Valtice a víno jsou nerozlučná dvojka

Ilona Víchová
18. 9. 2011 16:51
Kam jinam vyrazit za vínem, než do kraje, kde se každoročně stovky studentů připravují na povolání sommeliérů
Foto: www.czechtourism.cz

Jihomoravský kraj, kde každoročně vzniká obrovské množství velmi kvalitního vína. Do okolí Lednice a Valtic se na podzim sjíždí tisíce lidí, aby poznali, jak vypadá pravé vinobraní.

Za vínem do Valtic

Vinobraní je prastarým zvykem, který pořádali sami vinaři, ale ve Valticích nehledejte velikost mikulovských nebo znojemských oslav. Jedná se o menší a komornější slavnosti, které pořádá Střední vinařská škola spolu s Valticemi. Víno a Valtice patří neodmyslitelně dohromady, protože výstava vín, která je pořádána pod názvem Valtické vinné trhy, se těší velkému zájmu návštěvníků z celé České republiky. V historických prostorách zámku ve Valticích mohou milovníci vína objevit Národní vinařské centrum a prohlédnout si profesionálně vybavený degustační sál, který je využíván pro potřeby hodnocení různých prestižních vinařských soutěží. Z těchto prostor bývají vína oceňována titulem Salon vín České republiky. Celoročně je ve sklepech nainstalována degustační expozice, kde si mohou návštěvníci vybrat z několika degustačních programů. nebo si případně některé víno zakoupit.


Lednice a její zahrady

Lednicko-valtický areál patří na seznam Světového a kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o rozlehlé prostory, kde návštěvník objeví skvostný zámek a další objekty, které leží v obrovských zahradách. Celou plochu doplňují rybníky s architektonickými klenoty, které tu postavil jeden z nejbohatších šlechtických rodů - Lichtenštejnové.

Foto: www.czechtourism.cz

Obec Valtice a Lednice spojuje Bezručova alej. Areál skýtá obrovské možnosti, kde se výlet stane přímo dobrodružstvím. Ať už turista zvolí projížďku na koni, která vede po zpevněných a perfektně upravených cestách, nebo se vydá na kole po nejoblíbenější cyklistické trase. Lichtenštejnská stezka je dlouhá devětatřicet kilometrů a je zaměřená na poznávání památek a přírodních krás. Návštěvníky zavede z Valtic přes Hlohovec - Lednice (Janův hrad) - Lednické rybníky - Nový dvůr - Tři Grácie - Svatý Hubert - Rendez vous - až do Valtic. Cyklisté se slabší kondičkou se nemusí ničeho bát, protože se jedná o nenáročnou trasu, která vede většinou po rovině. Areál je přímo nasáklí duchem lovů a honů, které byly nejoblíbenější zábavou své doby. Příznivci tohoto druhu zábavy si mohou prohlédnout hrádek, kde se ulovené dobroty připravovaly, nebo v areálu naleznou prostory kaplí, kde se vzdával dík za úspěšný lov i se za něj prosilo dopředu.

Velkým skvostem je bezpochyby Rendez - vous, neboli Dianin chrám, který je zasvěcen bohyni lovu. Pro beznadějné romantiky a nejen pro ně je připravena také plavba na loďkách, která návštěvníky provede díky dvěma trasám po okolí Minaretu, z jehož vrcholku je nádherný výhled. Pokud by tento výhled nestačil, je možné se nalodit v Břeclavi, kde lodě vyplouvají dvěma směry, na sever k Janohradu a na jih k Pohansku.

Na kole po stopách moravského vína

Dobrá zpráva pro milovníky lahodného moku. Vydejte se po vinařských stezkách na kole a  pokochejte se krásným prostředím jižní Moravy. Existují speciální mapy, které jsou publikovány pro každou vinařskou oblast zvlášť, kde může výletník nalézt délku trasy nebo stav povrchu. Konečně také nepřehlédněte informační panely, které jsou umístěny podél cesty, na nichž jsou směrovky a příslušné piktogramy.

Lednicko-valtický areál - minaret
Lednicko-valtický areál - minaret | Foto: Anna Vedralová

Podle slov průvodců  je mezi turisty nejoblíbenější stezka krajem André, která je pojmenována podle odrůdy červeného vína. Téměř devatenáct kilometrů dlouhá trasa s velmi kvalitním povrchem začíná v Hustopečích a vede přes Starovičky, Velké Pavlovice, Bořetice až na Vrbici, kde se před vámi objeví obrovská a unikátní kolonie malých vinařských sklípků a všude kolem lze ucítit vůni zrajícího vína. Co může být krásnějšího, než si vyrazit s přáteli na kole po krajině, kde z levé strany stojí vinice a z pravé strany není nic jiného než také vinice.  

Nová turistika

Geocaching je nový způsob turistiky, kdy se na internetu dají nalézt GPS souřadnice pokladů, které jsou uschovány po celé České republice. Jedná se o různé schránky s předměty nebo jen nějaké vzkazy, které nálezce musí nechat na místě pro dalšího hledače. A co by to bylo za kraj plný vína, kde by nebyly aktivity spojené s vínem.

Pro hledače pokladů jsou umístěny schránky s žetony neboli cache (keš), které pak může nálezce proměnit ve vinařství za degustaci zdejších vín. V lednicko-valtickém areálu zájemcům přímo rozmístí láhve s vínem, kdy se při jejich hledání dostanou do blízkosti všech zajímavostí v tomto areálu. Ideální způsob dovolené pro rodiny, kdy děti nebolí nohy, protože honba za pokladem je přece šíleně zajímavá, a poté jsou i rodiče příjemně odměněni lahodným zdejším vínem. 

 

Právě se děje

před 55 minutami

Ozbrojenci zaútočili na dívčí školu v Nigérii, podle učitele unesli 300 studentek

Ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie neznámí pachatelé unesli skupinu školáků. S odvoláním na sdělení mluvčího místního guvernéra o tom informovala agentura Reuters. Podle jednoho z učitelů jde o 300 studentek.

Policie dosud na žádost o komentář nereagovala. V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Nynější únos je druhý za necelé dva týdny.

Neznámí ozbrojenci minulý týden při nočním útoku na internátní školu v nigerijském státě Niger zabili studenta a unesli 42 lidí včetně 27 školáků. Dosud je nepropustili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy