Jak bude vypadat Malostranské náměstí? Auta nahradí stromy, lavičky i kašna

Bydlení
3. 2. 2018 16:39
Malostranské náměstí má v budoucnu pokrýt podle podle návrhu architektů žlutá žula, která koresponduje se zdobnými fasády a dokresluje barokní pozadí. První kroky k revitalizaci byly zahájeny.
Malostranské náměstí, vizualizace
Malostranské náměstí, vizualizace | Foto: Magistrát hl.m.Praha

Na Malostranském náměstí započaly práce, které jsou už součástí plánované revitalizace. Celou plochu náměstí má v budoucnu pokrýt žlutá žula, kterou vybrali architekti z Ateliéru Hájek a kteří se svým projektem revitalizace zvítězili v mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěži.

Malostranské náměstí, vizualizace
Malostranské náměstí, vizualizace | Foto: Magistrát hl.m.Praha

Žlutá žula z Dolní Březinky má podle Petry Kolínské korespondovat se zdobnými fasádami a dokreslovat barokní pozadí. Jako první se položí mezi právě vyměňované tramvajové koleje.

Dalším krokem by mělo být vydání územního rozhodnutí na konci února a stavebního povolení na konci května 2018. Poté bude vybrán ve výběrovém řízení dodavatel celé stavby. Termín dokončení prací je vzhledem k plánovaným archeologickým pracím těžko odhadnutelný, předpokládá se rok 2019.  

Jelikož je na území náměstí doloženo osídlení již z 8. a 9. století, začnou se hloubit na horní části náměstí již v březnu dvě archeologické sondy, které tuto skutečnost zdokumentují. Přítomnost archeologů bude poté doprovázet celou stavbu.

Prostor pro odpočinek

První proměnu má však již náměstí za sebou - v červenci 2016 z dolní částí náměstí zmizela auta a stalo se tak prostorem pro odpočinek a konání kulturních akcí. V prostoru navíc přibyly stolky a židle v rámci projektu Pražské židle.

Malostranské náměstí, vizualizace
Malostranské náměstí, vizualizace | Foto: Magistrát hl.m.Praha

"Prioritou našeho řešení byla jednoduchost, nechtěli jsme konkurovat fasádám historických budov. Chtěli jsme upřednostnit pohyb pro pěší a vytvořit příjemný prostor pro setkávání lidí, společenské a kulturní akce a trhy," uvedl jeden z autorů projektu Martin Hájek. 

Odborná porota tehdy návrh ocenila, protože respektuje historické prostředí a sjednocuje celý prostor.

"Chceme vracet život do centra Prahy. Zde se nám podařilo navázat na úspěšnou mezinárodní soutěž. Návrh prošel úpravou na základě opravdu velkého množství připomínek nejen od památkářů, ale i dopravních expertů, policie i Prahy 1. Hledání shody nebylo jednoduché, ale jsme blízko okamžiku, kdy dokumentaci předáme stavebnímu úřadu," uvedla Kolínská.

Cílem revitalizace je celé náměstí více zpřístupnit pěším obyvatelům a návštěvníkům Prahy. Proto dojde k vymístění parkoviště z horní části náměstí, zúžení jízdních pruhů a rozšíření chodníků.

Budou zachovány historicky doložené dlažby, obnovena ruční pumpa, instalována nová kašna, doplněny plynové lampy, které provázejí celou Královskou cestu, budou vysazeny další stromy na horní části náměstí a doplněn nový mobiliář - lavičky, odpadové koše, stojany na kola.

VIDEO: Paříž budoucnosti. 

The Stream Building. Stavba pařížské budoucnosti. | Video: PCA-STREAM
 

Právě se děje

Další zprávy