Do nitra jižní Moravy za krásami země vinné révy

Red
24. 6. 2012 13:20
Jižní Morava oplývá přírodními krásami
Foto: Aktuálně.cz, www.jizni-morava.cz

Jižní Morava - Vstup do dalšího jeskynního sálu je široký sto padesát centimetrů. Naše loďka má šířku 165 centimetrů, říká klidným hlasem průvodce a neohroženě nasměruje lodičku do jednoho z tisíců tunelů, které ve vápenci vyhloubila říčka Punkva.

Dělal si legraci a výletníci si oddechnou. Bez problémů pokračují v plavbě krasovým královstvím jižní Moravy.

Právě krápníkové jeskyně ukryté pod zemským povrchem jedné z nejvýznamnějších krasových oblastí ve střední Evropě každoročně přilákají do Jihomoravského kraje tisíce návštěvníků.

Příroda jižní Moravy si podmaňuje návštěvníky rozmanitostí a bohatstvím svých krás. Není divu, že právě tady UNESCO chrání hned dvě území - Biosférickou rezervaci Dolní Morava, která zahrnuje Chráněnou krajinnou oblast Pálava a lužní lesy na dolním toku Moravy. A také Biosférickou rezervaci Bílé Karpaty.

Není bez zajímavosti, že právě na jižní Moravě v roce 1956 vznikla první moravská chráněná krajinná oblast - Moravský kras. A leží tu jeden ze čtyř národních parků Česka - Národní park Podyjí s nejzachovalejším říčním údolím v Česku.
Návštěvníci jižní Moravy v kraji objeví nejen pečlivě obdělávané vinice a ovocné sady, ale i místa s výskytem teplomilné zvěře a rostlin, rozsáhlé lužní lesy a nádrže, které jsou rájem vodního ptactva.  Některé lákají na rekreaci či sportovní vyžití, jiné na palubu výletní lodi.

Podzemní ráj Moravského krasu

Moravský kras je nejznámější a nejlépe vyvinuté krasové území v Česku. Nejoblíbenější a celoročně přístupnou je jeskyně Punkevní. Právě součástí její prohlídky je nezapomenutelná plavba po podzemní říčce Punkvě, okořeněná nejedním vtipem z úst průvodce. Suchá část vede krápníkovými prostorami na dno světoznámé, skoro 139 metrů hluboké propasti Macochy.

Odtud návštěvníci plují zpět na motorových člunech po podzemní říčce Punkvě. Jeskyně byly postupně objevovány v letech 1909-1933 výzkumnou skupinou pod vedením profesora Karla Absolona.

Krápníky
Krápníky | Foto: Aktuálně.cz

Moravský kras leží severně od Brna a je tvořen devonskými vápenci na ploše sta kilometrů čtverečních, které ukrývají přes 1100 jeskyní, z nichž pět je zpřístupněno veřejnosti. Kromě zmíněné Punkevní jsou to ještě Balcarka, Kateřinská, Výpustek a Sloupsko-šošůvské jeskyně. Výchozím bodem do centrální oblasti krasu je Skalní Mlýn, k Punkevním jeskyním vás doveze ekologický elektrický vláček, k propasti Macocha vede lanovka.

Kateřinskou jeskyni tvoří stará část s Hlavním dómem - největším zpřístupněným jeskynním dómem v Česku, unikátní krápníky přezdívané Bambusový lesík a tajemný útvar „Čarodějnice".

Jeskyně Balcarka představuje svou barevnou krápníkovou výzdobou snad nejbohatší jeskyni Moravského krasu.

Oplývá bohatstvím krápníků, typicky vyvinutými povrchovými krasovými jevy a mnohými archeologickými a paleontologickými nálezy. Malebnost krajiny činí z Balcarky jedno z nejzajímavějších míst v Moravském krasu. Její kráse dává vyniknout speciální LED osvětlení. Prohlídková trasa byla nově opravena a vede přes „Muzeum" s expozicí lovců sobů.

Jeskyně Sloupsko-šošůvské jsou největší zpřístupněné v Česku. Dvě patra jeskyní dělí výškový rozdíl šedesáti metrů. Kromě chodeb a dómů s krápníkovou výzdobou si mohou návštěvníci prohlédnout hluboké propasti. Součástí dvou okruhů je i světově významná archeologická lokalita Kůlna.

Jeskyně Výpustek má pohnutou historii. Bludiště chodeb a propastí bylo odnepaměti využíváno jako podzemní továrna a také jako vojenské stanoviště. Součástí návštěvní trasy je i netradiční prohlídka v minulosti přísně utajovaného armádního protiatomového krytu.

Všechny jeskyně nabízí obchůdky se suvenýry i rychlé občerstvení. Kateřinská, Balcarka a Sloupsko-šosůvské jeskyně nabízí mimo to i hudební ukázky během prohlídek. Ozvučena je i Punkevní jeskyně, která umožňuje prohlídku v devíti jazycích.

Foto: wwww.jizni-morava.cz

Punkevní jeskyně dokonce láká na cyklus koncertů Čarovné tóny Macochy. Otevírací doby, ceny vstupného, délky prohlídek a okruhy v jednotlivých jeskyních jsou podrobně rozepsány ZDE.

Na kole parkem Podyjí

Nejmenší tuzemský národní park, vyhlášený roku 1991, tvoří kaňon řeky Dyje s hluboce zaříznutými meandry, skalními stěnami a kamennými moři mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem.

