Měli palety a pražce z Bazoše. Architekti si na zahradě postavili neobvyklou saunu

Měli palety a pražce z Bazoše. Architekti si na zahradě postavili neobvyklou saunu
Fasáda je ze sklolaminátu.
...
...
Architekti si postavili na zahradě saunu. Zobrazit 18 fotografií
Foto: Tomáš Slavík
Petra Stěhulová Petra Stěhulová
28. 2. 2025 10:15
Neobvyklá sauna vznikla jako víkendový DIY projekt, kdy se pár brněnských architektů rozhodl dát druhou šanci starým materiálům. Měli palety, dřevěné pražce, cementotřískové desky, ovčí vlnu a další poklady z druhé ruky. Každý použitý kousek má svůj vlastní příběh a se stal součástí funkčního celku.

Koncept upcyklované sauny vznikl postupnou kombinací vhodného místa, nahromaděného materiálu, potřeby sauny a samozřejmě i chuti jednou zase něco postavit vlastníma rukama, místo věčného klikání a vyřizování e-mailů.

"To je tak, když místo Instagramu raději scrollujete na Bazoši. A když rádi sbíráte materiály, které by se ještě mohly na něco hodit," uvádějí tvůrci sauny. Možná to zní jako hromadění, ale takhle jednoduše se občas mohou architekti bavit o volných víkendech.

Na začátku bylo volné místo - velká zahrada v Brně. "Měli jsme pár dřevěných pražců, hromadu prken a trámků, pár cementotřískových desek a zbytky minerální vaty. Našli jsme také super levné palety z druhé ruky v modulu 1×1 metr. Z těchto základů jsme vytvořili jednoduchý koncept sauny a postupně jsme sháněli další materiály - zbytkové díly od známých i z jiných staveb," říkají architekt Tomáš Dvořák a architektka Lenka Bažík, společníci ve studiu ika.architekti.

Základy projektu DIY (z anglického Do It Yourself neboli udělej si sám) tvoří dřevěné pražce, nosnou konstrukci palety. Podlahu autoři vyplnili minerální vatou a zakryli cementotřískovými deskami. Jednotlivé díly podlahy nejsou z jednoho kusu. Architekti ji skládali z toho, co bylo k dispozici. Palety spojili novým spojovacím materiálem - deskami a úhelníky. Konstrukce stropu je ze zbytkových nosných trámů a palet, s mírným spádem pro odvod dešťové vody.

Největší zábavou při stavbě bylo pro architekty zateplování konstrukce nepranou ovčí vlnou, kterou autoři sauny velmi výhodně získali přímo od chovatele. Vlnu ručně čistili a cpali ji do konstrukce stěn a stropů. Vnitřní izolace je krytá perlinkou a reflexní fólií, zvenčí palety chrání fasádní fólie. 

Finální vnitřní povrch tvoří smrková prkna a přímo za kamny jsou cementotřískové desky pro lepší akumulaci tepla. Vnější vrstvu tvoří dřevěný rošt ze zbytkových latí a vlnité sklolaminátové desky z druhé ruky, které drží na roštu a postupně se překrývají jako šupiny. V rozích architekti desky ohnuli do oblouku, aby stavba působila měkčeji. Výsledkem je působivá sauna, kterou rádi využívají její autoři i přátelé.

 

Právě se děje

Další zprávy