, co nabídnout.

Zámek Mikulov tvoří siluetu celé krajiny kolem Pálavy. Místo, kde pobývaly známé osobnosti, jako byl například i císař Napoleon. Využijte stálých nebo nově otevřených expozic a vydejte se na výlet.

Víno napříč staletími

Na Mikulovském zámku můžete od prvního června vidět tematicky ucelenou výstavu, která se věnuje vinařství. Jde o největší sbírku a výstavu s touto tématikou v České republice. Ocitnete se až v dobách starého Egypta. Během prohlídky navštívíte románské sklepy, gotickou kapli nebo barokní divadlo.

Foto: www.rmm.cz

Rozkvět vinohradnictví a vína vůbec vám přiblíží filmové projekce, které jsou udělané zábavnou formou a nadchnou i nejmenší návštěvníky. Pokud budete mít zájem, na závěr prohlídky nasednete na kolo a vyrazíte na interaktivní prohlídku vinařskými cyklostezkami. Užijete si krásné výhledy na rozlehlé vinice. Výstavu najdete v nově zrekonstruované barokní konírně Mikulovského zámku. Místo je bezbariérové a vstupné expozice stojí v základní sazbě 50 korun a snížené 25 korun.

Zajímavostí expozice jsou interaktivní a hmatové prvky, které umožní vnímat výstavu i handicapovaným nebo zrakově, či sluchově postiženým lidem.

Zámek Mikulov s krásným výhledem

Na zámku na vás čekají expozice, jako "Od gotiky po empír", nebo již zmiňovaná "Víno napříč staletími". Při prohlídce narazíte na obrazy z rodové sbírky Dietrichsteinů, zámeckou knihovnu nebo na obří sud. Zámecká knihovna a sál předků patří k nejzajímavějším částem interiérů. Expozice vinařství kromě dobrých vín nabízí neuvěřitelnou raritu, vinný sklep s obřím sudem.

Foto: www.rmm.cz

Zámek je otevřený od úterý do neděle vždy od 9:00 do 18:00 hodin. Od září se pak otevírací doba zkracuje do 17:00 hodin. Základní vstupné na celkový okruh je 100 korun. Rodinné vstupné přijde na 200 korun. Během velkého okruhu projdete Historii, Vinařství a expozici Římané a Germáni v kraji pod Pálavou.

Zámecká zahrada v Mikulově

Jeden z největších zahradních areálů hradního typu v České republice se právě nachází v Mikulově. Mnoho četných zahradních teras po obvodu Zámeckého kopce z ní dělají něco jedinečného. Patří mezi významná díla zahradní architektury. Po válce byla neudržovaná a nový život ji vdechli správci a  majitelé zámku - Regionální muzeum v Mikulově a Jihomoravský krajský úřad. V současnosti se kolem zámku nachází italská baroková zahrada na terasách. Najdeme i prvky anglické zahrady.

Foto: www.rmm.cz

K vidění je i botanická zahrada s dřevinami, bylinkami a chráněnými druhy rostlin. Každý botanický záhon má jinou druhovou skladbu a kopíruje pestrost rostlinných lokalit okolní volné přírody. Nejkrásnější je zahrada zjara do počátku července a následně od druhé poloviny srpna do konce září, kdy rozkvétají překrásné růže a byliny.

Děvčata z pokoje 28

V Mikulově vznikla před měsícem dechberoucí výstava Děvčata z pokoje 28, L410, Terezín. Celá věc je z ruky reportérky Hannelore Brenner-Wonschick, která na základě vzpomínek a dokumentárních materiálů uspořádala tuto výstavu. Expozice představuje život několika mladých dívek z jednoho dětského domova v Terezíně z období Protektorátu Čechy a Morava. Výstava ukazuje, jak probíhal běžný den, výchova a vzdělání. Nenechte si ujít tuto zajímavou a dojemnou výstavu v Obřadní síni židovského hřbitova v Mikulově, která se koná až do 31. srpna.

Foto: www.rmm.cz

 

 

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy