Migréna jim ničí život. Moderní léčba je pro pacienty v Česku stále obtížně dostupná

Tereza Šolcová Tereza Šolcová
5. 2. 2025 14:35
"Máme plno," slýchají často bezradní pacienti s migrénou, kteří poptávají moderní léčbu. Do center pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy se kvůli nedostatečné kapacitě zařízení nedostanou. Nemoc je přitom trápí i více než 10 dnů v měsíci. Kromě urputné bolesti hlavy mají poruchy vidění nebo závratě. Na bariéry bránící hladké cestě pacienta s migrénou za léčbou upozorňuje organizace Migréna-help.
Kromě silných bolestí hlavy pacienti často zvracejí, mají poruchy vidění nebo závratě.
Kromě silných bolestí hlavy pacienti často zvracejí, mají poruchy vidění nebo závratě. | Foto: Shutterstock

Tisíce pacientů v Česku si s migrénou protrpí svoje. "Obrací se na nás stále více pacientů s tím, že se nemohou dostat k účinné léčbě. Přestože tráví značnou část měsíce v bolestech, specializované vyšetření a léčba, kterou podávají pouze v centrech, jim uniká," popisuje Rýza Blažejovská, předsedkyně pacientské organizace Migréna-help. Biologickou léčbu vyvinutou pro prevenci ataků migrény, která umí podle odborníků snížit počet záchvatů o polovinu, zkracuje jejich trvání a zmírňuje intenzitu, však v Česku mohou lékaři podat pouze ve specializovaných centrech pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. Těch v republice aktuálně funguje přes 40.

Rýza Blažejovská, předsedkyně pacientské organizace Migréna-help.
Rýza Blažejovská, předsedkyně pacientské organizace Migréna-help. | Foto: Vitalia

Podle předsedkyně Migréna-help ale nejsou tato centra po republice rovnoměrně rozmístěná a některá nemají uzavřené smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami. "U pacientů s menším počtem záchvatů většinou stačí nasadit akutní léčbu - analgetika nebo triptany. Při více než čtyřech atakách měsíčně nebo když jsou záchvaty těžké a trvají déle než 48 hodin, je už ale dobré nasadit profylaktické léky, které se užívají denně, obvykle po dobu šesti měsíců a déle," potvrzuje primář neurologického oddělení chomutovské nemocnice Jiří Neumann. Cílem takové léčby je podle něj snížit počet, intenzitu i dobu trvání záchvatů. 

 "A když ani to nezafunguje, je nutné zahájit biologickou léčbu monoklonálními protilátkami, které se aplikují jednou měsíčně nebo čtvrtletně. Další moderní terapií jsou malé molekuly zvané gepanty, které jsou účinné pro prevenci i akutní léčbu. Za úspěšné považujeme snížení frekvence záchvatů minimálně o polovinu a zlepšení kvality života," dodává Neumann.

Aby pacienti věděli, čeho by se jim v cestě za úlevou od nemoci mělo správně dostat, zpracovala pacientská organizace Migréna-help společně s Czech Headache Society (Sekce pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy při České neurologické společnosti) dokument Cesta pacienta s migrénou. "Popisuje, jak by měla ideální cesta pacienta systémem vypadat, a mapuje i překážky, které tomu brání," přibližuje Rýza Blažejovská.

"Ze strany lékařů, zejména ambulantních neurologů a praktiků, je to například podceňování závažnosti migrény, nesprávná diagnostika či neodeslání pacienta na komplexní vyšetření do specializovaného centra." Pacienti si zase cestu komplikují nedodržováním léčby nebo tím, že nadužívají analgetika - léky na rychlou úlevu od bolesti.

Video: Migréna je podceňovaná. Dřív se považovala i za vrtoch hysterek, říká Blažejovská (22. 5. 2022)

Rozdíl mezi bolestí hlavy a migrénou je v síle, umístění a příznacích. Pokud při bolesti hlavy zvracíte, je to pravděpodobně migréna. | Video: Daniela Drtinová

 

Buďte první, kdo diskutuje.

Právě se děje

Další zprávy