Brisbane - Dokonale propracovaný vizuální systém krevet rodu mantis je schopen odhalit rakovinu. Mezinárodní tým výzkumníků přenesl vizuální schopnosti krevet do speciálního fotoaparátu, v budoucnosti by se takto upravená optická čočka mohla stát součástí mobilních telefonů.
Vědecké výzkumy odhalily, že tito korýši mají schopnost rozlišit polarizaci světla odrážející se z různých typů tkání, a odhalit tak, zda jde o zdravou či rakovinovým bujením postiženou tkáň.
"Náš výzkum zjistil, že tito unikátní tvorové jsou schopni používat polarizaci světla k rozlišování určitých typů objektů. Tato dokonalá schopnost se pro nás stala inspirací pro vývoj speciální technologie," uvedl profesor z university v Queenslandu.
Diagnóza rakoviny díky mobilní aplikaci
Díky mezinárodní spolupráci, do níž se kromě vědců z australské univerzity zapojili i experti z USA a Velké Británie, byl vyvinut speciální fotoaparát. Ten dokáže zobrazit polarizaci světla i lidskému oku a odhalit rakovinu už v zárodku.
"Tento druh korýšů nám pomůže změnit způsob, jakým vidíme svět," dodal v rozhovoru pro The Sydney Morning Herald další člen mezinárodního vědeckého týmu.
Senzory byly již vyzkoušeny při experimentech prováděných na myších, kdy pomohly odhalit nervové aktivity v mozku a usnadnit diagnózu.
Dosud ve zdravotnictví využívané zobrazovací metody založené na polarizaci světla dokážou odhalit až větší nádory. Zároveň jsou tato zařízení objemná a velmi nákladná. Výzkum by měl tedy nejenom umožnit lidem odhalit nemoc z pohodlí domova, zároveň by mohl zachránit i tisíce lidských životů díky včasně stanovené diagnóze.
Mantis krevety mají nejsložitější oční systém, který kdy byl v živočišné říši odhalen. Rozlišují tucet základních barev, zatímco například člověk jich vidí čtyřikrát méně (modrou, zelenou a červenou).