Všechny tyto krásy si mohou vychutnat nejen pěší, ale i cyklisté. Pro obě skupiny je tu dobře značená síť turistických stezek, několik tematických okruhů a přístřešky pro případ nepřízně počasí. Dále Návštěvnické centrum se stálou expozicí v Čížově nebo cyklovlak.

Informace o pětatřicetikilometrové, ne nenáročné cyklotrase Východní částí Národního parku Podyjí naleznete ZDE.

Přechod Pálavy

Vzácné stepi, lesostepi, teplomilné doubravy, suťové lesy a další zajímavosti Pálavy vám představí naučná stezka, která se vine po hřebenech Pálavy přes Děvín - naučná stezka Děvín - a Děvičky.  Mohutná zřícenina hradu Děviček na ostrožně severovýchodní části masívu Pavlovských kopců vévodí celému kraji, dnes obnaženému a pokrytému vodní plochou střední a dolní Novomlýnské nádrže.

Výchozími místy výletů jsou obce Dolní Věstonice, Pavlov či Klentnice, stezky jsou určeny pouze pro pěší. Pokud chcete přejít celou Pálavu od Dolních Věstonic až k Mikulovu, připravte se asi na dvacetikilometrový pochod.

Mezi zajímavá místa jihu Moravy patří i ta, která ke svému obrazu dotvořil člověk, například Novomlýnské nádrže. Dolní Novomlýnská patří do soustavy tří nádrží, spolu s Horní Mušovskou a Střední Věstonickou. Stavba nádrží měla zamezit opakujícím se záplavám, nicméně radikálně a dle některých negativně zasáhla do tehdy nejrozsáhlejší lužní krajiny ve střední Evropě.

Foto: wwww.jizni-morava.cz

Horní nádrž dnes slouží pro závlahy a rekreaci, střední je vyhlášena přírodní rezervací s umělými ostrůvky pro hnízdění ptáků. Na jednom z nich je zachován románsko-gotický kostel sv. Linharta, který je jediným pozůstatkem zatopené vsi Mušov.
Dolní nádrž slouží pro rekreaci, závlahy a výrobu elektřiny. Nové Mlýny jsou tedy využívány ke koupání, rybolovu, windsurfingu či lodní dopravě. Okolí je vhodné pro pěší výlety a cykloturistiku.

Díky příhodnému klimatu a nížinnému charakteru vznikla v oblasti soutoku řek Dyje a Moravy malebná krajina s největším dochovaným zbytkem lužního lesa na území Evropy a vodními plochami, které jsou rájem vodního ptactva. Společně s Pálavou a Lednicko-valtickým areálem je zahrnuta do biosférické rezervace UNESCO Dolní Morava o rozsahu více než tři sta kilometrů čtverečních.

Romantika Bílých Karpat

Bílé Karpaty jsou dlouhé táhlé pohoří, po jehož hřebenech prochází česko-slovenská hranice. Krajina rozsáhlých luk s roztroušenými políčky, sady a pastvinami byla po staletí citlivě kultivována harmonickým soužitím člověka s přírodou a dnes je chráněná jako biosférická rezervace UNESCO.

Nejvyšším vrcholem Bílých Karpat je Velká Javořina s výškou 970 metrů, s dalekými výhledy do moravského i slovenského vnitrozemí.

Chráněná krajinná oblast byla zřízena 3. listopadu 1980 a s rozlohou 715 čtverečních kilometrů zasahuje do okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Zlín.

Moravská Sahara

Půdní podklad rozsáhlých lesů mezi Bzencem, Hodonínem, Dubňany a Vracovem tvoří silná vrstva vátých písků. Postupné vykácení porostů v minulosti vedlo k převívání písků, častým jevem tu bývaly i písečné bouře. V polovině 18. století se oblasti začalo přezdívat Moravská Sahara.

Část původní "pouště" si můžete prohlédnout podél železniční tratě mezi stanicemi Rohatec a Bzenec-přívoz. Nenáročný rovinatý terén je ideálním místem pro cyklistický výlet s dětmi.

Baťův kanál
Baťův kanál | Foto: Czechtourism

Baťův kanál

Baťův kanál je třiapadesát kilometrů dlouhá vodní cesta, která slouží pro rekreační plavbu od Otrokovic až do Skalice.
Plavba je možná také na samostatných říčních úsecích Kroměříž - Otrokovice a Rohatec - Hodonín. Návštěvníci si mohou vypůjčit malý motorový člun, který si řídí sami a proplouvají si tak vodní cestou dle svých představ.

Ti, kteří se jen chtějí nechat pohodlně vézt, si mohou vybrat některou pravidelnou plavbu na větší výletní lodi. Stále více oblíbenou variantou plavby jsou hausbóty, kdy návštěvníci mohou spojit plavbu po Baťově kanálu s poznáním památek v blízkém okolí.

Pro velké skupiny je k dispozici také nabídka různých, předem sestavených programů. Plavbu je možno kombinovat i s cykloturistikou a samozřejmě s návštěvou pamětihodností v okolí a ochutnávkou krajových specialit. Podél celé vodní cesty vede cyklotrasa.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Navštivte další krásné hrady a zámky ve všech krajích republiky.

 

Právě se děje

Další zprávy